Problém (Vyskočit z kůže) (2015)
Zuza Ferenczová. Skutečná rozhlasová hra pro teenagery (mládež) a jejich rodiče. Je 84 dní krátká, nebo dlouhá doba? Záleží na tom, co člověk právě prožívá. Každopádně KDYŽMÁTEPROBLÉM, neměli byste mu dávat jméno. Hra o předčasném zrání. Překlad Karel Král. Rozhlasová úprava a dramaturgie Zuzana Vojtíšková. Zvukový design Jakub Rataj. Mistr zvuku Dominik Budil. Režie Martina Schlegelová.
Osoby a obsazení: děvče (Tereza Dočkalová), chlapec (Tomáš Havlínek), Kika (Natálie Řehořová), Ika (Patricie Solaříková), kdosi (Michal Kern), psycholožka (Jana Stryková) a lékař (Jiří Vyorálek). Dále účinkuje Karin Schlegelová.
Natočeno v roce 2015. Premiéra 17. 11. 2015 (ČRo 2 Praha, 13:00 h). Repríza 1. 12. 2015 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.; 50 min); 1. 3. 2022 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večerní drama.
Pozn.: Nominace na Grand Prix Nova 2017 Bukurešť – pod názvem Problem (Jump Out of Skin).
Lit.: Zábranský, Michal – Feikusová, Klára: Prix Bohemia Radio myslí také na děti a mládež. Rozhlasové hry Problém (2016) a Buen camino (2015) pohledem studentů UP. In Svět rozhlasu 37/2017, s. 13 a násl. (článek).
Lit.: anonym: Zuza Ferenczová: Problém (Vyskočit z kůže). In web ČRo 2 Praha, listopad 2015 (článek + ukázka k poslechu + youtube upoutávka). – Cit.: „Kdo mi řekne, co mám dělat? Teď. Když je to opravdu důležitý!“ Ještě ne 16letá holka má problém. V sobě! Úspěšná hra pro teenagery a možná spíš pro jejich rodiče. Rozhlasová premiéra s Terezou Dočkalovou, Janou Strykovou, Jiřím Vyorálkem.
Je 84 dní krátká, nebo dlouhá doba? Záleží na tom, co člověk právě prožívá. Skoro 16letá hrdinka si během této doby položí celou řadu zásadních otázek týkajících se života a smrti.
Řeší totiž problém. Problém velký jako největší panelák uprostřed největšího sídliště na světě. Největší, co si člověk umí představit. Ve skutečnosti však možná menší než pitomý sopl…
Je těhotná a nemůže mít dítě. Nechce ale jít na interrupci bez toho, aby věděla COBUDEPOTOM. Sledovat její úvahy a závěry je místy komické, místy mrazivé, rozhodně však užitečné.
Úspěšný text slovenské autorky byl přeložen do mnoha cizích jazyků a nastudován na několika divadelních jevištích. V rozhlase je uváděn poprvé.
Lit.: Kamberský, Jakub: Kdy vysílat kontroverzně. In Týdeník Rozhlas 44/2016 (článek). – Cit.: Jste-li pravidelnými čtenáři tohoto periodika či posluchači Českého rozhlasu, pak již víte, že letošní 32. ročník festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio byl po dvouletém působení v Praze a po roční pauze přesunut do Olomouce. Ukázalo se, že je to volba velmi šťastná. V Olomouci panovala uvolněná atmosféra, která vyústila, zejména pak na konferenci Tvorba pro děti, v mimořádnou otevřenost všech účastníků.
Jedním z cílů bylo zjistit, v jaké kondici se nachází dětské vysílání, a to nejen v Českém rozhlase. Důležitým leitmotivem se stala otázka, jakou cestou se vysílání pro děti a mládež, lépe řečeno pro celou rodinu, bude ubírat. Zda stále vysílat převážně tradiční, dobrodružné hry (verneovky, indiánky, sci-fi, fantasy), či se ve větším měřítku zaměřit na takzvaně problematické texty, hry se sociální tematikou, které reflektují současnou realitu dospívajících dětí.
Ukázalo se, že zatímco třeba ve Švédsku nebo na Slovensku není nejpodstatnější, v jakých vysílacích časech zaznějí tyto mnohdy tematicky kontroverzní hry, obsahující tu a tam expresivní výrazy, v tuzemském prostředí to je velký problém. Regulační zákony v oblasti médií dohlížejí na „mravní výchovu mladistvých“, a zazní-li ve vysílání sprosté slovo před desátou večerní, dochází k rozporu se zákonem. Můžeme posuzovat nadměrné používání vulgarismů dnešní mládeží negativně, avšak ve vypjatých scénách uměleckého díla mohou být zcela funkční. K čemu tedy obavy, že se mládež v čase odpoledního vysílání něčemu nepatřičnému přiučí?
Ukázkovým příkladem obav rozhlasových dramaturgů bylo zařazení hry Problém / Vyskočit z kůže autorky Zuzy Ferenczové, pojednávající o nechtěném těhotenství šestnáctileté studentky, která řeší, jak s nastalou situací naložit. Ožehavé a stále aktuální téma, přesto byl premiéře hry v listopadu loňského roku vyhrazen raději večerní čas. V Olomouci byla oceněna první cenou v soutěžní kategorii Drama.
Odsouvat tyto problematické texty do pozdních hodin by znamenalo, že se jejich poslání mine účinkem. Nicméně zrušení sporného ustanovení zákona rovněž není východiskem. Na místě by bylo zvážení citlivé úpravy, která by umožňovala vysílat kontroverzní texty obsahující silné poselství již v čase před 22. hodinou.
O to víc je třeba ocenit odhodlání slovesných dramaturgů Dvojky Českého rozhlasu odvysílat Problém v čase pravidelné sobotní programové řady Hra pro celou rodinu.
Lit.: Roubíček, Zdeněk – Pokorný, Milan: Rozhlasová hra Problém. In web ČRo, 24. 10. 2016 (dialog posluchače s ombudsmanem). – Cit.: Umění se vždy pohybuje na hraně konvence a jejího překračování. Na druhou stranu výrazová razance by měla vést k odpovědnému zvážení vhodného času vysílání.
Jsem stálým posluchačem Dvojky. Dnes poprvé jsem musel vypnout rádio při poslechu hry pro mládež po 13. hodině. Zařadit do programu veřejnoprávní media hru, kde jsou v každé druhé větě nevábné výrazy, je ostudné. Divím se, kdo takovouto nehoráznost může zařadit do programu vysílaného pro děti a mládež.
Zdeněk Roubíček
Vážený pane Roubíčku,
Vaši kritickou připomínku jsem konzultoval se slovesným dramaturgem Dvojky ČRo Liborem Vackem. Jeho vyjádření přikládám.
Rozhlasová hra Problém (Vyskočit z kůže) byla v Českém rozhlase natočena podle scénáře současné slovenské autorky Zuzy Ferenczové (*1977). Text získal několik ocenění v autorských soutěžích, byl přeložen do několika jazyků a jen v České republice byl s úspěchem inscenován na několika divadelních scénách. Autorka podle vlastních slov čerpala inspiraci z poměrně rozsáhlého průzkumu internetových fór, na kterých spolu komunikují mladé nastávající maminky. Hlavní hrdinkou je nezralá, sotva šestnáctiletá dívka, která se snaží vypořádat se situací nechtěného těhotenství.
Rodinné zázemí hrdinky je neúplné a víceméně dysfunkční, otěhotnění očividně není důsledkem naivního poblouznění, ale spíše nějaké formy sexuálního zneužití. Přesto nebo možná právě proto si hrdinka klade zásadní otázky zodpovědnosti za život svůj i život teprve vznikající. Dialogy hry pracují s mírně stylizovaným, ale v zásadě velmi přesně odposlouchaným stylem verbální komunikace dnešních dospívajících, čímž zasazují téma hry do realisticky vykresleného prostředí. Rozhlasová adaptace rozvíjí tyto atributy předlohy do velmi autenticky působícího zvukového tvaru a vytváří tak sice zneklidňující, ale v zásadě velmi přesný vhled do myšlení a vnímání mnoha dnešních teenagerů, kteří se už necítí být dětmi, ale ještě se nestali dospělými.
Citové zmatky, pocity osamění, tápání a mezigeneračního neporozumění provázejí zcela přirozeně každou dospívající generaci a pravidelně nacházejí svůj odraz i v umělecké tvorbě různých žánrů. Tematická podstata zůstává v zásadě stejná nebo velmi podobná, v průběhu času se logicky mění způsob vyjadřování, reálné kulisy a občas míra akcentu na některé dílčí detaily. A stejně přirozeně a pravidelně vyvolávají nové takové obrazy nesouhlas a pobouření generací starších, přičemž obrazy, s nimiž se ztotožňovaly za svého mládí tyto starší generace, vyvolávají spíše pobavený úsměv u generací mladších. Příkladů bychom našli bezpočet, a to i v rozhlasové tvorbě uplynulých desetiletí.
Patří k dlouholetým tradicím i současným zákonným povinnostem Českého rozhlasu jako média veřejné služby odrážet současný svět ve vší jeho rozmanitosti i problematičnosti a mj. přispívat k porozumění a toleranci mezi generacemi. Vždy tak činil a činí vedle jiných forem i dramatickou uměleckou tvorbou. V ní klade důraz nejen na uměleckou kvalitu, ale i na hledání současných výrazových prostředků. Rozhlasová adaptace hry Zuzy Ferenczové Problém (Vyskočit z kůže) je právě jednou z podob naplnění této snahy, což mj. ocenila i odborná mezinárodní porota na letošním festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio.
Ing. Libor Vacek
Dovolte k tomuto obšírnému uvedení do souvislostí několik poznámek. Podle mého názoru natočení této hry nebylo chybou. Český rozhlas má za povinnost přicházet s tématy, která jsou třeba i konfrontační, a to jak obsahově, tak formálně. Hodnocení mezinárodního sboru nezávislých odborníků na letošní soutěži Prix Bohemia Radio potvrzuje, že jde o text potřebný, aktuální a vycházející z moderních trendů evropské dramatiky. Z tohoto hlediska si rozhlasoví tvůrci zasluhují uznání, a to i za odvahu vyzkoušet riskantní cestu, opustit tvůrčí stereotypy. Umění se vždy pohybuje na hraně konvence a jejího překračování. Není třeba s tím vždy nadšeně souhlasit, ale instituce, jako je veřejnoprávní rozhlas, by měla vytvářet podmínky i pro takovéto odvážné projekty, a to i za cenu rozporuplných reakcí a nejednoznačného přijetí.
Na druhou stranu uznávám, že výrazová razance (byť jsem si vlastním poslechem ověřil, že není v takové frekvenci, jakou uvádíte) by měla vést dramaturgii k odpovědnému zvážení vhodného času, v němž bude takový projekt zařazen do vysílání. Tato věc má řadu souvislostí, které není radno podceňovat.
Tuto výhradu jsem dramaturgii Dvojky sdělil a budu v tomto smyslu o této konkrétní hře i o dalších podobných projektech s odpovědnými pracovníky diskutovat.
Věřím, vážený pane Roubíčku, že vysvětlení pana dramaturga Vacka i můj komentář přijmete s pochopením.
PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu
Lit.: Hanáčková, Andrea: Pro koho bude Prix Bohemia Radio? In web Dok Revue – Dok Blog, 10. 11. 2016 (článek). – Cit.: (…) Progresivně se zachovaly obě zmíněné poroty. Ta, která posuzovala fikční tvorbu (Ján Šimko, Dora Viceníková, Tomáš Zielinski, Dušan Kozák a Maďarka Otília Cseicsner), zvolila za vítěze hru Zuzy Ferenczové Problém (Vyskočit z kůže) – skicu ze života patnáctileté dívky, která zoufale hledá řešení v situaci nechtěného těhotenství a i přes projevenou empatii okolí se nakonec uchyluje k sebevraždě. Jakkoli má režijní realizace hry slabá místa, podpořila mezinárodní porota především dramaturgii, téma hry a odvahu zobrazit v rozhlase i takto ostře viděný námět ze života současných teenagerů. Paradoxně tak právě toto rozhodnutí akcentovalo i hlavní téma festivalové konference o rozhlasové tvorbě pro děti a mládež. Dramaturgyně Zuzana Vojtíšková tam hru Problém uváděla jako příklad realizace, jež musela být velmi pracně protlačena rozhlasovým soukolím tradice a nevole pouštět konzervativním posluchačům současná dramata s kontroverzním vyzněním a přítomností sprostých slov. Vojtíšková poukázala na schizofrenní situaci Českého rozhlasu Dvojka, který v sobotním čase od 13 hodin nasazuje programový slot „hra pro celou rodinu“ s ambicí uvádět především současné hry pro mládež, musí však čelit nevoli převažující cílové skupiny Dvojky 60+, která chce slyšet „své“ hry pro mládež, ty, na nichž vyrostla, verneovky a dobrodružné příběhy. Mimořádně poučný byl v tomto ohledu přístup švédské kolegyně, producentky dětských a teenagerských rozhlasových sérií s milionovým rozpočtem (v korunách). Tvrdila, že stížnosti na vulgární mluvu v rozhlase neřeší, je-li využita funkčně, se svými posluchači komunikuje přímo prostřednictví sociálních sítí, zpětné vazby jí dávají vybrané dětské skupiny metodami focus group. Snad tedy právě nejvyšší ocenění této konkrétní hry trochu uvolní sešněrované představy o tom, co má rozhlas nabízet dnešním dětem. Přestane je paternalisticky ochraňovat a nabídne jim typ zážitku, který se přiblíží jejich reálně žitému světu. (…)
Lit.: Sroka, Eva: Třetí cenu v soutěži UK Radio Drama získala hra Jiřího Jelínka Večírek z produkce Českého rozhlasu. In web ČRo, 8. 3. 2017 (článek). – Cit.: Významné mezinárodní ocenění získala v soutěži UK Radio Drama v kategorii krátkých dramat hra Večírek. Velmi vysoce byla ohodnocena i hra Problém (Vyskočit z kůže) Zuzy Ferenczové, která se v kategorii dlouhometrážních dramat dostala mezi šest nejlépe hodnocených her.
Miniaturu Večírek napsal Jiří Jelínek, režíroval Petr Vodička, dramaturgii měla Renata Venclová a role ztvárnili Tatiana Vilhelmová a Jan Vondráček. Jedná se o krátkou macbethovskou hříčku, založenou na kontrastu pragmatické současnosti a vznešeného světa alžbětinské tragédie. Zatímco aktéři Shakespearovy tragédie usilují o válečné vítězství, dvojice nespokojených manželů se připravuje na královraždu, která se má stát prvním krokem jejich společenského vzestupu. Když se dvojice definitivně rozhodne ke krvavému zločinu a návštěva zabuší na dveře, očekává každý průměrný znalec Shakespearova Macbetha obvyklé pokračování. V tu chvíli však autor přichází s nečekanou pointou. Rozhlasová premiéra byla odvysílána v rámci projektu Shakespeare 400, který připravil Český rozhlas k oslavám loňského velkého shakespearovského výročí.
Rozhlasová inscenace Problém (Vyskočit z kůže) vznikla podle textu současné slovenské autorky Zuzy Ferenczové, režii měla Martina Schlegelová, dramaturgii Zuzana Vojtíšková. Hlavní hrdinku ztvárnila Tereza Dočkalová, dále účinkovali Tomáš Havlínek, Natálie Řehořová, Patricie Solaříková a další. Hra je určena mladým lidem, hlavním tematem je dospívání a samota. Dospívající hrdinka, která nechtěně v šestnácti letech otěhotní, si během 84 dní položí řadu zásadních otázek, týkajících se života a smrti. Při natáčení pracovala režisérka s hudbou kapely WWW, která je populární mezi adolescenty a zároveň se spolu se zvukovým designérem Jakubem Ratajem a mistrem zvuku Dominikem Budilem věnovala precizní práci se zvukem. O možnou adaptaci projevil zájem nezávislý rozhlasový tvůrce z USA Jeffrey Adams.
„Jsem velmi ráda, že mezinárodně obsazená porota všechny čtyři přihlášené hry Českého rozhlasu hodnotila velmi vysoko, především pro jednotnou kvalitu zpracování, režie, hereckých výkonů i hudby“, uvedla ředitelka Výroby Kateřina Konopásková. „Každý takový úspěch na mezinárodním soutěžním poli je pro naši tvorbu velkým oceněním.“
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku