Pomalu a rychle 1 – Kolik stojí Rosický? (2015)
Eva Blechová. Minutová hra inspirovaná výzkumem lidského myšlení a rozhodování. Zvukový mistr Radek Veselý. Hudební spolupráce Vít Vencl. Dramaturgie Klára Novotná. Režie Vít Vencl.
Osoby a obsazení: otec (Jaromír Meduna), teenager Kryštof (Jan Köhler).
Natočeno 2015. Premiéra 1. 12. 2015. Repríza 9. 3. 2016. K poslechu zde.
Text hry:
Otec se synem se dívají v televizi na zápas anglické Premier League, hraje Arsenal, chytá Petr Čech.
KRYŠTOF: Borec, ten Čech, co?
OTEC: Jo, no jo, takovejch let už chytá…
Zápas pokračuje.
KRYŠTOF: … Hele tati, když by Arsenal zaplatil za Čecha a za Rosickýho dohromady 11 miliónů liber, a Čech by byl o 10 miliónů dražší, kolik by stál Rosickej?
(krátká pauza, aby měl posluchač čas rozhodnout spolu s Otcem)
OTEC: Cože? No asi milión, ne?
KRYŠTOF: Určitě?
OTEC: (pomalu) No tak když Rosickej stojí milión, Čech je o 10 dražší, takže 11, takže dohromady 12, takže to není milión, ale půl miliónu, že jo, to je jasný. A co to na mě zkoušíš?
KRYŠTOF: Sme se učili.
OTEC: Co?
KRYŠTOF: Že máš v mozku dva systémy. Ten rychlej automatickej bezmyšlenkovitě vystřelí 10 miliónů, což dává smysl, ale je to úplně špatně, zatímco ten racionálnější, ale pomalejší to pak spočítá, správně a logicky. Půl miliónu.
OTEC: (stále se soustředí víc na zápas) No a co já s půl miliónem?
KRYŠTOF: No, vlastně jsem chtěl říct, že to je jako s tim mym kapesnym. Je mi 15, takže tvůj automatickej systém vystřelí 150 korun, ale když by ses nad tim pomalu zamyslel, mělo by to bejt aspoň 250 (dvěstěpadesát) -
OTEC: Co?
KRYŠTOF: No jasně!!! Rozumíš tomu? Já ti to když tak vysvětlim ještě jednou. Souvisí to třeba taky s tim, (že se iracionálně víc bojíš teroristů než jet po dálnici a taky…)
OTEC: (skočí mu poměrně záhy do řeči) Prosim tě, ušetři mě!
KRYŠTOF: (odchází) Takže 250 (dvěstěpade)…
OTEC: No jo…
KRYŠTOF: (spokojeně) Dík, tati.
OTEC: Ale řekni si mámě, jo?
Otázka, na kterou otec ve hře chybně odpovídá, je adaptovaná z Testu kognitivního myšlení (Cognitive reflection test) publikovaném v roce 2005 Shanem Frederickem. Minutová hra je inspirována výzkumem v oblasti psychologie rozhodování a myšlení. Popisuje je například nositel Nobelovy ceny Daniel Kahneman v knize Myšlení rychlé a pomalé.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku