Pepik Knedlik (2016)

Eberhard Petschinka. Sladké snění o mučení. Přeložil Michal Kotrouš. Hudba Franz Kastner, Daniel Muck a Eberhard Petschinka. Zvukový design Ondřej Gášek. Dramaturgie Kateřina Rathouská. Režie Petr Mančal.

Osoby a obsazení: Tomáš (Luboš Veselý), paní Nováková (Jitka Smutná), sedlák Jirka (Petr Stach), starosta (Ivan Řezáč), generál (Robert Polo), tlumočník (Kajetán Písařovic), notář (Jan Vondráček), sekretář (Oldřich Vlach) a ředitel banky (Jaroslav Vlach). Dále účinkují Eva Leimbergerová, Jiří Knot, Libuše Šplíchalová Eva Přibylová, Lukáš Křišťan, Vít Roleček, Dan Kranich, Martin Krupa, Petr Smyczek, Jan Kostroun, Martin Matejka a Helena Dvořáková.

Natočeno v roce 2016. Premiéra 23. 2. 2016 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.; 55 min). Repríza 31. 3. 2020 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Současná hra.

Alternativní verze názvu: Pepík Knedlík

Pozn.: Cena Prix Bohemia Radio 2017.

Lit.: -krs- (= Rathouská, Kateřina): Eberhard Petschinka: Pepik Knedlik. In web ČRo 3 Vltava, únor 2016 (článek). – Cit.: Sladké snění o mučení. Světová premiéra rozhlasové hry rakouského dramatika, výtvarníka a režiséra, který tentokrát napsal příběh z jihočeské vesničky.

Komediální hra Pepik Knedlik vznikla přímo pro Český rozhlas a autor byl přítomen i natáčení v pražských studiích. Příběh, který posluchačům z podstatné části vypráví hlavní postava, se odehrává ve snu. Dramatik jeho prostřednictvím mimo jiné vyslovuje svůj komentář k současnému dění a přináší reflexi světa, ve kterém žijeme.

Co se stane, když peníze ztratí veškerou hodnotu? Jak na tuto skutečnost reagují obyvatelé malé vesnice? A kudy se jejich životy začnou ubírat po přistání vrtulníku vojsk Karla Velikého? Do titulní nelehké role režisér Petr Mančal obsadil herce Luboše Veselého.

O autorovi

Eberhard Petschinka se narodil v roce 1953. Absolvoval obor filosofie. Pracuje jako rozhlasový tvůrce na volné noze, věnuje se i výtvarnému umění či literatuře. Je držitelem mnoha mezinárodních ocenění (například z festivalů Prix Europa, Prix Italia, Prix Marulić nebo Grand Prix Nova). Domácím posluchačů není jeho jméno neznámé; hru Santo Subito před několika lety v Českém rozhlase nastudoval Thomas Zielinski a loni měli zájemci možnost seznámit se s dramatem Circus Maximus, jehož českou verzi vytvořil Petschinka také ve spolupráci s Petrem Mančalem. (…)

Lit.: Matůšová, Sára – Tomeš, Michal: Fantasy, živě vysílaná rozhlasová hra i debata nad šovinismem. Kategorie Drama letos přinesla rozmanitost žánrů i témat. In web ČRo Prix Bohemia Radio, 23. 3. 2017 (článek). – Cit.: Třetí festivalový den Prix Bohemia Radio znamenal poslední celodenní poslech v divadelním sále v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Poslouchalo se 5 finálních rozhlasových dramat odvysílaných za uplynulý rok v Českém rozhlase, které z 18 soutěžních příspěvků vybrala mezinárodní porota. Ta hned po prvním díle uvedla, že její výběr ovlivnila i snaha obsáhnout mezi finalisty co největší rozmanitost žánrů. (…)

Poslechový den zakončila po vážném tématu Otčiny groteskně stylizovaná hra PepiK Knedlik, která kromě smíchu v publiku vzbudila i diskusi nad tématem, které přinesla. Alison Hindellová vytkla tvůrcům to, jakým způsobem ve hře Eberharda Petschinky vystupují ženy, čímž zahájila debatu nad šovinistickým vyzněním hry.

Přítomní z tvůrců, režisér Petr Mančala a dramaturgyně Kateřina Rathouská hájili parodický záměr díla: „Jedna z věcí, která s uměním souvisí, je provokace. A to s sebou přináší i to, že je následně někdo třeba i znechucen,“ řekl Mančala. Hindellová na tuto obhajobu reagovala s tím, že s provokací problém nemá, ale co jí na tomto díle vadí, je skutečnost, že hra zůstává na povrchu a neproniká do hloubky této problematiky. „Zajímalo by mě ale, jak by Petschinkova hra vypadala, kdyby v ní vystupovaly pouze ženské postavy,“ uzavřela.

Vítěz kategorie Drama bude stejně jako vítězové ostatních kategorií vyhlášen na galavečeru v Arcibiskupském paláci dnes večer. Také v kategorii Dramatu však došlo na konci dne k vyhlášení vítěze Ceny studentů. Studentská porota se shodla s finálním výběrem hlavní poroty a vítěze zvolila mezi jimi vybranými pěti finalisty. Stala se jím Otčina Aleše Vrzáka. „Jsem za vítězství rozhodně rád, konkurence byla silná, takže je to pro mě příjemný pocit,“ uvedl Aleš Vrzák v rozhovoru po předání studentské ceny.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)