V temné aleji (1970)

Ivan Alexejevič Bunin. Dramatizace povídky o tragické lásce na pozadí ruské společnosti. Křehká lyrická hra o lásce mladého básníka k mladé povrchní herečce, rámovaná charakteristickým prostředím ruského „venkova; příběh končí hrdinovou sebevraždou.“ Překlad Jan Zábrana. Verše přeložil Ivan Slavík. Dramatizace Libuše Blažejová. Scénická hudba František Kovaříček. Dramaturgie Alena Břízová. Režie Karel Weinlich.

Osoby a obsazení: Bunin (Otomar Krejča), Míťa (Jan Tříska), Káťa (Klára Jerneková), Paraša (Marie Tomášová), matka (Věra Kubánková), Trifon (Miloš Nedbal), ředitel (Vladimír Šmeral), Marná (Marie Marešová), Kosťa (Josef Čáp) a Aňa (Iva Hüttnerová).

Natočeno 1970. Premiéra 8. 11. 1970 (46 min.). Repríza 29. 9. 2009 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h); 28. 7. 2011 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.); 19. 5. 2016 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h).

Lit.: anonym: Ivan Alexejevič Bunin: V temné aleji. In web ČRo 3 Vltava, květen 2016 (článek). – Cit.: V díle spisovatele Ivana Bunina zaujímají význačné místo povídky o lásce. V té s názvem V temné aleji vypráví příběh o tragické lásce mladého básníka k mladé povrchní herečce.  Ve svých dílech Ivan Bunin nostalgicky a s melancholickým steskem zachytil nenávratně ztracený život patriarchální Rusi včetně postupného rozkladu její svébytné staré kultury v důsledku změn v okolním světě. Klasickou vypravěčskou techniku, navazující na tradice Turgeněva, Gončarova a Lva Nikolajeviče Tolstého obohatil o modernistické a raně existencialistické motivy. Nezaměřoval se na dějovou stránku svých prací, nýbrž se snažil předávat čtenáři pocity a dojmy, a stal se tak opravdovým mistrem impresionistického detailu.

V roce 1933 mu byla udělena jako prvnímu ruskému spisovateli Nobelova cena za literaturu „za přísně umělecké ztvárnění, v němž uplatnil klasickou ruskou tradici prozaické tvorby“ citace z odůvodnění Švédské akademie).

Lit.: anonym: Ivan Alexejevič Bunin: V temné aleji. In web ČRo 3 Vltava, srpen 2011 (článek + ukázka k poslechu). – Cit.: V díle spisovatele Ivana Bunina zaujímají význačné místo povídky o lásce. Jednu z nich pod názvem V temné alejivám nabídne k poslechu Český rozhlas 3 – Vltava ve čtvrtek 28. července ve 20.00 hodin. V příběhu o tragické lásce mladého básníka k mladé povrchní herečce uslyšíte v hlavních rolích Jana Třísku a Kláru Jernekovou.

Svou literární činnost začal Bunin jako symbolistický básník a jako překladatel. (Za své překlady z Longfellowa a Byrona a za básnickou sbírku Padání listí byl roku 1901 vyznamenán Puškinovou cenou.) Buninovy verše na pozadí dojmů z ruské krajiny zachycují obecný soumrak doby na přelomu století. Do přírodních obrazů a obrazů osamocených míst i hřbitovního prostředí jsou promítány pocity loučení, míjení, stesku i vzpomínek na uprchlou, prožitou lásku s podtextem neopakovatelnosti, nenávratna, míjení a zániku.

Od vydání své první povídky Taňka roku 1893 se však Bunin věnoval stále více prozaické tvorbě. Roku 1899 se připojil k realistickým autorům kolem Gorkého nakladatelství Znanie a pokračoval ve psaní povídek zejména z vesnického prostředí. Jedna z nich, Antonovská jablka (1900) mu vynesla přídomek „pěvec šlechtických hnízd“.

Ve svých dílech Bunin nostalgicky a s melancholickým steskem zachytil nenávratně ztracený život patriarchální Rusi včetně postupného rozkladu její svébytné staré kultury v důsledku změn v okolním světě. Klasickou vypravěčskou techniku, navazující na tradice Turgeněva, Gončarova a Lva Nikolajeviče Tolstého Bunin obohatil o modernistické a raně existencialistické motivy. Nezaměřoval se na dějovou stránku svých prací, nýbrž se snažil předávat čtenáři pocity a dojmy, a stal se tak opravdovým mistrem impresionistického detailu. V roce 1933 mu byla udělena jako prvnímu ruskému spisovateli Nobelova cena za literaturu „za přísně umělecké ztvárnění, v němž uplatnil klasickou ruskou tradici prozaické tvorby“ (citace z odůvodnění Švédské akademie).

Lit.: Šinkovský, Martin:  Aktuality Radia > Vltava dnes nabídne Bunina v Zábranově překladu. In web RadioTV, 29. 9. 2009 (upoutávka). – Cit.: Přinášíme vám programové typy Českého rozhlasu 3 – Vltava na tento týden.

V úterý 29. září si v pravidelném Klubu rozhlasové hry mohou posluchači naladit hru Ivana Alexejeviče Bunina s názvem V temné aleji v překladu Jana Zábrany a Ivana Slavíka. Dramatizaci režíroval v roce 1970 Karel Weinlich a hraje v ní například Jan Tříska. V témné aleji začíná ve 21:30.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)