Listopad (2016)

David Mammet.  Jak být znovu zvolen americkým prezidentem, když popularita klesá k nule? „Ještě se uvidí, kdo vyhraje.“ Lekce z (nejen) americké vysoké politiky. Nekorektní politická fraška. Přeložila Ester Žantovská. Rozhlasová úprava Vít Vencl. Dramaturgie Klára Novotná. Režie Vít Vencl.

Účinkují Klára Sedláčková-Oltová, Jiří Hromada, Václav Vydra III., Viktor Preiss, Ota Jirák a Libor Vacek.

Natočeno listopad 2016. Premiéra 29. 11. 2016 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.) v cyklu Americký rok. Repríza 5. 11. 2024 (ČRo 3 Vltava, 21:00 h.) v cyklu Večerní drama v den prezidentských voleb v USA.

O rozhlasové hře vznikl mikrodokument pro pořad eRko (27. 11. 2016).

Pozn.:  Politická fraška jednoho z nejlepších současných amerických autorů nás zavede do Bílého domu, kde se fiktivní americký prezident Charles Smith připravuje na novou prezidentskou volbu, ve které jsou ovšem jeho šance na znovuzvolení „stejně nízké jako Ghándího cholesterol“. Nehodlá se však vzdát bez boje a svou chystanou kampaň opře o novou interpretaci oslav Dne díkůvzdání, která by mu měla získat patřičný kapitál od „zainteresovaných“ kruhů. Na scénu tak přicházejí krocani, moderní indiánský náčelník a také prezidentova výstřední autorka projevů, která si z Číny přiveze nejen adoptované miminko, ale i ptačí chřipku.

Komedie Davida Mameta (autor scénáře k filmům Vrtěti psem a Hanibal) vtipně a břitce komentuje stav současné vysoké politiky i mnohé společenské nešvary, se kterými se dnes a denně setkáváme.

Lit.: anonym: David Mamet: Listopad. Rozhlasová adaptace brilantně-nekorektní společenské frašky. In web ČRo 3 Vltava, listopad 2016 (článek). – Cit.:  Ještě se uvidí, kdo vyhraje aneb Lekce z (nejen) americké vysoké politiky. „Jsou to jen čtyři roky. Proč se teď obrátili proti mně?“ ptá dosluhující americký prezident Charlie Smith svého poradce při zoufalém pohledu na katastrofální stav svých předvolebních preferencí, „nižších než Gándhího cholesterol“. Nemá podporu, nemá peníze, nemá nárok odnést si z kanceláře ani pohovku, protože tu „potáhly peníze daňových poplatníků“. Je čas to zabalit.

Jenže bez prezidentského úřadu nezůstane Charliemu nic, čím by svou budoucnost smysluplně vyplnil, politika je přece úžasná hra a moc dosud nabízela tak skvělé možnosti. Poslední záchrana se nečekaně otevírá v jednání se zástupcem Svazu chovatelů krocanů, posledním kdo ještě potřebuje Charlieho prezidentské služby. Je totiž před Díkůvzdáním a prezident má podle americké zvyklosti udělit symbolickou milost krocanovi, který tak unikne celonárodním hodům a svůj život dožije na farmě v Disneylandu. Když je něco tradice a navíc přenášená v přímém přenosu ke stovkám milionů Američanů, nelze z ní couvnout.

A pokud z ní nelze couvnout, je možné říci si za tuhle ceremonii vlastně jakoukoli částku. Charlieho cena je jasná – dva miliony dolarů. Protože dost možná, že „Díkůvzdání je špatně. Měli jsme tu otroctví, spoustu, spoustu let. To bylo špatně… Měli jsme tu, no, určitě existujou další příklady… třeba disko …zkrátka věci, který jsme dělali z nevědomosti. Ale proč je tahle země tak skvělá? Máme sílu POLEPŠIT SE!“ A když Charles nedostane dva miliony, „polepší se“ a omilostní všechny krocany ve Státech – a to by byla pro Svaz pochopitelně pohroma. Jenže aby tenhle tah vyšel, potřebuje Charlie pomoc jednak své autorky projevů Clarice Bernsteinové, jednak náčelníka indiánského kmene Mikmaků a ani oni nedávají své služby zadarmo. A může prezident Spojených států oddat dvě lesbické ženy s čínským miminem nebo věnovat Mikmakům polovinu ostrova Nantucket, aby si tam postavili kasino? A jak do celé situace zasáhne ptačí chřipka?

Nekorektní politická fraška předního současného amerického dramatika Davida Mameta Listopad slaví od svého prvního uvedení v roce 2008 na Broadwayi úspěchy na jevištích po celém světě a kvapně se proměňující politická kultura i a společenský kontext ji nechávají zaznít stále novými, mnohdy mrazivými, tóny. Česká rozhlasová premiéra v závěru vltavského Amerického roku bude mít svou jasnou a neodmyslitelnou rezonanci v čerstvě uzavřeném procesu předvolební kampaně i samotných voleb ve Spojených státech, ale i v tématech a událostech a jevech, které prostupují domácí politickou scénu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)