Ring (1969)

Ioan Grigoresco. Deset kol boje na život a na smrt. Překlad Eduard Hodoušek. Dramatizace Ilie Paunesco. Zvukové efekty Karel Tiefrunk. Dramaturgie Jaroslava Strejčková. Režie Jiří Roll.

Osoby a obsazení: A 1013 (Otakar Brousek I.), Tim (Bohuš Záhorský), Gebauer (František Hanus), Karin (Alena Vránová), reportér (Milan Mach), Klein (Petr Haničinec), soudce (Vladimír Čech), hlasy na tribuně (Jan Kotva, Ivan Holeček a Artur Šviha). Spoluúčinkuje činoherní sbor Čs. rozhlasu.

Natočeno 1969. Premiéra  29. 4. 1969 (Praha, 19:00 – 20:20 h.; 45 min.). Repríza 24. 10. 1989 (Vltava, 13:00 – 14:00 h.).

Pozn.: V roce 1983 vznikl na Grigorescův námět stejnojmenný film. „Psychologický příběh, konfrontující nedávnou minulost se současností. Bývalý profesionální boxer, dnes řidič kamionu, se v berlínském zábavním parku střetne s protivníkem s nímž stál mezi čtyřmi provazy již před mnoha lety. Tehdy dělal v koncentračním táboře sparringpartnera esesákovi Gebauerovi. Tento válečný zločinec se nyní živí pod cizím jménem jako pouťový boxer v propagační kampani jedné firmy. Konečné vyúčtování s minulostí i s neofašistickou přítomností dopadne ve prospěch rumunského borce.“

Lit.: Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou – Deset kol boje na život a na smrt. In Týdeník Rozhlas 8/2017 (článek). Dostupné také na Panáčkovi.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)