Přelíčení (1966)

„Oratorium o jedenácti zpěvech“. Rozhlasová inscenace dokumentaristické hry o procesu s nacistickými zločinci – bachaři v koncentračních táborech – v šedesátých letech. Peter Weiss. Překlad Bedřich Becher. Režijní spolupráce Karel Gissübel a Ludvík Pompe. Režie Peter Schulze-Rohr.

Osoby a obsazení: předseda soudu (Vladimír Šmeral), žalobce (Karel Beníško), obhájce (Miloš Kopecký), obžalovaní (Otomar Korbelář, Vladimír Hlavatý, Miloš Nedbal, Jiří Němeček), svědkové – bývalí vězni (Jiří Adamíra, Blanka Waleská, Jaroslava Adamová, Josef Větrovec, Jiří Langmiler), Vladimír Leraus, Zdeněk Ornest, Bedřich Prokeš, Ivan Gübel, Jana Dítětová, Milan Mach, František Hollar, Hruška, Vavruška, Suk, Lukeš, Marinský, Houska a další.

Natočeno 1966 (více než 148 min.). Premiéra 10. 4. 1966 (Praha + RPD, 19:30 h.).

Lit.: -kn- : Čtyři hosté v rozhlase. In Divadelní noviny 9/1965-1966, č. 19, s. 2 (zpráva).

Lit.: Nešvera, Karel: Velká premiéra rozhlasu. In Večerní Praha XII/84 (3498), 9. 4. 1966, s. 5 (recenze).

Lit.: Gissübel, Karel: Přelíčení Petera Weisse. In Rozhlas a televize, duben 1966 (anotace).

paelaaena-petera-weisse-gissabel

Pozn.: Tato hra je jedna z těch, které prezentují dobově módní vlnu tzv. dokumentaristické hry, v nichž autoři většinou zcela akceptují dokumentární materiály a sestavují je do umělecky působivých celků, v nichž autorský subjekt nespočívá v replikách hry, ale v jejím myšlenkovém vyznění. V případě Weissova Přelíčení byl levicovým autorem kladen důraz na zrůdné „průmyslové využití“ tzv. konečného řešení židovské otázky, tj. spolupráce firem IG Farben (výrobce vraždícího plynu Zyklon B) a dalších s nacistickým vyhlazovacím systémem. Hra vycházela z tzv. frankfurtského procesu z roku 1964.

K realizaci byl přizván režisér severoněmeckého rozhlasu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)