Kabaret U Vrtaného kolena, aneb Rozbijte prasátka, přátelé! (2017)

Jiří Jelínek, S. d. Ch., Zdeněk Kocián, Jan Šotkovský, Sabina Machačová. Rozhlasová adaptace divadelní inscenace brněnského BuranTeatru. Hudba a divadelní režie Gabriela Ženatá. Divadelní dramaturgie Sabina Machačová. Rozhlasová dramaturgie Hana Hložková.  Divadelní režie Gabriela Ženatá.  Divadelní mistr zvuku Ondřej Kalužák. Rozhlasová režie Lukáš Kopecký. Rozhlasový zvukový mistr Michal Zelinka.

Účinkují Kristýna Hulcová, Lucie Ingrová, Kateřina Veselá, Pavel Novák  a Lukáš Rieger.

Nastudovalo Brno v roce 2017. Plánovaná premiéra 23. 1. 2018 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h). Premiéra 13. 3. 2018 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h).

Pozn.: „Za peníze si štěstí nekoupíš, ale stejně je prima je mít. Ale jak je získat a jak si je udržet? Půjčky, splátky, úroky, hypotéky, loterie, peněžní teorie a jiné piškuntálie. Ekonomický kabaret, komediální thriller, cynický stand-up. “

Na počátku Kabaretu U Vrtaného kolena byly peníze. Prachy. Prašule. Kačky. Love. Keše. Tedy jeden z nejvýraznějších fenoménů a hybatelů moderní doby. Pro jednotlivé scény jsme oslovili řadu autorů, kteří – každý dle svých názorů a vkusu – zpracovali dílčí témata a názorové postoje. Řada scén vznikla z iniciativy hereckého týmů prostřednictvím improvizací a diskusí. V inscenaci zazní také citace známých osobností, přísloví a tradované vtipy.

„A pak přijde ta věta, holky. Většinou tak do dvou až tří měsíců. Miluju tě. A máte to v kapse. Některý chlapi jsou trochu divný, neradi to říkaj, todle. Ale nevadí. Nám úplně stačí – Mám tě rád. Mám tě rád znamená platím! A to je to, co jsme chtěly!“

Divadelní premiéra 5. listopadu 2016 v BURANTEATRu.

Lit.: Hložková, Hana: Kabaret U Vrtaného kolena. In web ČRo 3 Vltava, březen 2018 (článek). – Cit.:  Peníze hýbou světem! Jak je ale získat snadno a bez námahy? Prostřednictvím sarkastické show na to odpovídá Kabaret U Vrtaného kolena brněnského divadla BuranTeatr. Fenomén peněz, bohatství a chudoby je zde nahlížen žánrem komických skečů, anekdot, pseudopřednášek, přísloví, protestsongů i hospodských písní. Vítejte na jevišti, kde pečení holubi sami lítají do huby a koláče jsou i bez práce! 

„Prachy. Prašule. Kačky. Love. Keše.“ Jak je legálně nabýt radí kvalifikovaný poradce v oboru senioři a vychytralá zlatokopka. O tom, že peníze není až tak snadné sehnat, a jak s nimi správně zacházet, hovoří jiní – profesionálové z ulice, ale i pacienti nenasytných psychologů. O problematice peněz v kontextu ovládání světa se dozvíme na tajném zasedání evropských měn. Příležitost k diskusi dostanou i lidé, kterým z nepochopitelných důvodů na penězích nezáleží. Tuto okrajovou skupinu paradoxně zastupuje nenáročná a šťastná prostitutka. Utrácejte a nešetřete! Peníze jsou všude, stačí si je jen vzít. Právě jste byli poučeni, jak na to.

Kabaret U Vrtaného kolena aneb Rozbijte prasátka, přátelé!, jak zní celý název divadelní inscenace, měl premiéru 5. listopadu 2016. Do scénáře BuranTeatru, který sestavila dramaturgyně Sabina Machačová, přispěli také hosté – S. d. Ch. (Tajné zasedání), Zdeněk Kocián (Prachy, děti, senioři a Vy), Jiří Jelínek (píseň Láska) a Jan Šotkovský (písně Pohlédni, chlapče a Hymna lakomců). Sama Machačová je navíc autorkou Monologu zlatokopky, písní Peníze jsou super, Kuplet spokojené kurtizány, Závislost a Smrt kapitálu. Řada scén v inscenaci, kterou režírovala Gabriela Ženatá, „vznikla z iniciativy hereckého týmu, prostřednictvím improvizací a diskusí,“ jak se uvádí v programu. Hudba k písním, stejně jako jejich pěvecká a nástrojová interpretace, je též kolektivním dílem. Vtipné, chytré a temperamentní dílo bravurně ovládá pětice účinkujících aktérů – Kateřina Veselá, Kristýna Hulcová, Lucie Ingrová, Pavel Novák a Lukáš Rieger.

Rozhlasová inscenace se natáčela na Sokolském stadionu v Brně, kde BuranTeatr sídlí. Nejde ale o záznam představení s diváky. Pořad byl upravován a snímán speciálně pro posluchače ČRo.

 

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)