Arizace (2018?)

Adam Votruba.  Historická fikce z protektorátního Brna o nařízení shora. Rozhlasová úprava autor. Dramaturgie Alena Zemančíková. Režie Apolena Novotná.

Osoby a obsazení: Velitel (Miroslav Táborský), sekretářka (Andrea Elsnerová) a inspektor (Jaroslav Plesl).

Natočeno 2018 (?). Premiéra 13. 2. 2018 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Současná hra.

Pozn.: Hra oceněna 2. místem v dramatické soutěži Aura-pont 2015 – Cena divadelní kritiky.

Lit.:  Velíšek, Martin: Adam Votruba: Arizace. In web ČRo 3 Vltava, 13. únor 2018 (článek). – Cit.: Do úřadovny nacistického velitele českého města vtrhne muž, který se představí jako říšský inspektor. Přichází vykonat kontrolu nad průběhem procesu arizace, tj. předání židovského majetku do árijských rukou. Až do tohoto bodu působí hra jako historizující dílo na téma nacistického teroru v Protektorátě Čechy a Morava. Ale požadavky inspektora jsou za hranicí možného… (…)

Říšský inspektor žádá arizovat i židovské hřbitovy. Od tohoto absurdního požadavku se odvíjí groteska, v níž se mezi skutky kolaborace a služební horlivosti zableskne i jiskra odboje. Ta je ovšem vykřesaná z naprosto nečekaného zdroje.

Autor jednoaktové grotesky, která získala ocenění v soutěži Alfréda Radoka v roce 2015 (sic!), pracuje s motivem domýšlení politické ideologie až do absurdních důsledků.

Adam Votruba je historik a etnolog. Je autorem několika odborných i populárně naučných knih a přispěvatelem kulturně-politických internetových i tištěných periodik. Systematicky se věnoval otázce zbojnictví jakožto zvláštní formě primitivního sociálního protestu, která je příznačná pro tradiční venkovské společnosti v předkapitalistické éře.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)