Elektra (2018)

Sofokles. Rozhlasová úprava antické tragédie.  Překlad Antoni Libera. Rozhlasová úprava a režie Mariusz Malec. Zvukový mistr Andrzej Brzoska. Hudba India Czajkowska, hrají India Czajkowska, Sebastian Madejski.

Osoby a obsazení: Orestův vychovatel (Ignacy Gogolewski), Orestes (Grzegorz Mielczarek), Elektra (Dominika Kluźniak), Klitaiméstra (Danuta Stenka), Aigisthos, král mykénský / komentátor (Tadeusz Borowski), Chrýsothemis, druhá sestra Orestova (Paulina Kondrak), chór mykénských dívek (Dorota Landowska, Katarzyna Dąbrowska).

Natočeno 2018. Premiéra 17. 2. 2018 (Polskie Radio Jedynka, 21:05 h).

Pozn.:  Tytułowa Elektra to córka Agamemnona i Klitajmestry oraz siostra Orestesa, Chrysotemis i Ifigenii. Kiedy jej ojciec powrócił do domu po zakończeniu wojny trojańskiej, został zabity przez matkę Elektry i jej kochanka Ajgistosa. Elektra w tym czasie była poza domem i dlatego udało jej się uniknąć śmierci. Sama uratowała też młodszego brata, Orestesa. Po ośmiu latach od morderstwa wspólnie z Orestesem pomściła ojca i zabiła matkę i jej kochanka. Mariusz Malec, reżyser filmowy, telewizyjny i radiowy, pod koniec 2017 roku postanowił zmierzyć się z tragedią Sofoklesa w tłumaczeniu Antoniego Libery. Zapisany współczesnym językiem „Traktat o nienawiści“ to temat wciąż uniwersalny… Gdzie rodzi się nienawiść? Czym się żywi? Czy umiemy ją powstrzymać? Kim stajemy się opętani ideą zemsty? Czy zainfekowani nienawiścią umiemy się leczyć i wrócić do świata realnego?

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)