Generał. Komedia polska (Generál. Polská komedie, 2011)

Jarosław Jakubowski. Rozhlasová hra. Realizace Maciej Kubera. Hudba Tomasz Obertyn. Režie Waldemar Modestowicz.

Osoby a obsazení: generál (Olgierd Łukaszewicz), generálka (Ewa Dałkowska), Czesław,  druh ve zbrani (Henryk Talar), Florian, druh ve zbrani (Arkadiusz Bazak), generálova dcera (Kinga Ilgner), sekretář (Piotr Kozłowski).

Natočeno 2011. Premiéra 11. 12. 2011 (Polskie Radio Jedynka, 21:05 h).

Lit.: anonym: Generał. Komedia polska. In web Polskieradio.pl, 8. 2. 2011 (článek). – Cit.: Tuż przed 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy na radiową wersje dramatu Jarosława Jakubowskiego pt. „Generał“. W roli tytułowej – Olgierd Łukaszewicz, laureat tegorocznego Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego. W roli Czesława, towarzysza broni – Henryk Talar, laureat Wielkiego Splendora 2011. 

Generał. Komedia polska to radiowa wersja szeroko komentowanej i kontrowersyjnej sztuki Jarosława Jakubowskiego. Podtytuł słuchowiska zdradza gatunek dramaturgiczny, bowiem „Generał” to współczesna groteska.

Stary, schorowany Generał (w tej roli znakomity Olgierd Łukaszewicz, laureat Splendora Splendorów 2011), jest zamknięty w swoim domu, przez żonę i swoich dawnych towarzyszy broni utrzymywany w przekonaniu, że czeka go proces, który rozliczy jego decyzje polityczne sprzed lat. Zawiązuje się pewnego rodzaju spisek, który pozwala izolować generała od otoczenia zewnętrznego. Tymczasem dyktator u schyłku życia spisuje swoje wspomnienia. Rozlicza się ze swoimi wyborami. Nie tylko tymi politycznymi, ale i osobistymi. Zdaje sobie sprawę z tego, że jest przegranym człowiekiem, który przez lata zaniedbywał swoją rodzinę. Nie ma kontaktu z jedyną córką.

Jarosław Jakubowski, przy okazji wręczenia nagrody za realizację jego dramatu w Teatrze IMKA na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych w Gdyni, powiedział, że pozostawia ocenę postawy Generała widzom: „Jedni uważają, że wybielam generała Jaruzelskiego, inni, że go pogrążam i robię z niego zbrodniarza”. Słuchacze Polskiego Radia już w najbliższą niedzielę w Programie I będą mieli okazję wyrobić sobie opinię o sztuce.

W słuchowisku wystąpi dwóch laureatów tegorocznej edycji nagród Teatru Polskiego Radia: Olgierd Łukaszewicz jako Generał (Splendor Splendorów) i Henryk Talar jako Czesław (Wielki Splendor).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)