Horsztyński (2018)

Juliusz Słowacki. Rozhlasová úprava a režie Jerzy Machowski. Mistr zvuku Maciej Kubera. Hudba Ignacy Zalewski.

Osoby a obsazení: Horsztyński (Mariusz Bonaszewski), Saloma, jeho žena (Dominika Kluźniak), Szymon Kossakowski, hejtman litevský (Szymon Kuśmider), Szczęsny, jeho syn (Piotr Bajtlik), Świętosz, domácí sluha (Franciszek Pieczka), kněz Prokop (Marek Barbasiewicz).

Natočeno 2018. Premiéra 3. 6. 2018 (Polskie Radio Jedynka, 21:05 h.).

Lit.: abi/kh: Niedokończony dramat Juliusza Słowackiego „Horsztyński“ w Jedynce. In web Polskie Radio 1, 4. 6. 2018 (článek). – Cit.: 3 czerwca, w niedzielę, po godz. 21:00 na antenie radiowej Jedynki wyemitowaliśmy słuchowisko Juliusza Słowackiego „Horsztyński“ w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.

W niedokończonym dramacie Juliusz Słowacki porusza wiele wątków, wprowadza postaci zarówno historyczne jak i fikcyjne. Ukazuje szeroki plan bieżącej polityki (rzecz dzieje się na Wileńszczyźnie podczas insurekcji kościuszkowskiej) i prywatne historie bohaterów. Najnowsza radiowa adaptacja koncentruje się na postaci Ksawerego Horsztyńskiego oraz jego relacjach z żoną i rodziną Kossakowskich, tj. hetmanem i jego synem Szczęsnym. Usłyszymy także wiernego sługę Świętosza i zaufanego księdza Prokopa.

Horsztyński dostawszy się do niewoli został oślepiony przez Moskali. Kaleka wycofuje się z działalności politycznej i pragnie oddać się życiu domowemu u boku młodej żony. Przeszłość jednak wraca do niego i szlachcic staje przed koniecznością rozliczenia całego swojego życia. Okazuje się, że prywatne porachunki nierozerwalnie wiążą się z wielką historią, a uporczywe dążenie do odkrycia prawdy nieuchronnie prowadzi do osobistej i dziejowej tragedii.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)