Hovory s mamou (2018)

Pavel Kosatík. Rozhlasová hra. Hudba Jakub Kudláč. Zvuk Stanislav Abrahám. Dramaturgie Zuzana Vojtíšková. Režie Natália Deáková.

Osoby a obsazení: Charlotta Masaryková (Daniela Kolářová), Alice Masaryková (Magdalena Borová), Jan Masaryk (Marek Němec), Herbert Masaryk (Jan Hájek), Tomáš Garrigue Masaryk (Miroslav Hanuš),  policejní vyšetřovatel Preminger (Jan Holík), kněz František Urbánek (Hynek Chmelař), Ježíš (Petr Lněnička). Dále účinkují  Anežka Šťastná, Hynek Chmelař, Dušan Sitek, Luboš Veselý, Jaroslav Vlach, Martin Bažil, Kateřina Kozinová, Viktorie Hrachovcová, Anika Menclová, Tereza Těžká, Marie Anna Krušinová, Sára Chvojková, Kristýna Dolejšová.

Natočeno září 2018. Premiéra 28. 10. 2018 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.; 58 min.) k 100. výročí republiky.

Lit.: Kosatík, Pavel: Tenhle týden v karlínském studiu natáčejí hru Hovory s mamou. In Facebook, 7. 9. 2018 (status). – Cit.: Tenhle týden v karlínském studiu natáčejí hru Hovory s mamou, masarykovskou rodinnou intimitu z první světové války. Jsem rád, že to režíruje Natálka Deáková a že v tom hraje tenhle team, protože jim to jde. Na první fotce jsou členové Masarykovy rodiny: Honza Hájek (Herbert Masaryk), Daniela Kolářová (Charlotta Masaryková), Miroslav Hanuš (TGM); stojící Magdalena Borová (Alice Masaryková) a Marek Němec (Jan Masaryk). Druhá fotka je z nahrávání Herbertova pohřbu: zleva Jan Masaryk (Marek Němec), policejní vyšetřovatel Preminger (Jan Holík), kněz František Urbánek (Hynek Chmelař). Chybí jenom Ježíš, kterého hraje Petr Lněnička, ale ten přijde jindy. Moc všem děkuju. ČRo Dvojka to bude vysílat 28. října ve 20 hodin. Pokud tou dobou nebudete přebírat na Hradě od prezidenta vyznamenání, ideální čas pro vás.

Lit.: Vojtíšková, Zuzana: Pavel Kosatík: Hovory s mamou. In web ČRo 2 Praha,  28. říjen 2018 (článek). – Cit.: Tomáš Garrigue Masaryk očima své ženy Charlottya nejstarší dcery Alice. Poslouchejte do neděle 4. listopadu 2018.

Když Masaryk za 1. světové války odcestoval do zahraničí, aby tam vybudoval republiku, zanechal v Praze svou ženu a nejstarší dceru. Z pohledu monarchie byly nejbližšími příbuznými velezrádce, a tak se na ně obrátil tlak policie, která chtěla získat informace o Masarykově zahraničním působení, o tom, s jakými lidmi se stýká a kdo je jeho spojkou v Čechách. Život pod policejním dohledem a posléze Alicino uvěznění ovlivnily obě ženy devastujícím způsobem. Přestože se policejní vyšetřovatel Markus Preminger snaží po dobrém i po zlém přimět Charlottu, aby prozradila kompromitující informace, nedozví se vůbec nic. Naproti tomu Alice, která by možná ráda slyšela jen příjemné a hladivé mamino vyprávění, se musí vypořádávat s drásavými vzpomínkami, které získávajítím větší hořkost, čím je tata vzdálenější a čím více klesá naděje najeho návrat.

V Kosatíkově fiktivním rozhovoru matky s dcerou Alice možná prvně pojmenovává své rozporuplné pocity z dětství a mládí, připomíná si, jak ji otcova velikost nasměrovala, omezovala a stresovala, jak jí jeho postoje neulehčovaly skutečný život. Ve vzpomínkách si oživí i sourozence Herberta a Jana a nejmladší Olgu. Ty všechny zformovala a poznamenala Masarykova silná osobnost.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)