Plukovník Švec (2018)

Rudolf Medek. Rozhlasová adaptace divadelní hry.  Hudba Matěj Kroupa. Rozhlasová úprava Jaroslav Vostrý. Dramaturgie Klára Novotná. Režie Lukáš Hlavica.

Osoby a obsazení: plukovník Švec (Ivan Trojan), Kaluža (Petr Lněnička), pan Kódl (Miroslav Hanuš), praporčík Trojan (Ondřej Rychlý), Janda (Martin Myšička), Martyška (Igor Bareš), Hasal (Kryštof Bartoš), Ondruška (Václav Jílek), Hanousek (Michal Necpál), Berger (Filip Kaňkovský), Janeček (Kryštof Rímský), Bruner (Zdeněk Velen), Přibyl (Kajetán Písařovic), Káňa (Vojtěch Bartoš), Paluska (Lubor Šplíchal), starosta (Jiří Hromada), generál (Jaromír Meduna), Lautěr (Svatopluk Schuller), Kozlov (Vasil Fridrich), důstojník (Libor Hruška), komisař (Vilém Udatný), úředník (Viktor Kuzník), Martínek (Jiří Suchý) a hlas (Lukáš Hlavica).

Natočeno v roce 2018. Premiéra 27. 10. 2018 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.; 81 min) v cyklu Rozhlasové jeviště k 100. výročí republiky.

Lit.: Novotná, Klára: Rudolf Medek: Plukovník Švec. In web ČRo 3 Vltava, 27. říjen 2018  (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: 25. října 2018 uplyne sto let od dobrovolné smrti plukovníka Josefa Jiřího Švece, muže, který stál v roce 1914 u zrodu České družiny v Kyjevě a legionářské službě v Rusku zasvětil celý další život. Osud plukovníka Švece inspiroval o deset let později básníka a dřívějšího legionáře Rudolfa Medka k napsání dramatu, které, přes různé kritické hlasy z kruhů vojenských i literárních, dosáhlo ve své době ojedinělého diváckého úspěchu.

U příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky a zároveň pohřbu plukovníka Švece nastudoval hru pro Český rozhlas v adaptaci Jaroslava Vostrého Lukáš Hlavica s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Poslouchejte na Vltavě v sobotu 27. října od 14:00 hod. a poté ještě po dobu jednoho týdne on-line.

Tři dějství dramatu přibližují (s příslušnou mírou umělecké licence) tři zastavení Švece a jeho mužů mezi květnem a říjnem 1918 na dlouhé cestě Ruskem směrem na východ, odkud se vojáci měli po moři vydat zpět na západní frontu. Ač měly legionářské vlaky slíbený volný průjezd, bolševické jednotky se jim snažily všemožně bránit. Švece zastihujeme nejprve u města Penza, kde na naléhání svých vojáků přebere od ruského generála velení a díky odhodlání a statečnosti legionářů město osvobodí z rukou bolševiků. Následně sledujeme jeho jednání se zástupci Kazaně, volžského přístavního města, jež československé jednotky dobyly a nyní s vypětím sil hájí proti rudým. Díky nečinnosti ruské armády i lhostejnosti místních jsou ale legionáři nakonec nuceni z Kazaně ustoupit.

Naposledy potkáváme Švece v nádražní stanici Aksakovo, kde mu vojsko, vysílené neustálým nasazením v náročných podmínkách a ovlivněné agitací z vlastních řad, vypoví poslušnost. Teprve fatální čin, pro který se Švec v bezvýchodné situaci rozhodne, dokáže vojákům znovu připomenout hodnoty a cíle, pro něž má smysl bojovat.

Díky neschematickému výkladu, využití působivé hudby Matěje Kroupy a především výborné spolupráci s herci – vedle Ivana Trojana v titulní roli plukovníka Švece také s Martinem Myšičkou, Igorem Barešem, Petrem Lněničkou a dalšími – přináší hra s odstupem sta let od válečných událostí nečekaně živý obraz osudů a charakterů a promlouvá k současnému posluchači s překvapivou naléhavostí.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)