Zaćmienie (Zatmění, 2018)

Piotr Müldner-Nieckowski. Režie Janusz Kukuła. Zvukový mistr Agnieszka Szczepańczyk. Použitá hudba Eugeniusz Rudnik.

Účinkují Paweł Ciołkosz, Jacek Beler, Joanna Kuberska.

Natočeno 2018. Premiéra 28. 10. 2018 (Polskie Radio Jedynka, 21:00 h).

Lit.: anonym:  Piotr Müldner-Nieckowski „Zaćmienie“. In web Polskieradio.pl,  25.10.2018 (článek). – Cit.:  28 października o godzinie 21:00 w Programie I PR zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Piotra Müldnera-Nieckowskiego „Zaćmienie“ w reżyserii Janusz Kukuły.

Słuchowisko Piotra Müldnera-Nieckowskiego „Zaćmienie“ wykorzystuje największą pozorną wadę radia, mianowicie to, że nic w nim nie widać. Pozorną, ponieważ pilny obserwator życia, osoba obdarzona wyobraźnią potrafi z tego znakomicie korzystać, podobnie jak w teatrze radiowym autor, reżyser, aktorzy, realizator akustyczny i pozostali twórcy dramatu. Skoro nic nie widać, to może dzięki temu więcej słychać? Może dowiemy się pewnych prawd o meandrach duszy człowieka?

Oto dwóch panów przypadkowo (a może celowo?) spotyka się w nieznanym sobie mieszkaniu w czasie, kiedy w całym mieście zabrakło światła, bo ktoś je gdzieś z łatwością wyłączył. Mężczyźni muszą sobie wzajemnie radzić z bliską obecnością niewidocznego nieznajomego, o którym nic nie wiedzą, ale co do którego powoli zaczynają się czegoś domyślać.

W ciemności, której nie da się rozświetlić, stopniowo nabierają poczucia pewności siebie i bezkarności, tracą instynkt zachowania przyzwoitości. Przecież nic nie widać. Nie widać ich twarzy, oczu, ust, więc może nierozpoznawalne są także ich myśli i intencje? Narkotycznie działa na nich dźwięk, wprawia w stan „zaćmienia“. Sami nie wiedzą, do czego to ich doprowadzi. A prawda jest zaskakująca, jak życie, w którym przestajemy przestrzegać norm moralnych, obyczajowych, estetycznych… Słuchaczom tej groteski życzymy dobrej zabawy, ale i refleksji, bo czarna komedia pewnego dnia może się przecież powtórzyć w prawdziwym życiu i obrócić przeciwko nam… (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)