Do kraju tego (Do té země, 2017)

Maria Brzezińska.  Rozhlasová hra podle esejů Tumult i widma (Józef Czapski).  Režie Maria Brzezińska.

Osoby a obsazení: Józef Czapski (Janusz Łagodziński) a Arthur (Tomasz Bielawiec).

Natočeno 2017. Premiéra 25. 11. 2017 (Radio Lublin, 20:05 h).

Lit.: anonym: 25.11.2017 Słuchowiska Marii Brzezińskiej „Do kraju tego” i „Dzień języka ojczystego”. In web Polskie Radio Lublin, listopad 2017 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: W programie z cyklu „Radioteatr” jako pierwsze – słuchowisko premierowe pt. „Do kraju tego” zrealizowane na podstawie tomu esejów Józefa Czapskiego „Tumult i widma” (Wydawnictwo ZNAK 2017); z racji przypadającej w listopadzie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – refleksja nad polskością w zderzeniu z inną kulturą (amerykańską). Eseje, które stały się podstawą adaptacji – „Dzwonki” oraz „It is our custom”, opublikowane w paryskiej „Kulturze” w 1950 i 1951 roku to refleksje człowieka, który nosi w sobie doświadczenie dwóch totalitaryzmów w zetknięciu ze społeczeństwem, które nie zna i nie chce znać podobnych doświadczeń. Z drugiej strony – poszukiwanie polskich korzeni, prowadzi urodzonego w USA studenta Arthura do poznania literatury romantycznej, a przez nią wartości polskiego ducha.

W audycji występują aktorzy: Janusz Łagodziński jako Józef Czapski i Tomasz Bielawiec jako Arthur. Adaptacja literacka i reżyseria – Maria Brzezińska.

Po słuchowisku premierowym powtórzenie fragmentu słuchowiska na podst. wierszy Bohdana Zadury „Dzień języka ojczystego”.

Zapraszam po godz. 20.00, Maria Brzezińska.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)