Posledné dni ľudstva (Poslední dnové lidstva, 2018)

Karl Kraus. Rozhlasová úprava Jana Mikuš Hanzelová a Ján Mikuš. Překlad Ján Štrasser a Peter Zajac. Použité texty Stefan Zweig. Hudba Matúš Wiedermann.  Zvuk Peter Pištek. Produkce Silvia Lukáčová. Dramaturg Ján Šimko. Režie Ján Mikuš.

Osoby a obsazení: Učitel a Kněz (Přemysl Boublík), Hrabě (Martin Horňák), Baron (František Kovár), Kamelot a Stand up komik (Juraj Hrčka), Kapitán, Otec rodiny a Voják (Ondrej Kaprálik), Fotograf a Psychiatr (Peter Kadlečík), Matka, Shaleková a Písařka (Zuzana Konečná), Děti (Johana Miklošíková, Elena Mikšíková, Alex Koníček a Michal Andel), Hyeny (Marek Kundlák a Edita Korprivečič Borsová).

Nastudoval Slovenský rozhlas Bratislava v roce 2018 (90 min.). Premiéra 27. 11. 2018 (Rádio Devín, 21:00 – 22:24 h.). Repríza 30. 11. 2018 (Rádio Devín, 21:00 h.); 19. 9. 2023 (SRo Rádio Devín, 21:00 h.).

Trailer

Pozn.: Hra se dostala do užšího výběru Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. 6. 2019, Trnava).

Lit.: anonym: Rozhlasová hra: Posledné dni ľudstva. Rozhlasová tvorba. In web Rádio Devín,  27. 11. 2018 (článek). – Cit.: Pri príležitosti výročia konca prvej svetovej vojny uvádzame originálnu adaptáciu jednej z najzaujímavejších divadelných hier dvadsiateho storočia. Rakúsky novinár, esejista a spisovateľ Karl Kraus napísal svoju monumentálnu hru Posledné dni ľudstva pod vplyvom zážitkov z prvej svetovej vojny a udalostí, ktoré jej predchádzali. Text tvorí 220 voľne prepojených scén a má vyše päťsto strán. Autor ho uviedol vetami: „Inscenovanie tejto drámy, ktorej rozsah by podľa pozemskej mierky zaplnil asi 10 večerov, je vyhradené divadlu na Marse. Návštevníci divadiel tohto sveta by to asi nevydržali.“ Kraus text písal v rokoch 1915-1919 a je veľmi zaujímavý aj po formálnej stránke. Kraus pracoval s nájdeným materiálom – viac ako jeho tretinu tvoria citáty z novín, vojenských rozkazov, súdnych rozhodnutí, listov, výnosov a nariadení, pohľadníc či plagátov. Krausova hra bola v mnohých ohľadoch prelomová. Autor dokázal vytvoriť spoločenskú satiru takmer výlučne dokumentovaním každodenného života. Hoci sa hra inscenuje výnimočne, inšpirovala mnoho teoretických reflexií, rozpútala diskusie medzi umenovedcami i aktivistami a inšpirovala celý rad autorov a dramatikov. Rádio Devín hru uvádza v úprave Jany Mikuš Hanzelovej a v réžii Jána Mikuša. (…)

Lit.: anonym: Festival rozhlasovej hry: Užší výber. Rozhlasová tvorba. In web SRo Rádio Devín, 30. 4. 2019 (článek). – Cit.: Dnes boli v priamom prenose vo vysielaní Rádia Devín medzi 15:00 – 16:00 vyhlásené rozhlasové hry, ktoré v oboch kategóriách (rozhlasové hry do 30 minút a rozhlasové hry nad 30 minút) postupujú do užšieho výberu Festivalu rozhlasovej hry (10. – 12. jún 2019, Trnava).

Rozhodovala porota zložená z erudovaných odborníkov s rôznou mierou priamej rozhlasovej skúsenosti, no zato s potrebnou dávkou objektívnosti a erudovaného posúdenia kvalít rozhlasovej dramatickej produkcie RTVS za uplynulé dva roky.

Porotca Aleš Vrzák, šéfrežisér Českého rozhlasu, konštatoval, že má rád príbehy ľudí (malých i tzv. veľkých) – „a tými je rozhlasová tvorba RTVS naozaj naplnená. A to tak v podobe dramatickej, tak v podobe takpovediac „literárnej“ až „publicistickej“.“ Výrazná tematická a formálna pestrosť súťažných rozhlasových hier fascinovala porotcu Juraja Bielika, umeleckého šéfa Divadla Jána Palárika v Trnave: „Byť členom poroty súťaže rozhlasových hier je nesmierne zaujímavé zadanie. Zaujímavé a vzrušujúce. Študentské práce, dramatizácie, dokumentárne hry, experimentálne kompozície… Celkovo 63 hier – to už je naozaj slušná vzorka pôvodnej (a kvalitnej) tvorby. Rozhlasová hra žije!“

Podľa porotkyne Nadeždy Lindovskej, teatrologičky z Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení, prím hrali dramatizácie: „Ukazuje sa, že najlepšie, najkvalitnejšie, najzaujímavejšie výsledky dosiahli prevažne tí tvorcovia, ktorí sa mohli oprieť o kvalitnú literárnu alebo dramatickú predlohu. Medzi postupujúcimi ich bola väčšina, najmä v kategórii dlhých hier. Pôvodné námety sa ocitli v menšine.“

Avšak bez ohľadu na to, aké inšpiračné zdroje súťažné hry mali, bodovali očarujúcou vlastnosťou rozhlasového umenia, že dramatické dielo nemusí slepo kopírovať realitu, ale môže konštruovať vlastný svet. Podľa predsedu poroty, spisovateľa Pavla Rankova, výsledná kolekcia hier v užšom výbere v oboch kategóriách ponúka rôzne typy poetík a spracovaní: od „temného tajomného príbehu vyrozprávaného v strhujúcom tempe Wedekindovej Lulu“ cez „dialóg rozporuplného básnika – ministra s rovnako rozporuplným eštebáckym technikom“ v Pavlacovom Slove Válkovom či „dramatizáciu knihy poľskej reportérky o rómskej poetke v Papuši Angeliky Kuźniak“ až po „spletitý príbeh o komplikovaných medziľudských vzťahoch v súčasnom svete“ v hre Ivice Ruttkayovej Volám sa Mária.

V kategórii rozhlasových hier do 30 minút si umiestnenie v užšom výbere vo vyrovnanej proporcionalite rozdelili tituly zastupujúce všetky série tohto formátu: Naša zabudnutá klasika z dramaturgickej proveniencie Petra Pavlaca, banskobystrický projekt Ako to bolo ďalej i progresívne Fórum mladých autorov. V oboch kategóriách sa sa tak v hre o ocenenia ocitajú diela, na margo ktorých porotca, teatrológ Miron Pukan, povedal: „Umeleckú úroveň tohtoročného Festivalu rozhlasovej hry považujem za pomerne vyrovnanú, pričom sa objavili aj také spracovania, ku ktorým sa história bude vracať a interpretovať ich, čo považujem za potešujúce.“

Do užšieho výberu v kategórii do 30 minút postupujú hry:

Faust, Ján Mikuš
Feldpošta, Barbora Nitschová
Incident Ludex, Patrik Samohýl
Infekcia stereotypu, Vanda Zemanová – Alberty
Kar, Terézia Vansová / Miroslav Dacho
Requiem pre Rusalku, Klára Madunická
Tuberáci, Boleslav Bratislavský / Miroslav Dacho
V borbe s temnotou,  Boleslav Bratislavský / Miroslav Dacho
Zememerač K, Tomáš Hučko
Život v lese, Tomáš Hučko

Do užšieho výberu v kategórii nad 30 minút postupujú hry:

Advent (groteska z hranice), Dodo Gombár
Lulu, Frank Wedekind
Marína Havranová, Ivan Stodola /
Mrzutá, Jonáš Záborský / Lenka Garajová
Obvinenie, Maroš Hečko a Maja Hriešik / Radka Hoffmanová
Papuša, Angelika Kuźniak / Martina Vannayová
Posledné dni ľudstva, Karl Kraus
Slovo Válkovo, Peter Pavlac
Volám sa Mária, Ivica Ruttkayová
Vražda na Níle, Agatha Christie / M. Vannayová a M. Cvečková

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)