Posledné dni ľudstva (Poslední dnové lidstva, 2018)

Karl Kraus. Rozhlasová úprava Jana Mikuš Hanzelová a Ján Mikuš. Překlad Ján Štrasser a Peter Zajac. Použité texty Stefan Zweig. Hudba Matúš Wiedermann. Dramaturg Ján Šimko. Režie Ján Mikuš.

Osoby a obsazení: Učitel a Kněz (Přemysl Boublík), Hrabě (Martin Horňák), Baron (František Kovár), Kamelot a Stand up komik (Juraj Hrčka), Kapitán, Otec rodiny a Voják (Ondrej Kaprálik), Fotograf a Psychiatr (Peter Kadlečík), Matka, Shaleková a Písařka (Zuzana Konečná), Děti (Johana Miklošíková, Elena Mikšíková, Alex Koníček a Michal Andel), Hyeny (Marek Kundlák a Edita Korprivečič Borsová).

Nastudoval Slovenský rozhlas Bratislava v roce 2018 (90 min.). Premiéra 27. 11. 2018 (Rádio Devín, 21:00 – 22:24 h.). Repríza 30. 11. 2018 (Rádio Devín, 21:00 h).

Trailer

Lit.: anonym: Rozhlasová hra: Posledné dni ľudstva. Rozhlasová tvorba. In web Rádio Devín,  27. 11. 2018 (článek). – Cit.: Pri príležitosti výročia konca prvej svetovej vojny uvádzame originálnu adaptáciu jednej z najzaujímavejších divadelných hier dvadsiateho storočia. Rakúsky novinár, esejista a spisovateľ Karl Kraus napísal svoju monumentálnu hru Posledné dni ľudstva pod vplyvom zážitkov z prvej svetovej vojny a udalostí, ktoré jej predchádzali. Text tvorí 220 voľne prepojených scén a má vyše päťsto strán. Autor ho uviedol vetami: „Inscenovanie tejto drámy, ktorej rozsah by podľa pozemskej mierky zaplnil asi 10 večerov, je vyhradené divadlu na Marse. Návštevníci divadiel tohto sveta by to asi nevydržali.“ Kraus text písal v rokoch 1915-1919 a je veľmi zaujímavý aj po formálnej stránke. Kraus pracoval s nájdeným materiálom – viac ako jeho tretinu tvoria citáty z novín, vojenských rozkazov, súdnych rozhodnutí, listov, výnosov a nariadení, pohľadníc či plagátov. Krausova hra bola v mnohých ohľadoch prelomová. Autor dokázal vytvoriť spoločenskú satiru takmer výlučne dokumentovaním každodenného života. Hoci sa hra inscenuje výnimočne, inšpirovala mnoho teoretických reflexií, rozpútala diskusie medzi umenovedcami i aktivistami a inšpirovala celý rad autorov a dramatikov. Rádio Devín hru uvádza v úprave Jany Mikuš Hanzelovej a v réžii Jána Mikuša. (…)

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)