Poprowadź mnie na drugą stronę (Převeď mne na druhou stranu, 2012)

Adam Bauman. Rozhlasová hra. Realizace Andrzej Brzoska. Hudba Renata Baszun. Režie Adam Bauman.

Osoby a obsazení: Stanisława Umińska (Julia Kijowska), Jan Żyznowski (Grzegorz Kwiecień), Olga Boznańska (Zofia Kucówna), zdravotní sestra (Agnieszka Suchora), Henri Robert (Władysław Kowalski), soudce (Kazimierz Kaczor), Gustaw Beylin (Marcin Hycnar), Donat Guigne (Leon Charewicz), doktor Rousse (Piotr Kozłowski), Leon Schiller (Andrzej Ferenc), kněz / kamelot / učitel (Adam Bauman), řidič / zapisovatel (Bartosz Martyna).

Natočeno 2012. Premiéra 18. 11. 2012 (Polskie Radio Jedynka, 17:10 h).

Lit.: anonym: „Poprowadź mnie na drugą stronę“ w Pierwszym Programie. In web Polskie Radio Jedynka, 15. 11. 2012 (článek). – Cit.:  Słuchowisko Adama Baumana opowiada dramatyczną historię Stanisławy Umińskiej, która w humanitarnym geście zastrzeliła swojego nieuleczalnie chorego narzeczonego, Jana Żyznowskiego.

Scenariusz słuchowiska „Poprowadź mnie na drugą stronę” jest oparty na wydarzeniach, które miały miejsce naprawdę. 17 lipca 1924 roku w szpitalu Brouse pod Paryżem, młoda polska aktorka, Stanisława Umińska zabija strzałem w głowę swojego kochanka Jana Żyznowskiego, nieuleczalnie chorego na raka wątroby. Zostaje osadzona w paryskim więzieniu i oczekuje na proces. Reżyser teatralny Leon SCHILLER organizuje dla niej pomoc prawną. Sprawa wydaje się z góry przegrana. W końcu wysyła do Paryża młodego, niedoświadczonego adwokata Gustawa Beylina, który ma służyć pomocą francuskiemu adwokatowi Henri Robertowi.

Oskarżycielem przed paryskim sądem jest prokurator Donat Guigne który ma świadomość, że proces będzie pretekstem do rozważań o możliwości prawnego zalegalizowania eutanazji. Jest człowiekiem wierzącym i zdaje sobie sprawę, że łagodny wyrok stworzyłby niebezpieczny precedens. Pragnie dla Umińskiej surowej, przykładnej kary za pomoc przy śmierci kochanka.

Po wstrząsie jakim był strzał do ukochanego UMIŃSKA popada w więzieniu w depresję. Największym szokiem dla wszystkich jest kontrast młodej, delikatnej i wrażliwej kobiety ze sposobem, w jaki popełniła ten czyn. Sytuacja obrony wydaje się beznadziejna. Umińska przyznaje się do winy i prosi o najwyższy wymiar kary. Jednak adwokaci Robert i Beylin nie zamierzają łatwo się poddawać. W trakcie toczącego się procesu, kiedy szanse na uratowanie ich klientki zdają się bliskie zeru, Beylin przypadkowo natrafia na pewien szczególny dowód. To książka, którą pisał Żyznowski a w ostatnich tygodniach przed śmiercią dyktował Umińskiej w szpitalu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)