Nie mówmy o tym (Nemluvme o tom, 2001)

Kazimierz Orłoś. Rozhlasová hra. Zvuk Andrzej Brzoska. Hudba Marian Szałkowski. Režie Janusz Kukuła.

Osoby a obsazení: Jacek (Piotr Adamczyk), Jaś (Andrzej Ferenc), Wanda (Krystyna Królówna), Julek (Marian Opania), Małgosia (Katarzyna Tatarak).

Natočeno 2001. Premiéra 4. 1. 2002 v cyklu Teatr Polskiego Radia.

Pozn.: Słuchowiska Orłosia były emitowane w latach siedemdziesiątych przez Polskie Radio – do czasu ukazania się Cudownej meliny w Paryżu. Z tego okresu jest sztuka Gra w milczenie napisana w roku 1972 i nagrodzona na konkursie zamkniętym na słuchowisko. … Z tamtego złotego okresu słuchowiska polskiego są jeszcze Brydżyści w reżyserii Juliusza Owidzkiego i Dom w reżyserii Edwarda Płaczka. (anotace)

Lit.: Orłoś, Kazimierz: Nie mówmy o tym. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2010, 286 s.; EAN 9788376116471; ISBN 978-83-7611-647-1.

Lit.: anonym: Kazimierz Orłoś – Nie mówmy o tym. In web Polskieradio.pl, 28. 12. 2011 (článek). – Cit.:  „Nie mówmy o tym“ – to tytuł jednego z trzynastu prezentowanych słuchowisk, jakie ukazały się drukiem w serii wydawniczej „Słuchowiska Polskiego Radia“. Autorem publikowanego tomu jest znany prozaik i dramaturg – Kazimierz Orłoś.

Na zbiór „Nie mówmy o tym“ składa się trzynaście oryginalnych scenariuszy słuchowisk, których autorem jest Kazimierz Orłoś, pisarz, dramaturg, scenarzysta filmowy i telewizyjny, publicsta, laureat prestiżowej nagrody Teatru Polskiego Radia „Honorowy Wielki Splendor“.

W prezentowanym tomie znalazły się następujące scenariusze słuchowisk, zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia w latach 1971-2010:

„Gra w milczenie”

„Brydżyści

„Dom”

„Odpowiem na wszystkie pytania”

„Pierwsza naiwna”

„Wybory pana burmistrza“

„Pusta plaża“

„Jest już za późno“

„Nie mówmy o tym“

„Pudełko“

„Jaki jest koń“

„Magna res veritas“

„Komu dzwoni budzik?“

Wszystkie scenariusze uzupełniono o informacje dotyczące realizacji radiowej, tzn. dane o obsadzie, reżyserii, realizacji akustycznej oraz ilustracji muzycznej.

KAZIMIERZ ORŁOŚ (ur. w 1935 r. w Warszawie) – prozaik, publicysta, scenarzysta filmowy i telewizyjny, autor słuchowisk, z wykształcenia prawnik. Współpracował z Radiem Wolna Europa. Debiutował w latach 60. zbiorem opowiadań Między brzegami. W roku 1973 wydał w Instytucie Literackim Jerzego Giedroycia we Francji, zatrzymaną przez cenzurę w kraju, powieść Cudowana melina. Wyrzucony z tego powodu z pracy i objęty całkowitym „zapisem cenzury“, nie mógł publikować w PRL do roku 1989. Swoje powieści i opowiadania wydawał w paryskiej „Kulturze“ i londyńskim „Plusie“, a także w wydawnictwach podziemnych w kraju. Po roku 1990 ukazało się kilka jego książek, zarówno tych wydanych poprzednio na emigracji oraz w „drugim obiegu“, jak i zupełnie nowych. W ostatnich latach opublikował: zbiór opowiadań Dziewczyna z ganku, powieść Letnik z Mierzei i wybór nowel Bez ciebie nie mogę żyć.

Jest autorem kilku nagród literackich, m.in. Fundacji im. Kościelskich, Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarność“, Nowych Książek oraz Nagrody Literackiej Warmii i Mazur.

Słuchowiska Kazimierza Orłosia były emitowane przez Polskie Radio w latach 70. – do czasu ukazania się Cudownej meliny w Paryżu. Z tego okresu jest sztuka Gra w milczenie, napisana w roku 1972 i nagrodzona na konkursie zamkniętym na słuchowisko. W Teatrze Polskiego Radia reżyserował ją Zbigniew Kopalko, z udziałem tak wybitnych aktorów, jak Aleksandra Śląska i Zbigniew Zapasiewicz. Z tametgo „złotego okresu“ w dziejach Teatru PR pochodzą również słuchowiska Brydżyści, w reżyserii Juliusza Owidzkiego, i Dom, w reżyserii Edwarda Płaczka.

Po roku 1989 Kazimierz Orłoś wrócił do pisania słuchowisk. W ostatnich latach powstały m.in. takie sztuki radiowej, jak: Odpowiadam na wszystkie pytania, Wybory pana burmistrza oraz Jest już za późno i Nie mówmy o tym – w znkomitej reżyserii radiowej: Jana Warenyci, Andrzeja Zakrzewskiego i Janusza Kukuły.

Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 3 maja 2007 r. za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)