Ryba po grecku lub Rachatłukum po polsku (Ryba po řecku aneb Polský turecký med, 2011)

Kazimierz Orłoś. Rozhlasová hra. Režie Jan Warenycia. Zvukový mistr Paweł Szaliński. Hudba Tomasz Obertyn.

Osoby a obsazení: Jan (Zdzisław Wardejn), Karol (Janusz Rafał Nowicki),
strýc Zenon (Stanisław Brudny), Maria (Grażyna Marzec), Zofia (Hanna Stankówna), Zita (Katia Paliwoda), Edek (Tomasz Marzecki).

Natočeno 2011 (34 min.). Premiéra 11. 1. 2012 (Polskie Radio Jedynka, 20:09 h.).

Lit.: anonym: Ryba po greclu lub Rachatłukum po polsku. In web Polskieradio.pl. 8. 1. 2012 (článek). – Cit.: Zapraszamy na słuchowisko Kazimierza Orłosia. Groteskowe spojrzenie na rodzinne dyskusje polityczne. Premiera w Teatrze Polskiego Radia. (…)

Słuchowisko Kazimierza Orłosia, klasyka radiowej dramaturgii i laureata Honorowego Wielkiego Splendora, to zabawna opowieść o familijnym spotkaniu, które z pozoru tylko zapowiada się na „jeszcze jeden długi i nudny rodzinny obiad“. Dwaj bracia rzadko się spotykają, ale nie wynika to w gruncie rzeczy z braku sposobności. Jeden z nich wie, że każde kolejne spotkanie skończy się karczemną awanturą. I w żadnym wypadku nie chodzi tu o jakieś zaszłości rodzinne na polu finansowym. Bracia kłócą się o politykę. Do upadłego.

Spotkanie rodzinne, do którego dochodzi po mszy świętej odprawionej w intencji wujostwa i dobroczyńców dwóch braci, Jana i Karola. Ale jak zjeść obiad w miłej atmosferze, gdy braci dzielą poglądy na otaczającą ich rzeczywistość polityczną? A poza tym… Stanisław Brudny jak zwykle w świetnej formie.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)