Bulgakov (2021)
Maciej Wojtyszko. Poslední dny slavného spisovatele perspektivou osudů jeho blízkých. Příběh, v němž se mísí tragika a humor, světla reflektorů jeviště a vyšetřovací cely, literatura a sny. Přeložil Jiří Vobecký. Rozhlasová úprava a režie Vít Vencl. Dramaturgie Klára Novotná.
Osoby a obsazení: Helena (Zuzana Stivínová), Olga (Dana Černá), Kačalov (Viktor Preiss), Běrkov (Kamil Halbich), Šivarov (Jiří Vyorálek), Erdman (Marek Němec), Jermolaj (Hanuš Bor), Anuška (Marie Štípková), Pravdin (Petr Jeništa), Čertov (Jiří Maryško) a Nataša (Karolína Půčková).
Natočeno 2021. Premiéra 15. 5. 2021 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.; 63 min.) v cyklu Sobotní drama. Repríza 9. 3. 2024 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.; 63 min.) v cyklu Sobotní drama.
Lit.: Novotná, Klára: Maciej Wojtyszko: Bulgakov. Poslední dny slavného spisovatele perspektivou osudů jeho blízkých. In web ČRo 3 Vltava, 15. květen 2021 (článek). – Cit.: „Nejdříve dopsat, potom umřít,“ stálo v záhlaví rukopisu románu Mistr a Markétka. Přestože tráví poslední dny života sám v ložnici svého bytu, stává se spisovatel Michail Bulgakov středobodem myšlenek i jednání všech osob ve svém okolí. Jejich úsilí, naděje i selhání uprostřed zimní Moskvy roku 1940 tvoří tragikomický obraz prolínající se s pohnutými osudy, ale i magickou poetikou slavného románu. (…)
V zimě roku 1940 má před sebou spisovatel a dramatik Michail Afanasjevič Bulgakov, jeden z nejvýznamnějších představitelů ruské literatury 20. století, poslední týdny svého života. Ztratil zrak i naději na přízeň vlivných autorit, jeho hry se nesmějí uvádět, nejnovější drama o Stalinově mládí, které se stalo nadějí na možný zvrat, bylo generalissimem zavrženo. Přesto za dveřmi ložnice moskevského bytu, sám se svou bezmocí a vnímáním obnaženým nervovou chorobou, dokončuje autor své největší životní dílo – román Mistr a Markétka.
Zda a jak se podaří rukopisy přepsat a skrýt před zájmem NKVD, záleží na vynalézavosti i osobní statečnosti Bulgakovových blízkých. Největší odpovědnost i riziko leží na manželce Heleně a její sestře Olze, tajemnici Moskevského uměleckého divadla, které bývalo autorovou domovskou institucí. Do podpory Bulgakova se vložil také první herec MCHATu Vasilij Ivanovič Kačalov či dramatik Nikolaj Erdman. Pro všechny však zůstává boj s tajnými službami nevypočitatelnou hrou, v níž si nemohou být jistí, kdo z jejich dalších přátel je ve skutečnosti nasazeným agentem, koho se podařilo zlomit a komu důvěřovat. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku