Vyvolený (2021)
Tomáš Loužný. Rozhlasová hra. Hudba Ivo Sedláček. Zvuk Jitka Špálová.Dramaturgie Renata Venclová. Režie Tomáš Loužný.
Osoby a obsazení: Adam (Matěj Převrátil), Drahuška (Vilma Cibulková), maminka (Andrea Elsnerová), vrátný (Jiří Lábus), vypravěč (Tomáš Dianiška), vypravěč (Tereza Dočkalová), Lukáš (Vojtěch Vondráček), kluk 2 (Viktor Kuzník), kluk 3 (Petr Uhlík), táta (Zdeněk Velen), klient (Lukáš Černoch) a klientka (Andrea Jeer Berecková).
Natočeno v roce 2021. Premiéra 22. 6. 2021 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 58 min) v cyklu Večerní drama.
Lit.: Venclová, Renata: Tomáš Loužný: Vyvolený. Cibulková, Lábus nebo Dianiška ve hře o překonávání životních křivd. In web ČRo 3 Vltava, 22. červen 2021 (rozhovor). – Cit.: V poslední autorské soutěži Českého rozhlasu Radio Drama Autor v kategorii o nejlepší původní rozhlasovou hru zvítězil s textem Vyvolený Tomáš Loužný. Letos třicetiletý divadelní režisér využil možnost si svou rozhlasovou prvotinu sám natočit. (…)
Hra Tomáše Loužného Vyvolený originálním způsobem nahlíží téma dospívání, hledání vlastní hodnoty i životní strategie. Patnáctiletý Adam, který se na sportovní základní škole stane terčem šikany, dostane možnost konfrontovat se s některými svými trýzniteli v budoucnosti. Nečekaná změna perspektivy dá Adamovi sílu čelit pocitu životní křivdy a dosáhnout vnitřního osvobození. Porota soutěže na textu Tomáše Loužného ocenila schopnost oslovit zároveň dospívající i dospělé posluchače a také použití rozhlasově zajímavých vyprávěcích postupů.
Tomáš Loužný (1991) je režisér, autor a překladatel. Studoval humanitní studia na UK, teorii a kritiku a také režii na DAMU. V minulosti zvítězil v soutěži o krátkou divadelní hru vyhlašovanou Knihovnou Václava Havla v New Yorku. Jako režisér i autor spolupracoval s Divadlem Letí, Činoherním studiem v Ústí nad Labem, plzeňským Divadlem Josefa Kajetána Tyla nebo Divadlem X10 v Praze.
Co všechno je ve Vyvoleném inspirované vašimi vlastními zážitky?
Myslím, že každý autorský text je nutně inspirovaný nějakým vlastním zážitkem, může to být jen náhodou vyslechnutý rozhovor na ulici, ze kterého vznikne situace a z ní nakonec třeba celá hra. Každá taková věc je pak spíše obrazem skutečnosti, volnou fabulací, než přepisem či dokumentem. Konkrétně lze říci, že jsem měl dost šílenou třídní učitelku a někteří spolužáci se Lukášovi a jeho partě podobali, ale přesto bych radši konstatoval ono oblíbené: podobnost je čistě náhodná.
Jak se do psaní Vyvoleného promítl váš odstup od časů, kdy jste chodil na sportovní školu?
Zásadně, Vyvolený se právě ten odstup snaží tematizovat. Postavami dvou moderátorů, úvahou nad tím, že ne každý, kdo je šampión na základní škole, musí být nutně šampión i ve zbytku života a podobně.
Ve hře nepodáváte návod na to, jak se zachovat, když se někdo stane obětí šikany. Z jakého úhlu jste chtěl vlastně o tomhle tématu psát?
To je to nejtěžší. Obecně myslím, že dramatický text, ať už divadelní či rozhlasový, by žádné návody tak jako tak dávat neměl. Pokud je dobrý, zamyslí se divák/posluchač nad tím, jak by jednal v podobné situaci on sám, pokud dobrý není, hned to pustí z hlavy. A pak, co se šikany týče, ani nevím, jestli nějaký zaručený návod existuje.
Já jsem se ale snažil nahlédnout podobné záležitosti s vědomím někoho, kdo s odstupem tuší, že jsou na světě i veselejší zážitky, že pokud mladý člověk dokáže vnitřně zvítězit, může se pro něj i špatný zážitek stát odrazovým můstkem k tomu, aby skutečně objevil, co ho bude činit šťastným, a aby za tím potom šel. V žádném případě nechci ale ani tady v rozhovoru, ani ve hře, podobné zážitky relativizovat, šikana může mladého člověka zničit a naopak mu zabránit v tom, aby byl kdy skutečně šťastný.
S psaním rozhlasových her jste před obesláním soutěže neměl žádné zkušenosti. Čím jste se řídil, když jste přemýšlel nad formou a způsobem vyprávění?
Inspirací pro mě bylo zadání, které říkalo něco v tom smyslu, že by měl být text výzvou pro rozhlasový formát. Tak vznikla tematizace rozhlasu jako takového, který zastupují dva moderátoři vycházející z mých posluchačských zkušeností. Takže moderátoři, které hrají Tereza Dočkalová a Tomáš Dianiška, byli na začátku, vytvořili pravidla hry a pak se najednou objevil Adam v kuchyni a příběh začal žít svým vlastním životem.
Měl jste nějaké ohlasy od svých spolužáků, když byly zveřejněny výsledky soutěže? A čekáte nějaké po odvysílání hry?
Jak jsem říkal, zkušenost byla pouze inspirací, ale pravděpodobně jsou lidé, moji spolužáci z té doby, kteří mohou jisté detaily zpětně identifikovat a chápat osobněji. Jeden spolužák, se kterým jsem se dlouho nebavil, mě skutečně kontaktoval. Byl to zvláštní pocit, ale nakonec veskrze příjemný. Udělal si čas a přečetl si mou hru a navíc začal přemýšlet nad svým úhlem pohledu, který se od toho mého značně lišil. Ale i o tom Vyvolený je, co se jednomu zdá zásadní a formující, může jiný brát jako obyčejnou hru bez jakýchkoli důsledků. Po odvysílání žádné reakce od bývalých spolužáků neočekávám, ale kdo ví…
Jaké jste si odnesl zkušenosti z rozhlasové režie vlastní hry?
Důležitá pro mě byla zkušenost spolupráce s dramaturgií Českého rozhlasu. Poté, co jsem byl osloven, jestli bych si nechtěl hru sám zrežírovat, začali jsme společně pracovat na úpravách textu před jeho realizací. Jako autor, který se již účastnil a umístil v několika soutěžích, si myslím, že to je v českém prostředí velice podceňovaný proces. Většinou člověk vyhraje, dostane cenu a tím to skončí – text zmizí v propadlišti soutěžních dějin.
Celkově to byla skvělá zkušenost, ať už díky možnosti spolupracovat s rozhlasově renomovanými herci jako je Jiří Lábus, Vilma Cibulková a Matěj Převrátil, nebo s herci, které znám z divadelního prostředí, jako jsou Andrea Elsnerová, Viktor Kuzník, Petr Uhlík nebo Vojtěch Vondráček. Moc příjemná byla také spolupráce se zvukařkou Jitkou Špálovou. A pak samozřejmě s hudebníkem a sound designérem Ivem Sedláčkem, který se mnou dělal několik představení v divadle.
Pokud bude nějaké příště, musím se odnaučit sledovat na obrazovkách, jak herci u natáčení fyzicky hrají, a ještě o něco víc poslouchat. Není to divadlo.
Lit.: kult: Jak překonat životní křivdy i válečný strach? Nejlepší rozhlasové hry napsali Tomáš Loužný a Marie Nováková. In web ČRo 3 Vltava, 25. květen 2020 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Vítězem soutěže Radio Drama Autor v kategorii Původní rozhlasová hra se stal dramatik a režisér Tomáš Loužný. Nejlepší hru pro děti a mládež napsala dramaturgyně a autorka Marie Nováková.
Podle poroty nahlíží text Tomáše Loužného školní šikanu z jiného úhlu pohledu, než bývá obvyklé. Příběh nazvaný Vyvolený odhaluje prostřednictvím mladého hlavního hrdiny možnosti, jak čelit pocitu životní křivdy a dosáhnout vnitřního osvobození. „Téma je to do jisté míry osobní a asi proto mě provází. Baví mě neustále zkoumat třeba to, proč se lidé chovají tak, jak se chovají. Proč jsou někdy zlí a jestli to berou jako zlo, nebo je to jenom náhoda,“ říká vítěz v ArtCafé. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku