Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých 1/3 (2021)

Olga Tokarczuková. Rozhlasový seriál podle románu polské spisovatelky. Přeložil Petr Vidlák. Dramatizace Kristina Májová. Hudba a zvukový design Miroslav Tóth. Dramaturgie Renata Venclová. Režie Izabela Schenková.

Osoby a obsazení: Jana Dušejková (Jitka Smutná), Mátoha, její soused (Miroslav Hanuš), Dion, její bývalý student (Jiří Roskot), Dobrá zpráva, prodavačka v secondhandu (Klára Suchá), policejní náčelník, myslivec (Pavel Nečas), Šelest, kněz (Luboš Veselý), doktor Ali (Michael Pitthan), sestřička v ordinaci (Lucie Trmíková), předseda houbařského spolku, myslivec (Marek Daniel), Vepřek, majitel liščí farmy (Vasil Fridrich), Tomek, ministrant (Alexandr Mojžíš), Zbygněv, ministrant (Oliver Jankech), Michal, ministrant (Vojtěch Černý), žena na místě činu / hlasy ve městě / liška 2 (Renata Kubišová), lišák Konzul / muž (Pavel Tesař), hlas z televize / srnka (Klára Oltová), děti ve třídě (Ráchel Gojdová, Coco Rafajová, Vilém Tycar), straka 1 (Marie Štípková) muž na honu 1 / fotograf / hlas (Hanuš Bor), muž na honu 2 / hlas z kazety (Lubor Šplíchal), pošťák (Jan Vondráček), policista „Paul Newman“ (Kamil Halbich), muž se psem (Václav Rašilov), spisovatelka (Lucie Juřičková), Boros, entomolog (Libor Hruška), muž na místě činu / muž (František Čachotský), manželka předsedy houbařského spolku (Andrea Elsnerová), srnka, žena, hlas (Vendula Holičková), liška 1 (Tereza Císařová), houbařka (Eva Saskia Burešová), žena 2 (Barbara Lukešová), straka 2 (Eva Leinweberová),   a děti (Oliver Jankech, Alexandr Mojžíš).

Natočeno 2021. Premiéra 1. dílu 30. 1. 2022 (ČRo 3 Vltava, 11:00 h.), 2. dílu 6. 2. 2022 (ČRo 3 Vltava, 11:00 h.); 3 dílu 13. 2. 2022 (ČRo 3 Vltava, 11:00 h.) v cyklu Radioseriál. Repríza 1. dílu 11. 2. 2024; 3. dílu 25. 2. 2024 (ČRo 3 Vltava, 11:00 h.) v cyklu Radioseriál.

Veřejný poslech 1. dílu 18. října 2023 (Olomouc, Umělecké centrum UP, Filmový sál – 3. patro, 16:45 – 17:40 h.) v rámci festivalu Prix Bohemia Radio 2023.

1. místo v sekci Drama na festivalu Prix Bohemia Radio 2023.

Lit.: Venclová, Renata: Olga Tokarczuková znovu vypráví. Vltavské reprízy i premiéry podle knih polské nobelistky. In web Týdeník Rozhlas, 17. leden 2022 (článek). – Cit.: Olga Tokarczuková, jedna z nejvýraznějších osobností polské literatury, předloňská laureátka Nobelovy ceny za literaturu, oslaví na konci ledna 60. narozeniny. Stanice Vltava nabízí k této příležitosti několik repríz i premiér pořadů natočených podle spisovatelčiných děl. (…)

Morální thriller nebo eko-detektivka, to jsou podtituly, kterými se vydavatelé nebo recenzenti snaží postihnout poetiku jednoho z nejoblíbenějších románů Olgy Tokarczukové Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Autorka v něm spojuje hned několik žánrů – detektivní linku, horor, úvahy na téma ekologie, práv zvířat či astrologie, to vše proložené odkazy na tvorbu Williama Blakea, jehož cituje i v názvu knihy. Úběžníkem této mnohosti je hlavní hrdinka a vypravěčka románu, inženýrka Jana Dušejková toho času v důchodu. Bydlí na samotě v polsko-českém pomezí a přivydělává si jako učitelka angličtiny.

Amatérská astroložka a příležitostná překladatelka Blakea sleduje s čím dál větší nevolí krutost místních lidí, zejména myslivců, s jakou se chovají ke všemu živému. Pro Janu Dušejkovou zvíře nemá menší cenu než člověk, naopak. Lidstvo si podle jejího přesvědčení za genocidu, kterou páchá na zvířatech, zasluhuje trest. Když začnou v okolí postupně násilnou smrtí umírat členové mysliveckého sdružení, má okamžitě jasno. Zvířata se na nich konečně začala mstít. (…)

Lit.: Venclová, Renata: Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Jitka Smutná exceluje v novém seriálu podle výjimečného románu Olgy Tokarczukové. In web ČRo 3 Vltava, 30. leden 2022 (článek). – Cit.: Morální thriller nebo eko-detektivka. To jsou podtituly, kterými se vydavatelé a recenzenti snaží postihnout poetiku jednoho z nejoblíbenějších románů Olgy Tokarczukové Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Autorka v něm spojuje hned několik žánrů – detektivní vyprávění, horor, úvahy na téma ekologie, práv zvířat či astrologie, to vše proložené odkazy na tvorbu Williama Blakea, jehož cituje i název knihy.  (…)

Úběžníkem zmíněné mnohosti je hlavní hrdinka a vypravěčka románu, inženýrka Jana Dušejková toho času v důchodu. Bydlí na samotě v polsko-českém pomezí a přivydělává si jako učitelka angličtiny na základní škole. Amatérská astroložka a příležitostná překladatelka Blakea sleduje s čím dál větší nevolí krutost místních lidí, zejména myslivců, s jakou se chovají ke zvířatům. Pro Janu Dušejkovou zvíře nemá menší cenu než člověk, naopak. Lidstvo si podle jejího přesvědčení za genocidu, kterou páchá na zvířatech, zasluhuje trest. Když začnou v okolí postupně násilnou smrtí umírat přední členové mysliveckého sdružení, má okamžitě jasno. Zvířata se na nich konečně začala mstít.

O zvířatech nemůžeš mluvit, jako by to byli lidé. Je to hřích, lidská pýcha, takové hřbitovy. Podle Boha jsou zvířata méně než člověk, mají mu sloužit.

Knihu do češtiny pro nakladatelství HOST přeložil (tak jako většinu autorčiných próz) Petr Vidlák. Do podoby třídílného seriálu ji zdramatizovala scenáristka Kristina Májová. Velkou hereckou příležitost v seriálu dostává Jitka Smutná, která se nonkonformní vypravěčky zhostila s vervou i pochopením. Rozeznít zvláštní vnitřní svět Jany Dušejkové, která jakoby měla schopnost slyšet hlasy zvířat a jejich nářek, si vzali za úkol režisérka Izabela Schenková a hudební skladatel a zvukový designér Miroslav Tóth. Vedle Jitky Smutné si v inscenaci zahráli například Miroslav Hanuš, Klára Suchá, Jiří Roskot, Luboš Veselý, Jan Vondráček, Andrea Elsnerová nebo Marek Daniel.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)