Aktor (Herec, 2022)
Cyprian Kamil Norwid. Rozhlasová úprava divadelní hry. Úprava a režie Jarosław Gajewski.
Účinkují Arkadiusz Janiczek, Paweł Paprocki a další.
Natočeno 2022. Premiéra 28. 2. 2022 (Polskie Radio Dwójka, 21:00 h.).
Lit.: anonym: Cyprian Kamil Norwid: „Aktor“. Premiera w Teatrze Polskiego Radia już dziś! In web Polskie Radio Dwójka, 28. 2. 2022 (článek). – „Aktor“ Norwida jest sztuką, jak sam autor to nazwał, o przemyśle sztuki. Pod koniec życia Norwida przemysłowcy, biznesmeni, akcjonariusze, gracze giełdowi zaczynają inwestować w dzieła sztuki czy przestawienia teatralne – mówił odtwórca jednej z głównych ról Arkadiusz Janiczek. (…)
Arystokrata i artysta
Głównymi bohaterami sztuki są dwaj aktorzy, jakże od siebie różni. Hrabia Jerzy jest arystokratą bankrutem, który postanawia zadebiutować w teatrze, by oddalić od siebie widmo biedy. Druga, tytułowa postać to Gotard Pszonkin – aktor zawodowy, wielki, utalentowany artysta, pogardzany jednak przez arystokrację, która uważa go za przybłędę.
- Hrabia Jerzy to jest taka postać, o której tytułowy aktor mówi, że generalnie nic nie robi, typowy arystokrata – mówił w „Poranku Dwójki“ Paweł Paprocki. – Musi się ratować, ponieważ zagrożona jest cała jego rodzina. Udaje mu się wykorzystać znajomość z tytułowym aktorem Gotardem Pszonkinem i zatrudnia się w jego teatrze – wyjaśniał.
Jak dodał, arystokrata ten jest wielkim miłośnikiem sceny. – Motyw teatru w teatrze jest tu bardzo znaczący, ponieważ hrabia przez dwa akty musi też grać przed rodziną, że nic się nie stało – zauważył.
Romantyzm aktualny w XXI wieku
Tematyka dramatu wydaje się niezwykle współczesna jak na dzieło epoki romantyzmu – są nią kryzys finansowy i próba poradzenia sobie w warunkach twardych reguł kapitalizmu.
- Rzecz dzieje się w czasach rewolucji przemysłowej, jest to pokrewne rewolucji technologicznej czy cyfrowej, którą my przechodzimy obecnie – podkreślił Paweł Paprocki.
Partnerujący mu przed radiowym mikrofonem Arkadiusz Janiczek dodał: – „Aktor“ Norwida jest sztuką, jak sam autor to nazwał, o przemyśle sztuki. Pod koniec życia Norwida przemysłowcy, biznesmeni, akcjonariusze, gracze giełdowi zaczynają inwestować w dzieła sztuki czy przestawienia teatralne – wyjaśniał. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku