Křižovatky (2023)
Pavel Molek. Fiktivní dialog o jedné skutečné kariéře. Hudba Miroslav Tóth. Zvuk Jonáš Rosůlek. Zvukový design Miroslav Tóth. Dramaturgie Klára Novotná. Režie Petr Mančal.
Osoby a obsazení: Alois Kříž (Marek Holý), Zdeněk Mančal (Petr Lněnička), Eliška Hlochová (Anežka Šťastná), Stanislav Kozák (Vasil Fridrich), Josef Cincibus (Martin Myšička), Jan Rys (Kajetán Písařovic), Jaromír Šimandl (Jan Teplý II.), Vladimír Vicovský (Luboš Veselý), strážník, voják, hlas (Lubor Šplíchal), major (Otakar Brousek II.), Marta, Křížova první žena (Karolína Půčková), voják 3 (Petr Šmíd), voják 2 (Ondřej Novák), žena (Eva Petrová), voják 4 (Jiří Köhler), Horník (Tomáš Karger), Horst Pabel (Jan Nedbal), Georg Schneider (Kamil Halbich) a soudce (Lukáš Hlavica).
Natočeno 2023. Premiéra 9. 5. 2023 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 59 min.) v cyklu Večerní drama.
3. místo na Prix Bohemia Radio 2024 v sekci Drama.
Lit.: anonym: Křižovatky. Původní drama přiblíží osud Aloise Kříže, symbolu kolaborantství za protektorátu. In web ČRo 100, 1. duben 2023 (článek). – Cit.: Rozhlasový redaktor Alois Kříž vešel do obecného povědomí jako symbol rozhlasového válečného kolaborantství a za své postoje později zaplatil hlavou. Autor hry Křižovatky Pavel Molek za tímto symbolem odhaluje složitější osud člověka, kterého zásadně determinovaly poměry meziválečného Československa: po Mnichovu propadl obrovskému zklamání a kolaborace u něho nebyla výsledkem oportunismu – došlo k ní postupně a z přesvědčení. (…)
Z aktivistického novináře průměrných kvalit se stal oddaný služebník nového režimu s mimořádnou mocí, platem i společenským statusem a angažovaný šiřitel nacistické propagandy. Křížova cesta, provázená mnoha chybnými kroky a pochybnými rozhodnutími, je zrcadlena i v osudu jeho vrstevníka a pozdějšího rozhlasového spolupracovníka, hlasatele Zdeňka Mančala, symbolu pražského povstání.
Oba prošli vojenskou službou, oba se v mládí zabývali sportem, ale zatímco Mančal začal po nástupu protektorátu intenzivně spolupracovat s odbojem, Kříž psal pro Vlajku. Oba nastoupili do rozhlasu v průběhu války, každý ale z jiného důvodu a s jiným přesvědčením. Přesto musel Mančal jako hlasatel číst na mikrofon Křížovy fašistické glosy.
Jejich osudy se pak zásadně protnuly při povstání, které Mančal odstartoval a provázel svým odvážným hlasem, zatímco Kříž se přidal k Němcům. A paradoxem jsou i jejich osudy poválečné: Kříž byl v roce 1947 odsouzen a popraven, hrdina povstání Mančal dostal v roce 1948 tři roky a čekala ho cesta do uranových dolů.
Rozhlasová hra Křižovatky má podobu přiznaně fiktivního dialogu o zásadních i dílčích rozhodnutích, před kterými stáli dva příslušníci válečné generace, jejichž osudy se protnuly v protektorátním rozhlase.
Lit.: Jedličková, Magdaléna: Adaptace známých děl, historie i inscenace pro děti. Jak si vedla letošní selekce kategorie Drama? In web ČRo Prix Bohemia Radio, 17. říjen 2024 (článek). – Cit.: Ve středu měli návštěvníci možnost poslechnout si pětici finálových inscenací v kategorii Drama. Co nám letošní selekce říká o současné rozhlasové fikční tvorbě?
Poslechový den kategorie Drama jsem osobně zažila už poněkolikáté, letos ale poprvé jako členka studentské poroty. Se dvěma kolegyněmi jsme měly možnost poslechnout si rozhlasová díla předem a prodiskutovat, která by si zasloužila vítězství. Názory jsme měly různé, ale jedna věc se ukázala velmi rychle – ani jedna z letošních her nás příliš nezaujala. To neznamená, že bychom je považovaly za nekvalitní – spíše nepřinášejí nic nového a nečekaného.
Středeční ráno začalo Křižovatkami, jedinou původní hrou, která odstartovala dramatickým Pražským povstáním a přeskakovala mezi několika časoprostorovými rovinami. Inscenace nabízí zajímavé morální dilema, s nímž se ale dalo jít víc do hloubky, místo čehož spíš sledujeme kompilaci klíčových momentů, která v závěru ztrácí tempo a dech. Porota uznala, že zaměřením na historickou stránku inscenace ubírá výraznějšího „zoomu“ na postavy, ale velmi ocenila téma a vrstevnaté postavy, které zpochybňují koncept hrdiny, jehož Češi často hledají. Zaujal také moderní zvuk, který s historickým tématem kontrastoval a udržoval tempo a atmosféru. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku