Dabér (1996)

Tragikomický příběh druhořadého herce, který v honbě za finančním úspěchem ztrácí sám sebe. Jan Vedral. Hudba Petr Mandel. Dramaturgie Jarmila Konrádová. Režie Jiří Horčička.

Osoby a obsazení: dabér (Miroslav Moravec), madona (Jana Paulová), režisér dabingu (Jan Přeučil), divadelní režisér (Miloš Hlavica), taxikář (Ota Jirák), policajt (Jan Skopeček), lékařka (Jana Štěpánková), asistentka režie v dabingu (Magdalena Reifová) a zpěvačka (Naďa Wepperová).

Natočeno 1996. Premiéra 28. března 1997 v rámci pořadu Páteční večer s Jiřím Horčičkou (62 min.). Repríza 27. 1. 2013 (ČRo 2 Praha, 20:00 h) v cyklu Milý pane Jiří Horčičko; 31. 1. 2016 (ČRo 2 Praha, 20:00 h).

Vydala Radiotéka v roce 2014 (MP3).

Pozn.: Hra získala cenu v autorské rozhlasové soutěži.

Text in: Vedral, Jan: Nezáměrná tetralogie plus jedna nechtěná hra navíc. Brno: Větrné Mlýny, 2006.

Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou 69. – Zvuková monstra a falešné životy. In Týdeník Rozhlas 32/2014 (článek). Dostupné též v nezkrácené verzi na Panáčkovi.

Lit.: anonym: Jan Vedral: Dabér. In web ČRo 2 Praha, leden 2016 (anotace). – Cit.: Příběh herce, který v honbě za úspěchem ztratil sám sebe. S Gogolovým motivem a s citacemi za Shakespeara. Miroslav Moravec exceluje v hlavní roli groteskního příběhu o ctižádostivém herci, který se snažil stihnout víc, než je v lidských silách. Jan Vedral za tuto rozhlasovou hru získal v roce 1996 cenu v autorské soutěži Českého rozhlasu.  (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

asistentka režie v dabingu (Magda Reifová)

Jana Hlaváčová je tu uvedena omylem, správně má být:
lékařka (Jana Štěpánková)

Zpěvačka zde uvedená … neměla by to být spíše Naďa Wepperová?

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)