Pieseň o Rolandovi (Píseň o Rolandovi, 1990)
Anonym. Rozhlasová dramatizace starofrancouzského eposu. Rozhlasová dramatizace Ján Bábik. Redakce Roman Brat. Režie Vladimír Rusko.
Účinkují Jozef Šimonovič, Slávo Zahradník, Vladimír Durdík, Vladimír Minarovič, Peter Rúfus, Ivan Letko, Ján Valentík, Ivan Laca, Juraj Predmerský a Juraj Sarvaš.
Nastudovala Bratislava v roce 1990 (24 min.).
Pozn.: Pieseň o Rolandovi je najznámejšou skladbou karolínskeho cyklu zo starofrancúzskych „Piesní o hrdinských činoch“. Vznikla okolo roku 1100. Dej skladby odráža skutočnú udalosť, keď bol roku 778 severne od Roncevalského priesmyku Baskami napadnutý zadný voj mladého Karola Veľkého.
V Piesni o Rolandovi boli Baskovia nahradený Saracénmi a kráľ Karol je starší než bol počas skutočných udalostí.
Po sedemročnej krížovej výprave, obliehal Karol Veľký neúspešne mesto Zaragozu. Karol sa rozhodne so Saracénmi rokovať. Karolov synovec Roland navrhne vyslať ku saracénskemu kráľovi Marsilovi svojho nevlastného otca Ganelona. Ganelon sa bojí úskoku, presvedčí Marsila, aby ponúkol Karolovi voľný odchod a potom ho v Roncevalskom priesmyku napadol.
Ganelon zároveň presadí, aby za veliteľa zadného voja, bol vymenovaný Roland. Statočný Roland po útoku Saracénov prijíma boj a napriek odporúčaniu rozumného Oliviera nechce zavolať svojho strýka Karola na pomoc. Keď je však boj márny, rozhodne sa Roland predsa len zavolať posily.
Zatrúbi na svoj vojenský roh Olifant, tak silno až mu praskne tepna na spánku. Karol Veľký sa vracia s vojskom, ktoré porazí Saracénov a nakoniec dobyje aj Zaragozu.
Kresťania zvíťazili a zradca Ganelon bol potrestaný. Na konci sa Karolovi v spánku zjaví archanjel Gabriel a volá ho do novej svätej vojny.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku