Všichni, kdož padají (1964)

Samuel Beckett. Hra o stárnoucí manželské dvojici. Přeložil Josef Kaušitz. Dramaturgie Jaroslava Strejčková. Režie Jiří Horčička.

Osoby a obsazení: paní Rooneyová (Olga Scheinpflugová), pan Rooney (Zdeněk Štěpánek), Christy, venkovský kočí (Josef Kemr), pan Tyler, burzovní makléř ve výslužbě (Jaroslav Raušer), pan Slocume, účetní dostihové dráhy (František Smolík), Tommy, nosič (Eduard Cupák), pan Barrell, přednosta stanice (Vladimír Hlavatý), slečna Fittová, žena kolem třicíti (Vlasta Chramostová), Jerry, malý chlapec (Ivan Herold).

Natočeno 1964. Premiéra 6. 9. 1965 (73 min.). Repríza 16. 11. 1989 (Vltava, 20:00 h) v cyklu Hra náročného posluchače; 25. 10. 2005 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.); 12. 4. 2016 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h) v cyklu Americký rok a k 110. výročí narození S. Becketta.

Anglická původní verze

Pozn.: Úryvek na desce Herecký portrét Olgy Scheinpfllugové (1971).

Lit.: Czech, Jan: O rozhlasové hře, 1988, s. 68 – 74.

Lit.: Boková, Marie: Reflexe rozhlasové tvorby. Mistři. In Týdeník Rozhlas 47/2005 (14. 11. 2005) (recenze). – Cit.: Přes veškeré pořady k 28. říjnu, Dny slovenské kultury a poutavý stifterovský večer (Odcházet s místem hluboko v srdci), jakož i nový týdeník Jan Buriana (Galerie osamělých písničkářů), zazářil rozhlasový podzim dvěma stálicemi literárně dramatické tvorby. Z desítek a stovek prací Jiřího Horčičky a Josefa Henkeho reprízovala Vltava v říjnu a listopadu skvosty světové literatury klasické i moderní. (…)

Skutečným mimořádným zážitkem z dramatu, režie i hereckého umění byla horčičkovská evokace 60. let. Biblické Všichni, kdož padají, si zvolil jako téma i název své hry Samuel Beckett. Banální situace – cesta staré paní Rooneyové na nádraží naproti nevidomému manželovi a jejich společná cesta zpět domů – se stala hlubokým podobenstvím lidského údělu především díky skutečnému hereckému mistrovství velkých postav českého divadla, Olgy Scheinpflugové a Zdeňka Štěpánka. (…)

Hnilička, Přemysl: Skvosty archívu 1. – Všichni, kdož padají. In web Panáček v říši mluveného slova, 13. 12. 2009.

Lit.: anonym: Samuel Beckett: Všichni, kdož padají. In web ČRo 3 Vltava, duben 2016 (anotace). – Cit.: Hra o stárnoucí manželské dvojici s Olgou Scheinpflugovou a Zdeňkem Štěpánkem v hlavních rolích. Banální situace – cesta staré paní Rooneyové na nádraží naproti nevidomému manželovi a jejich společná cesta zpět domů – se v Beckettově hře stává hlubokým podobenstvím lidského údělu.

Když se na konci hry pan Rooney zeptá paní Rooneyové, na jaké téma měl v neděli u nich v kostele farář kázání, paní Rooneyová odpovídá: „Hospodin podpírá všechny, kdož padají.“ Oba starci, umlácení chorobami a tíží života, se dlouze a upřímně smějí.  Inscenace režiséra Jiřího Horčičky patři k tomu nejlepšímu, co kdy bylo v Českém rozhlase natočeno. Jistě k tomu přispělo i obsazení hlavních postav. Inscenaci uvádíme při příležitosti sto desátého výročí narození Samuela Becketta.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)