Sousedé a ti ostatní (2004)
Ota Filip. Dramatizovaný úryvek z románu současného českého prozaika (s podtitulem Před minulostí a příbuzenstvem neutečeš).
Pro rozhlas vybral a v úvodu hovoří Petr Hanuška. Rozhlasová úprava Michal Bureš. Zvuk, záznam a střih Jakub Tandler. Hudební spolupráce Antonín Schindler. Režie Michal Bureš.
Osoby a obsazení : Oskar Měšťáček (Josef Bartoň), Olga, jeho žena (Ivana Koktová), Ralf Gruber, policejní strážmistr (Václav Bahník), teta Milena (Ivana Plíhalová), Věra, její dcera (Blanka Mazalová), Francek, její manžel (Vladimír Hrabal), Josefka, jejich dcera (Kristýna Kovácsová), Josef, jejich syn(Matouš Macků), Jožin (Tomáš Petržela).
Natočilo studio Olomouc ČRo v roce 2004. (30 min.)
Úvodní slovo Petra Hanušky.
Prozaik Ota Filip to nemá v Čechách, resp. v české literatuře jednoduché.
Bez diskuse patří k zajímavým spisovatelům, na které však těžce dolehly tzv. „velké dějiny“.
V polovině 70. let minulého století se vystěhoval do Německa, jehož soudobou realitu vnímal kritickým zrakem, po roce 1989 se navrátil – alespoň uměleckou tvorbou – do Čech, ale se škraloupem údajné spolupráce s komunistickou státní bezpečností.
Vypovídá o tom kupříkladu román Sedmý životopis, který vyšel v Brně před čtyřmi lety a jehož rozhlasovou podobu jsme pro vás olomouckém studiu v roce 2000 natočili.
Stejnou hladinu autobiografičnosti lze naměřit i v knize, z které vám dnes budeme číst a kterou autor nazval Sousedé a ti ostatní.
Na obálce o ní čteme: Každý máme své sousedy. Šmírujeme přes plot zahrady, cože to vedle raší za podivná rajčata, nasáváme u dveří vůni nedělní husy, nebo s hrnkem na zdi posloucháme, proč se za panelem zase schyluje k rozvodu.
Své sousedy má i Oskar Měšťáček, český spisovatel, emigrant, který se před pěti lety přistěhoval do malebného bavorského městečka. Ve slepé uličce Im Krehwinkel – česky bychom nejspíš řekli „Kde lišky dávají dobrou noc“ – prožívá zdánlivě běžné sousedské tahanice, ale postupně odhaluje mnoho temných či smutných tajemství, zvláštností a neřestí, které se skrývají za maskami spořádaných občanů alpského letoviska.
Najdeme zde bývalého (i současného) fašistu, falešného hraběte, bláznivou pěvkyni či vysídlené sudetské Němce a mnoho dalších sousedů. A právě odtud se odvíjí řada tragických či tragikomických příhod, vyprávěných s mírně ironickým, ale i sebeironickým odstupem, které dohromady vytvářejí podmanivý příběh s nečekanou pointou.
Ale pozor! I my jsme něčí sousedé! My jsme pro vás vybrali ukázku, která má k včerejší realitě pomyslný krůček: představte si situaci, kdy u vašeho domu zazvoní a do dveří se vám řítí horda lidí, které na první ani další pohledy nepoznáváte, a přesto vám říkají: „Strýčku!“
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku