Rok na vsi (1997)

Alois a Vilém Mrštíkové. Kronika vesnického života. Dramatizace Miroslav Krobot. Stereofonní scénář Roman Špála a Markéta Jahodová. Scénická hudba Jiří Pavlica. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Markéta Jahodová.

Osoby a obsazení: Rybář (Zdeněk Maryška), Rybářka (Jana Drbohlavová), Anežka (Martina Delišová), Martin (Pavel Kříž), Vrbčena (Valérie Zawadská), Vrbka (Miroslav Donutil), Starosta (Ladislav Mrkvička), Macecha (Gabriela Vránová), Antoš (Svatopluk Skopal), Maryška (Petra Špalková), Farář (Vladimír Ráž), Frau Ebr (Marie Drahokoupilová), Amáta (Barbora Hrzánová), Kunz (Bořivoj Navrátil), Hrabálek (Oldřich Velen), Chocholáč (Jaroslav Moučka), Janek Pazderka (Josef Nedorost), Učitel (Lubor Tokoš), Krištof (Ilja Racek), Psota (Kryštof Hádek), Barborka (Alexandra Košťálová), Janíček (Jiří Konvalinka), Josífek (Karel Kratochvíl), ženy (Zdenička Tichá, Miluše Vondráčková a Martina Fialová), muži (Milan Slabihoud, Josef Novák a Eduard Pavlíček).

Natočeno v roce 1997 (101 min). Repríza 8. 5. 2009 (ČRo 3 Vltava, 13:05 h.), 10. 1. 2015 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.); 6. 10. 2018 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.); 2. 4. 2021 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.) v cyklu Rozhlasové jeviště.

Pozn.: Rozhlasová adaptace Krobotovy dramatizace z roku 1993. Z divadelní inscenace Národního divadla „přešli“ do rozhlasového obsazení jen Bára Hrzánová a Vladimír Ráž. Existuje i speciální rozhlasový dokument o vzniku tohoto náročného rozhlasového projektu – Pozor, jedem!.

Lit.: Velíšek, Martin: Věčný koloběh roků na vsi. In Týdeník Rozhlas 19/2009, s. 9 (anotace). – Cit.: lasické dílo bratří Mrštíků Rok na vsi dodnes přitahuje pozornost. Nikoli bohužel mladých čtenářů, jejichž zájem spolehlivě udusila školní povinná četba, ale třeba divadelních režisérů (namátkou připomeňme dramatitaci Miroslava Krobota v Národním divadle s nezapomenutelným Borisem Rösnerem, nebo její zdařilé provedení ve zlínském Městském divadle v režii J. A. Pitínského). Rok na vsi neunikl ani zájmu režisérů rozhlasových. Nastudování Markéty Jahodové odvysílá stanice Praha 8. května krátce po poledni.

Alois Mrštík začal učitelovat ve vesnici Diváky v roce 1889 a v tomto svém první působišti se oženil a zůstal až do penze. V jeho třídě bývalo až sedmdesát dětí. Není divu, že k literární práci se dostával jen stěží. Navíc poté, co se k němu nastěhoval jeho bratr Vilém, se do jejich skromné chalupy sjížděli literární a umělečtí přátelé. „A v tomhle tumlu není možné nic dělat. Člověk má dost školy, a když ještě má myslit na hloupostí a na galanterii (měl zřejmě na mysli několikatýdenní návštěvu Vilémovy přítelkyně, malířky Zdenky Braunerové, pozn. autora) a ze všech stran vyhýbat, aby nenarazil, tož to je nervózní a bez chuti,“ stěžuje si Alois v dopise bratru Norbertovi. A přece se pustil do tak ambiciózního a rozsáhlého díla, jakým je kronika Rok na vsi.

Alois i Vilém

„Deset let pracoval Mrštík na tomto obrovském díle. Velký kus života a fyzické námahy je v něm pohřbeno. To plynul rok za rokem, mládí prchalo, svět hrál klidnějšími barvami, z divácké školy vycházela generace za generací, vyrovnané soužití s otcem a bratrem se nezkalilo, ani když si divácký učitel rozšířil tento rodinný okruh chotí; touhy po velikých výpravách nabývaly smírného přízvuku, životní kruhy se úžily, ale i soustřeďovaly, víno uzrávalo. A včely, veliká láska a vášeň obou bratří, radostně bzučely do jeho práce – a tak žil v ztracené dědině mudrc a básník hubené tváře a soustředěného pohledu, vždy jakoby zaposlouchaný do vnitřních hlasů, vždy trochu nedůvěřivý a úzkostně odvažující, pozorovatel i vychovatel v jedné osobě. Syn nuzného obuvníka z Jimramova nezapřel ani ve vznícenějším a prudkém životě jihomoravském, čím ho vybavila jeho drsná pohorská domovina.“ Takto vzpomínal na pozadí vzniku Roku na vsi přítel bratří Mrštíků, spisovatel Vojtěch Martínek.

Román vyšel knižně v letech 1903–1904. Předtím ho časopisecky vydávaly Květy. V prvním vydání je jako autor uveden pouze Alois Mrštík, nicméně v obsáhle dedikaci Vilémovi vzdával dík za pomoc při psaní díla. V druhém knižním vydání, již po Vilémově dodnes tajemné smrti, jsou jako autoři uvedeni bratři oba.

Venkovská kronika

Rok na vsi je obsáhlou kronikou vesnice Hrabůvka, za kterou není těžké poznat Aloisovo učitelské působiště Diváky. Ostatně ani vypravěč, podobně jako Mrštík, není zdější. Děj, ve kterém defilují vesnické postavy a postavičky nazírané s úctou, láskou, humorem, účastí i odstupem, výrazně rytmizuje koloběh přírody, která se stává dalším hrdinou kroniky.

Autor dramatizace Miroslav Krobot v korespondenci se scénografkou Martou Roszkopfovou před vznikem jejich inscenace v pražském Národním divadle napsal: „O dramatizaci jsem se pokoušel deset let. Dvakrát jsem ji zavrhl a usoudil, že to vůbec nejde. Teď mě k tomu vyprovokovali kolegové. Zvolil jsem tři základní dějová pásma: osud Rybáře a Vrbčeny, starostova syna Antoše, jeptišky Amáty. Na ně se nabalují osudy ostatních, jejich rodin, lásek, nepřátel. Z Roku na vsi je obtížné udělat ucelené drama. Je to kronika celku, z něhož se osudy jednotlivců vynořují a zase zapadají, jak jde rok. Ten celek je nejpodstatnější, je to kronika komunity, kronika ducha a způsobu existence. Je tady kostel, do kterého všichni chodí, je tady příroda, která určuje životní rytmus, je tu společné zpívání a společný humor. Je tu stále ještě kompaktní svět s vnitřním řádem. Připadá mi důležité hrát dnes o velikosti „všedních“ osudů těchto lidiček, o důslednosti, s jakou propadají svým vášním a utkvělostem. Pro mě je podstatný způsob, jak to činí: bez fňukání, věcně a tiše. Trpí jako zvířata. Nepředvádějí svou tragiku, ani jí neskrývají. V tom je mám rád a obdivuji je. To je pro mě Morava. Ticho. Zpěv a pak dlouhé ticho. Věčný koloběh. Všechno plyne, čas běží, nic nezačíná a nic nekončí…“

Lit.: anonym (= Velíšek, Martin): Sváteční Rozhlasová hra: Vilém a Alois Mrštíkové: Rok na vsi – 8.5. In web ČRo 3 Vltava, květen 2009 (článek). – Tentýž text jako výše.

Lit.: anonym: Alois Mrštík, Vilém Mrštík: Rok na vsi. In web ČRo 3 Vltava, leden 2015 (anotace). – Cit.: Rok na vsi vyšel knižně v letech 1903-1904. Už předtím ho mohli číst čtenáři časopisu Květy. V prvním vydání je jako autor uveden pouze Alois Mrštík, nicméně v obsáhlé dedikaci vzdával dík Vilémovi za pomoc při psaní díla. Při druhém knižním vydání po Vilémově smrti jsou jako autoři uvedeni oba bratři. 

Dílo je obsáhlou kronikou vesnice Hrabůvka, za kterou není těžké poznat Aloisovo učitelské působiště Diváky. Děj, ve kterém defilují vesnické postavy a postavičky nazírané s úctou, láskou, humorem, účastí i odstupem, výrazně rytmizuje koloběh přírody, která se stává dalším hrdinou kroniky. 

Lit.: Velíšek, Martin: Alois Mrštík, Vilém Mrštík: Rok na vsi. In web ČRo 3 Vltava, 6. říjen 2018  (článek). – Cit.:  Kronika vesnického života. Dramatizaci Miroslava Krobota z roku 1997, ve které účinkují Zdeněk Maryška, Jana Drbohlavová, Martina Delišová, Pavel Kříž, Valérie Zawadská, Miroslav Donutil, Svatopluk Skopal a další, poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rok na vsi vyšel knižně v letech 1903–1904. Už předtím ho mohli číst čtenáři časopisu Květy. V prvním vydání je jako autor uveden pouze Alois Mrštík, nicméně v obsáhlé dedikaci vzdával dík Vilémovi za pomoc při psaní díla. Při druhém knižním vydání po Vilémově smrti jsou jako autoři uvedeni oba bratři.

O dramatizaci jsem se pokoušel deset let. Dvakrát jsem ji zavrhl a usoudil, že to vůbec nejde. Teď mě k tomu vyprovokovali kolegové. Zvolil jsem tři základní dějová pásma: osud Rybáře a Vrbčeny, starostova syna Antoše, jeptišky Amáty. Na ně se nabalují osudy ostatních, jejich rodin, lásek, nepřátel. Z Roku na vsi je obtížné udělat ucelené drama. Je to kronika celku, z něhož se osudy jednotlivců vynořují a zase zapadají, jak jde rok.
Miroslav Krobot (z korespondence se scénografkou Martou Roszkopfovou před vznikem jejich inscenace v pražském Národním divadle)

Dílo je obsáhlou kronikou vesnice Hrabůvka, za kterou není těžké poznat Aloisovo učitelské působiště Diváky. Děj, ve kterém defilují vesnické postavy a postavičky nazírané s úctou, láskou, humorem, účastí i odstupem, výrazně rytmizuje koloběh přírody, která se stává dalším hrdinou kroniky.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)