Sad (2014)
Roman Ludva. Rozhlasová hra o slivovici a lásce až za hrob. Dramaturgie Kristina Žantovská. Režie Ivan Chrz.
Osoby a obsazení: Ondráš a vypravěč (Ivan Řezáč), Dědek (František Švihlík), Ondráš 12-ti letý (Martin Skopalík), Ondráš 18-ti letý (Tomáš Krejčí), babička (Drahomíra Hofmanová), Majka (Anna Cónová), kněz (Ivan Chrz), doktor (Roman Špála), lékařka (Dana Reichová).
Natočeno v roce 2014. Premiéra 4. 3. 2014 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.; 35 min). Repríza 20. 1. 2015 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.); 15. 2. 2022 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večerní drama.
Pozn.: 3. místo v soutěži o původní rozhlasovou hru 2013.
Lit.: Bednářová, Veronika: O lidu připosraženém. In Pátek Lidových novin, 31. 5. 2013 (rozhovor – Kristina Žantovská). – Cit.: (….) Text olomouckého autora Romana Ludvy Sad, který má podtitul Rozhlasová hra o slivovici a lásce až za hrob, je naprosto minimalistický: jsme zase někde na Vsetínsku – skoro by si dramaturg spolu s posluchačem posteskl, co by bylo, kdybychom to Valašsko neměli. Vypráví příběh Dědka a jeho vnuka Ondráša, kteří k sobě hledají vztah, dědek se z Valašska nehnul, ale mladý je už víc městský pán. Dědek, který je ve všem tradičně rustikální, je přesvědčený, že se Ondráš odrodil. Je to silný příběh o lásce i navazování na tradici, kterou ani mobilní telefony, internet a sociální sítě, o kterých se nám před dvaceti lety ani nesnilo, nezpřetrhaly. Ale je to hra i o mlčení a o pálence. Zvuky zapřahání koňů, chřestění postrojů, ticho, nalévání slivovice i bouchnutí štamprle o stůl v tomhle textu hrají větší roli než to, co postavy skutečně řeknou. Náladová balada z výjimečného prostředí – a samozřejmě v místním nářečí.
Lit.: anonym: Roman Ludva: Sad. In web ČRo 3 Vltava, březen 2014 (článek). – Cit.: Rozhlasová hra o slivovici a lásce až za hrob. Původní hra, oceněná 3. místem v soutěži o původní rozhlasovou hru vypsanou k 90. výročí Českého rozhlasu. Třetí místo v soutěži o původní rozhlasovou hru vypsanou k 90 výročí rozhlasu získal Romana Ludva za svou minimalistickou baladu ze Vsetínska, Sad. Podtitul „hra o slivovici a lásce až za hrob“ dost přesně vyjadřuje její téma.
Kácení stromů v lese, sázení trnek v sadu, zapřahání koní i pálení slivovice, to je celý Dědkův život. S vnukem Ondrášem, který už je „ogarem z města“, k sobě obtížně hledají cestu. Jejich vztah je obrazem zpřetrhaných tradic, které se pokoušejí znovu vzkřísit.
Autor je úsporný ve slovech, nepopisuje, nevysvětluje. Rozhovor se mezi postavami odehrává více v odmlkách a v tom, co si Dědek s Ondrášem nedokáží říct. O to větší prostor dostává zvuková kresba prostředí staré chalupy a sadu, kam příběh Ludva umístil. Aby zachoval jedinečnost textu, zvolil režisér hry, Ivan Chrz, filmový způsob natáčení v autentickém prostředí skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Na ojedinělé zvukové podobě díla pracoval zvukový mistr Roman Špála a hudební režisér a současně autor hudby Jan Trojan.
O autorovi: Roman Ludva (1966) je zavedený autor, jehož romány Poslední ohňostroj (2004), Stěna srdce(2001), Jezdci pod slunečníkem(1999), Žena sedmi klíčů(1997), Smrt a křeslo(1966) a povídky (Falzum, 2012) mívají často napínavou detektivně-kriminální zápletku. Je také autorem několika televizních scénářů, divadelní hry a libreta k muzikálu. Jeho knihy vydávají dobré nakladatelské domy jakými jsou Votobia, Petrov nebo Host. Roman Ludva žije a pracuje v Olomouci.
Lit.: anonym: Roman Ludva: Sad. In web ČRo 3 Vltava, leden 2015 (anotace). – Cit.: Třetí místo v soutěži o původní rozhlasovou hru vypsanou k 90 výročí rozhlasu získal Romana Ludva za svou minimalistickou baladu ze Vsetínska, Sad.
Podtitul „hra o slivovici a lásce až za hrob“ dost přesně vyjadřuje její téma. Kácení stromů v lese, sázení trnek v sadu, zapřahání koní i pálení slivovice, to je celý Dědkův život. S vnukem Ondrášem, který už je „ogarem z města“, k sobě obtížně hledají cestu. Jejich vztah je obrazem zpřetrhaných tradic, které se pokoušejí znovu vzkřísit.
Autor je úsporný ve slovech, nepopisuje, nevysvětluje. Rozhovor se mezi postavami odehrává více v odmlkách a v tom, co si Dědek s Ondrášem nedokážou říct. O to větší prostor dostává zvuková kresba prostředí staré chalupy a sadu, kam příběh Ludva umístil. Aby zachoval jedinečnost textu, zvolil režisér hry, Ivan Chrz, filmový způsob natáčení v autentickém prostředí skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.
Roman Ludva (1966) žije a pracuje v Olomouci. Je zavedený autor, jehož romány Poslední ohňostroj (2004), Stěna srdce(2001), Jezdci pod slunečníkem(1999), Žena sedmi klíčů(1997), Smrt a křeslo(1966) a povídky (Falzum, 2012) mívají často napínavou detektivně-kriminální zápletku. Je také autorem několika televizních scénářů, divadelní hry a libreta k muzikálu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku