Uta z Naumburgu (1975)

Zdeněk Urbánek. Hra o zmařené lásce krásné Uty. Hudbu složil a na varhany hraje Petr Eben. Dramaturg Jaromír Ptáček.   Režie Josef Červinka.

Osoby a obsazení: vypravěč / čtvrtý kameník (Josef Červinka), Klappertsbusch, varhaník dómu (Josef Chvalina), Voisin, francouzský důstojník (Jiří Holý), Jouhandeaux, velitel komise (Jiří Adamíra), Schultze, německý pověřenec v komisi (Soběslav Sejk), Uta (Jaroslava Tvrzníková), Villard, stavitel a sochař (Jan Tříska), Gelasius (Jiří Němeček), kameníci (Vladimír Huber, Vladimír Čech, Artuš Kalous, Karel Fořt a Václav Bouška).

Natočeno 1975. Premiéra 27. 12. 1975 (Vltava, 19:00 – 20:20 h.). Obnovená premiéra 30. 7. 2013 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.).

Alternativní název: Uta z Naumburku

Lit.: Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou 27. – Tvrdošíjná vlídná umírněnost Uty z Naumburgu. In Týdeník Rozhlas 30/2012 (červenec 2012) (článek).

Lit.: anonym (= Pekárek, Hynek?): Uta z Naumburgu. In web ČRo 3 Vltava, červenec 2013 (článek). – Cit.: Ve své pozoruhodné rozhlasové hře z roku 1975 Uta z Naumburgu vypráví Zdeněk Urbánek příběh středověké šlechtičny, která se rozhodne neochvějnou vlídností čelit nepodloženým pomluvám svého okolí.

Historická předloha Urbánkovy hrdinky – Uta von Ballenstedt se narodila kolem roku 1000 jako dcera hraběte z Ballenstedtu. Do Naumburgu přesídlila po sňatku s Ekkehardem II., kde byla také před křížovým oltářem tamního dómu pohřbena. Nesmrtelnou slávu jí přinesla socha, kterou v polovině 13. století vyzdobila dílna naumburského mistra západní chór katedrály v Naumburgu.

Z kamenné galerie zakladatelů chrámu, která patří k nejznámějším dílům rané německé gotiky, okouzluje návštěvníky nejvíce právě Uta von Ballenstedt – mnozí ji považují za nejkrásnější ženu německého středověku vůbec.

Rozhlasová hra překladatele, prozaika a esejisty Zdeňka Urbánka však překvapivě začíná v roce 1918 na konci první světové války, kdy zástupci vítězné Francie přicházejí do Německa, aby si náhradou za zničenou sochařskou výzdobu katedrály v Remeši, vybrali sochy německých středověkých mistrů.

Uta z Naumburgu tak znovu, téměř 800 let po své smrti probouzí vášně a svou mlčenlivou krásou vzdoruje úzkoprsé tuposti a barbarství, ze kterých se lidstvo zřejmě definitivně nevyléčí nikdy.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)