Tobiáš Lolness 1/5 (2018, 2019)

CoverTimothée de Fombelle. Seriál. Překlad Drahoslava Janderová. Volně podle stejnojmenného románu zdramatizovala Klára Novotná. Hudba Marko Ivanovič. Zvukový design Jan Trojan. Zvuk Tomáš Pernický. Dramaturgie Zuzana Vojtíšková. Režie Aleš Vrzák.

Účinkují Jiří Lábus, Mikuláš Převrátil, František Souček, Julie Součková, Martin Finger, Lucie Trmíková, Viktor Preiss, Hanuš Bor, Jan Novotný, Vojtěch Hájek, Igor Bareš, Vlastimil Zavřel, Zdeněk Žák, Dušan Sitek, Martin Písařík, Lenka Vlasáková, Petr Halíček, Miloš Mazal, Jakub Stich, Petr Šplíchal, Tomáš Pergl a Libor Vacek.

Natočeno 2018. Premiéra 1. dílu 24. 11. 2018 (ČRo 2 Praha, 13:04 h), 2. dílu 1. 12. 2018 (ČRo 2 Praha, 13:04 h); 3. dílu 8. 12. 2018 (ČRo 2 Praha, 13:04 h); 5. dílu 22. 12. 2018 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.) v cyklu Rozhlasová hra pro celou rodinu.

Vydal Radioservis, duben 2019 (1 CD MP3, CR1015-2; EAN 8590236101524) a Radiotéka (MP3 ke stažení).

Obsah: 1. Tajemství stínky. – 2. Vzhůru a zase zpět. – 3.  Nebe, peklo, zem. – 4. Soumrak zimy. – 5. Nové jaro.

Pozn.: Příběh stromu, který je světem. Tobiáš se svou rodinou a přáteli bojuje za jeho záchranu a poznává, jací mohou být lidé, k čemu se nechají zlákat, i to, proč je někdy sžírá strach, zlost a nenávist.

Lit.: Vojtíšková, Zuzana: Timothée de Fombelle: Tobiáš Lolness. Úspěšný dobrodružný fantasy román na Dvojce. In web ČRo 2 Praha, 22. listopad 2018 (článek). – Cit.: Mezi současné nejúspěšnější dobrodružné knihy nejen pro děti patří román Tobiáš Lolness francouzského spisovatele Timothée de Fombelle. Český rozhlas Dvojka ho uvádí jako pětidílný dramatický seriál, který posluchače zavede mezi obyvatele jednoho neobvyklého stromu. První díl má premiéru v sobotu 24. listopadu ve 13:00.

Tobiáš Lolness je sotva dvoumilimetrový kluk, který spokojeně žije se svými rodiči v domku v Horních větvích. Jeho otec Sim je uznávaný vědec, lidé si ho považují jako moudrého člověka a cení si jeho objevů. Aby udělal synovi radost, oživí v den Tobiášových narozenin jeho hračku – dřevěnou berušku Stínku.

Nad tím, že dřevo samo chodí, užasne nejen malý kluk, ale také vážení členové Sousedského výboru. Okamžitě se chtějí dozvědět její tajemství. Tobiášův otec jej ale odmítne prozradit v obavách ze zneužití, které by mohlo být nebezpečné pro celý strom. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství v nehostinných Spodních větvích. Tobiášovi se podaří pronásledovatelům uniknout a prchá nejen před jejich zlobou, ale taky před zaslepeností a strachem obyvatel stromu. Jeho cílem je zachránit rodiče a s nimi i celý strom, kterému hrozí záhuba.

Příběh románu je metaforickým obrazem našeho světa. Francouzský profesor literatury, dramatik a režisér Timothée de Fombele v něm zrcadlí viditelná i skrytá nebezpečí, která plodí bezohlednost a zaslepenost mocenských struktur a osobních zájmů. Odráží v něm i četná ekologická témata, zabývá se netolerancí a xenofobií, strachem z toho, co nás přesahuje a je mimo hranice naší zkušenosti. Uznání autorovi vyslovila také mezinárodní odborná porota, která románu udělila prestižní cenu IBBY Premio Andersen 2007. (…)

Pětidílnou rozhlasovou dramatizaci napsala Klára Novotná. Režisér Aleš Vrzák přizval ke spolupráci skladatele Marka Ivanoviče, který pro rozhlasový román zkomponoval působivou hudbu. Jednotlivé díly románu si můžete poslechnout každou sobotu od 24. listopadu  do 22. prosince živě v rádiu po 13:00, případně zpětně na našem webu nebo v mobilní aplikaci iRadio vždy týden po vysílání.

Soutěž s rozhlasovou hrou Tobiáš Lolness

Chcete vyhrát s rozhlasovou hrou Tobiáš Lolness set 3 CD s audioknihami od Radiotéky a k tomu sadu dárkových předmětů Dvojky? Sledujte příští týden pozorně náš Facebook, a můžete vyhrát. Na jednoho šťastlivce s doprovodem navíc čeká i exkurze na samotné natáčení další rozhlasové hry u nás na Dvojce.

1. díl: TAJEMSTVÍ STÍNKY

Tobiáš Lolness je sotva dvoumilimetrový kluk, spokojeně žije se svými rodiči v domku v Horních větvích, kde je skoro celý rok slunečno a veselo. Jeho otec Sim je uznávaný vědec, který se zabývá prouděním životadárné mízy a zákonitostmi fungování stromu. Jenže jednoho dne se stane zatracencem a vyhnancem. A s ním taky celá jeho rodina, tedy i Tobiáš. To proto, že Simův objev chodící dřevěné berušky Stínky chce zneužít pro své podivné plány velkochovatel nosatců Jo Mitch. Vzdá se Sim pod nátlakem většiny obyvatel stromu a členů slovutné Velké rady?

2. díl: VZHŮRU A ZASE ZPĚT

Tobiáš Lolness byl se svými rodiči vyhnán z domku v prosluněných Horních větvích do nehostinné krajiny, kde je vlhko a tma. Naštěstí si v tomhle kraji, kde žije jen pár lidí v usedlostech od sebe velmi vzdálených, našel kamarádku Elíšu. Tobiášův otec, všemi teď zatracovaný vědec Sim, je však náhle předvolán Velkou radou zpátky do Horních větví. Radost z možnosti návratu se mísí s obavami a s vtíravými pocity neblahé předtuchy. Jak se zachová velkochovatel nosatců Jo Mitch, který tak moc touží získat tajemství chodící dřevěné berušky Stínky, které zná právě jen Tobiášův otec Sim?

3. díl: NEBE, PEKLO, ZEM

Rodiče Tobiáše Lolnesse Sim a Maja byli uvězněni na Krchlově – v obávané kouli jmelí, z níž není úniku. Tobiáš se však rozhodne své rodiče za pomoci kamarádky Elíši zachránit. Jejich riskantní podnik v poslední chvíli zhatí požár, vyvolaný jedním z vězňů. Tobiáš padá na zem do neznámého prostředí mezi tzv. Sloupané a Elíšu čeká vězení, které se snaží vypadat jako luxusní pokojíček. Potkají se ještě někdy cesty Tobiáše a Elíši? Existuje stále naděje na záchranu rodičů a celého stromu, nebo všechno úsilí bylo zbytečné?

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)