Zkouškový 1/6 (2020)

Šimon Holý. Podcastový seriál. Šest hrdinek a hrdinů hraného podcastového seriálu Zkouškový řeší to, co asi všichni dobře známe. Nepovedené vztahy, bolestivé rozchody, nechápavé rodiče, nudnou školu, ubíjející práci a taky to, jakou cestou se v životě vydat, aby byl člověk šťastný. V šesti dílech můžete slyšet, jak se každý z protagonistů dokáže poprat s tím, co ho aktuálně trápí. Scénář Tereza Nováková a Šimon Holý. Dramaturgie Kateřina Rathouská a Hana Řičicová. Asistentka režie Radka Tučková. Hudba Šimon Holý. Sound design a zvukový mix. Adam Voneš. Režie Šimon Holý.

Osoby a obsazení:  Tomáš (Cyril Dobrý), Ema (Gabriela Heclová), Johana (Julie Ondračková), Zdeněk (Kryštof Bartoš),  Linh (Vi Huyen Tranová), Juraj (Martin Belianský), Marek (David Bolech),  Michal (Miloslav König), Peter (Ján Bavala),  Lucia (Natália Drabiščáková), Marta (Denisa Barešová), Sabina (Anna Břenková), Vladimír (Petr Forman), Jitka (Michaela Kuklová), Monika (Lumíra Přichystalová), Lenka Petráňová (Soňa Beaumont), ubytovaný (James Beaumont), Holečková (Ivana Veselková), Marcela (Zuzana Slavíková), Miroslav (Petr Halíček), Adéla (Anežka Marie Novotná), Milena (Růžena Merunková), Klaudie (Hana Igonda Ševčíková), primář (Jiří Štrébl), Sára (Sára Venclovská), manager (Václav Šanda), David (Adam Joura), Nikola (Kristýna Jedličková), nakladatel (Viktor Dvořák).

Natočeno 2020. Webová premiéra všech dílu 14. 5. 2020 (ČRo Rádio Wave). K poslechu zde.

Obsah: 1. Chceš jít s náma na party? – 2. Co je to za holku? – 3. Přestaňte nás do toho zatahovat – 4. Každej máme svůj sh*t – 5. Taková normálně nejsi – 6. Ale nesmíš se tomu smát…

Lit.: Holý, Šimon – Řičicová, Hana: Seriál, který neuvidíte. Od 14. května můžete poslouchat Zkouškový. In web ČRo Radio Wave, 30. duben 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…)  Zkouškový je první český hraný podcastový seriál tom, co dneska řeší lidi (nejen) kolem dvaceti. (…)

Kdo jsou hrdinové seriálu? Tomáš je medik, který medicínu studuje hlavně kvůli tátovi. Jeho sestra Ema, instagramová hvězda, se vzpamatovává z těžkého rozchodu. Její kamarádka Linh by chtěla být scenáristkou, ale zatím chodí na ekonomku. Co vlastně v životě dělat, řeší hotelová recepční Johana a taky mladý tanečník Juraj, který právě prochází coming outem. Pohodář Zdeněk se zase po návratu z Erasmu musí vypořádat s rozvodem rodičů.

Jednu z hlavních rolí hraje v seriálu influencerka Gabriela Heclová. „Zkouškový je pro mě – a doufám, že pro nás všechny – zlomový projekt. Je to vůbec poprvé, co někdo přišel s konceptem podcastového seriálu. To mě baví, a proto jsem u toho chtěla být!“ říká Gabriela. V dalších rolích se v seriálu objeví Cyril Dobrý, Kryštof Bartoš, Vi Huyen Tranová, Julie Ondračková a Martin Belianský.

Poslechněte si, co říkají všichni protagonisté o svých rolích v seriálu a v čem se třeba jejich seriálové postavy podobají jim samotným. Poslechněte si víc o tom, co vás v seriálu Zkouškový čeká, od autora a režiséra Šimona Holého a herců.

Lit.: Boháčková, Kamila: Zkouškový po telefonu. První hraný audio seriál pro mladé publikum. In web Týdeník Rozhlas, 10. květen 2020 (rozhovor) – Cit.: Radio Wave spouští 14. května audioformát, který u nás dosud chyběl – první hraný audio seriál pro mladé publikum. Jmenuje se Zkouškový a kromě toho, že se celý odehrává formou telefonátů šestice hlavních postav, které právě zažívají zkouškové období, je mimořádný tím, že se všech šest epizod objeví naráz, tedy formou binge listening. Je tak jen na posluchači, jakou formou si seriál poslechne. Nový formát představuje režisér, autor hudby a spoluautor scénáře Šimon Holý. (..)

Lit.: anonym: Zkouškový. In web ČRo Radio Wave, 20. 4. 2020 (článek). – Cit.:  Zkouškový je první český hraný podcastový seriál pro mladé posluchače. Od 14. května najdete všechny epizody na tomto webu, v aplikaci MujRozhlas a v podcastech. Šest hrdinů a hrdinek v seriálu řeší to, co asi všichni známe. Vztahy, rozchody, rodiče, školu, práci a taky to, kým jsou a být chtějí.

Tomáš je medik, který by radši víc žil, než studoval. Jeho sestra Ema, instagramová influencerka, se vzpamatovává z těžkého rozchodu. Pomáhá jí s tím její kamarádka Linh, která by chtěla být scenáristkou, zatím ale studuje ekonomku. Co vlastně v životě dál dělat, řeší hotelová recepční Johana a taky mladý tanečník Juraj, který právě prochází coming outem. Zdeněk se zase po návratu z Erasmu snaží vypořádat s rozvodem rodičů. (…)

Lit.: -vs- (= Svoboda, Vítek): Autoři seriálu Zkouškový: Coming out, škola nebo šikana. Chtěli jsme ukázat problémy mladých lidí. In web ČRo Radio Wave, 5. květen 2020 (článek). – Cit.: Podcastový seriál Radia Wave Zkouškový je dost unikátní projekt. Do české dramatické tvorby přišel s autentickými tématy mladých lidí i nezvyklou formou vyprávění přes telefonní hovory. Jak a proč seriál vznikal? „Chtěli jsme dát mladým lidem najevo, že na své problémy nejsou sami,“ vypráví v making of rozhovoru jeho autor a autorky.

„Ukázalo se, že je pro herce velkou výzvou umět chodit,“ popisuje scenárista, autor námětu a režisér Zkouškovýho Šimon Holý. „Umět to zachytit tak, aby člověk zněl, že jde po ulici, ale aby zároveň nezněl trošku jako unavený pes, nebylo lehké. Třeba Gábina Heclová tohle zvládala úplně perfektně, měla jasný grif, Kryštof Bartoš měl zase svoji techniku, kdy se proběhl po chodbě a rychle se vrátil do studia s chůzí v hlase,“ říká. „Taky jsme řešili, jak koncipovat telefonní zvuk celého podcastu. Rozhodli jsme se být stylizovanější,“ dodává Šimon.

Podle scenáristky Terezy Novákové bylo nejtěžší napsat hovory tak, aby zněly uvěřitelně. „Chtěli jsme, aby to nebylo příliš dramatické, jak jsme někdy zvyklí z rozhlasové dramatiky, aby to bylo autentické a postavy mluvily co nejvíc jako normální mladí lidé, kteří spolu telefonují,“ vysvětluje. „Chtěli jsme jednotlivým postavám dát specifický jazyk, něco, co je odliší od ostatních. Protože příběh vyprávíme jenom ve zvuku, museli jsme postavy vytvořit jen skrze jejich vyjadřování,“ popisuje scenáristka úskalí podcastového seriálu. (…)

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)