Tvůrci Panáčka – Přemysl Hnilička (1977)

Na Panáčku znám jako Přemek. Narodil se v Brně dvanáct let před sametovou revolucí. Nejzásadnějším pro něj bylo studium na Střední knihovnické škole, která měla rozhodně velmi zajímavé kulturní niveau a na divadelní vědě na FF MU, kde napsal seminární práci „Rozhlasové hry Ludvíka Kundery, realizované v brněnském studiu“ (úryvky zveřejněny na Panáčkovi) a absolvoval diplomovou prací Zvukové dokumenty českého divadla do roku 1945 (obsahovala rozsáhlou diskografii, kterou již uveřejnil na Panáčkovi). Během studia na obou vzdělávacích ústavech se věnoval také herectví ve spolku Kočkodani, studentském divadelním sdružení TheAtrum Cmundi a působil jako umělecký šéf, dramaturg, herec, konferenciér, zpěvák a šéfredaktor v brněnském Divadle Čára. Dodnes se věnuje zpěvu a konferování hudební skupiny Divadla Čára – BF Orchestry.

Kromě již klasické rozhlasové iniciace pomocí nedělních pohádek byl pro něj zásadní poslech Čapkovy a Horčičkovy Války s Mloky, kterou uslyšel poprvé někdy začátkem devadesátých let. Od té doby se věnoval rozhlasovým hrám pravidelně, od roku 1996 systematicky (existuje 8 tlustých svazků, plných záznamů o rozhlasových hrách, jakýsi papírový PrePanáček). Od srpna 2005 zpracovává s kolegy otevřený internetový katalog mluveného slova Panáček, který dnes čítá již přes 6000 hesel a záznamů o rozhlasových hrách, četbách, seriálech či dokumentech, ale snaží se tuto tvorbu také reflektovat.

V současné době (2007-2009) pořádal v brněnském oddělení Židovského muzea cykly poslechových přednášek, v nichž komentoval a přehrával rozhlasové hry (2007 – cykly Holocaust v rozhlasové hře, Rudolfínská Praha v rozhlasové tvorbě, 2008 – 10 x Josef Červinka, 2009 – Rozhlasové hry Karola Sidona). O rok později moderoval dvě vydání „Radiovky Přemysla Hniličky„, v níž vystoupily Hana Hložková a Tereza Semotamová. Další pořady se již nekonaly (v přípravě byl rozhovor s Antonínem Přidalem a Ladislavem Lakomým) z důvodů zrušení kavárny, v níž se cyklus konal.

Sbírá také šelakové gramofonové desky na 78 otáček, prvorepublikové noty – tzv. „korunovky“ a vůbec se zajímá o předválečnou populární hudbu i film. Textem bookletu se podílel na vydání 2 CD s vazbou na české divadlo (písně Oldřicha Nového na CD Kombiné něžné, František Rychtařík 2003 a nově objevené nahrávky předního českého avantgardisty na CD Zpěvák E. F. Burian, dtto 2006).

V současné době je přispěvatelem Týdeníku Rozhlas, v němž působí jako recenzent rozhlasového vysílání a od července 2011 vydává tamtéž seriál „Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou“. Také přednáší historii české rozhlasové hry a inscenace v Praze a Olomouci.

Kontakt: mluveny.panacek_seznam.cz

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)