Bojovat s osudem 1/5 (2014)

Richard Sobotka.  Četba na pokračování o osudech Františka Filipa, který se narodil bez rukou. S použitím motivů z knihy „Bezruký Frantík“.  Scénář Milan Švihálek. Dramaturg Michal Bureš. Redaktor Zuzana Vojtíšková. Zvukový mistr Ladislav Reich. Hudební spolupráce Antonín Schindler. Použitá hudba Vojtěch Jindra (Bez křídel, Momentka), Kamil Běhounek (Zlaté rybky, zpívá Arnošt Kavka), Alfons Jindra (Koncert nemluvňat, zpívá Arnošt Kavka).  Režie Michal Bureš.

Čte Jan Kačer.

Nastudoval ČRo Olomouc 1. – 5. 9. 2014 (RS6 Vino). Premiéra 22. – 26. 9. 2014 (ČRo 2 Praha, 22:00 – 22:24 h.).

Pozn.: V rámci jubilejního týdne, ve kterém si připomínáme 65. narozeniny olomouckého rozhlasu, který je v současnosti třetím největším producentem literárních a dramatických pořadů v Českém rozhlase, vám nabízíme premiéru pětidílné četby na pokračování nazvanou BOJOVAT S OSUDEM.

Lit.: Švihálek, Milan: Richard Sobotka: Bojovat s osudem. In web ČRo 2 Praha, září 2014 (článek). – Cit.: Bezruký Frantík. František Filip se za první republiky narodil bez obou rukou. Přesto dokázal nemožné. Jeho životní osud přiblíží Jan Kačer.

„Chci, a proto umím,“ bylo životní heslo Františka Filipa. Za první republiky se do povědomí veřejnosti zapsal jako Bezruký Frantík.  Narodil se v roce 1904 v Jamném nad Orlicí. Na svět přišel bez rukou. Dokázal psát na psacím stroji, uměl jíst příborem, naučil se řídit automobil, pil kávu ze šálku. Ovládal tisíc dalších dovedností. Všechny pouze nohama. Podnikal, přispíval do novin. A dokonce napsal několik knih. 

Vlastní cesta 

Pocházel z velmi chudé rodiny, ale v životě se neztratil. Díky své houževnatosti a pevné vůli se vymanil osudu věčně strádajícího žebráka. 

Vymkl se ale také lákadlu varietních vystoupení. Už od útlého dětství mu jejich agenti nabízeli dobře honorovaná angažmá po celé Evropě i v zámoří. Mohl tak mít zajištěnu poměrně snadnou obživu a vcelku bezstarostný život. 

Obdiv osobností doby 

Ve své době se stal pro mnohé příkladem životní energie, která se nezastaví před žádnou překážkou. Byl obdivován zejména mladými lidmi, ale s úctou se o něm vyjadřovaly nejvýznamnější osobnosti doby. 

K rozhovoru do lánského zámku ho pozval prezident T. G. Masaryk. V průběhu zájezdu do Ameriky mu podal ruku exprezident T. W. Wilson. Psaly o něm noviny. Natáčeli ho filmaři. Byl zván do nejvybranější společnosti. 

Houževnatost, s jakou František Filip dokázal využít všech možností, které mu život poskytl, může být i dnes příkladem. Hlavně pro ty, kteří se z různých důvodů dostali do nevýhodné situace a už po malých nezdarech podléhají beznaději. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)