Z deníku vlastizrádce 1/6 (1991, 2016)

Miroslav Jirásek. Četba na pokračování ze vzpomínkové prózy bývalého politického vězně. Připravil Ivan Holeček. Režie Ivan Holeček.

Čte Jan Přeučil.

Natočeno 1991 (celkem 2 hod. 52 min.). Repríza 1. dílu 12. 1. 2018 (ČRo Plus, 23:33 h) v cyklu Radiokniha.

Vydala Radiotéka, květen 2016 (MP3).

Pozn.: JUDr. Miroslav Jirásek – jako zaměstnanec Kanceláře prezidenta republiky Dr. E. Beneše byl tehdejšími funkcionáři vládnoucí KSČ a všemocnou Státní bezpečností zařazen do „Skupiny Hrad“. V soudním procesu byl pak odsouzen na 15 let vězení za trestné činy velezrady, špionáže a ohrožení bezpečnosti státu.Své zážitky z téměř desetiletého pobytu v řadě věznic a táborů padesátých let shrnul s časovým odstupem do knihy Z deníku vlastizrádce (1990).

V březnu 1950 vtrhlo do bytu Miroslava Jiráska, bývalého právníka hradní kanceláře prezidenta Edvarda Beneše, komunistické komando. Po vykonstruovaném soudním procesu s takzvanou „Skupinou Hrad“ byl odsouzen na 15 let vězení za trestné činy velezrady, špionáže a ohrožení bezpečnosti státu.

Lit.: -jvk- (= Vondráček, Jiří): Miroslav Jirásek: Z deníku vlastizrádce. In web ČRo Plus, 12. 1. 2018 (článek). – Cit.:  Četba na pokračování ze vzpomínkové prózy pracovníka Kanceláře prezidenta republiky, později politického vězně.

JUDr. Miroslav Jirásek se narodil v roce 1913 v Telči. Vystudoval gymnázium v Bratislavě, kde byl spolužákem Gustáva Husáka, s nímž se paradoxně setkal opět v 50. letech jako se spoluvězněm v Leopoldově.

Po absolutoriu vysokoškolského studia práv se Miroslav Jirásek stal asistentem na právnické fakultě v Bratislavě. Když byl v březnu 1939 vyhlášen Slovenský stát, přestěhoval se do Brna, kde byl zaměstnán ve Všeobecném penzijním ústavu.

V letech 1946 až 1950 byl pracovníkem Kanceláře prezidenta republiky. V roce 1950 byl zatčen a jako politický odpůrce komunistického režimu odsouzen na patnáct let vězení pro velezradu. Ve skutečnosti převáděl po únorovém puči přes hranice spoluobčany, kteří se rozhodli emigrovat.

Své zážitky z téměř desetiletého pobytu v řadě věznic a táborů padesátých let shrnul s časovým nadhledem nejprve do knihy Z deníku vlastizrádce, vydané v roce 1990. Na tuto knihu volně navazuje próza Návrat do pekla.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)