Pestří a zelení 1/3 (2016?)
Hana Librová. Brněnská socioložka a bioložka se dlouhodobě zabývá souvislostmi životního prostředí, životního stylu a řešeními ekologických otázek z pohledu hodnot současné společnosti. Dramaturgie Alena Blažejovská. Pro rozhlas připravila Alena Blažejovská.
Čte Sylva Talpová.
Natočeno 2016 (?). Premiéra 25. – 27. 1. 2017 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Pozn.: Brněnská socioložka a bioložka Hana Librová se dlouhodobě zabývá souvislostmi životního prostředí, životního stylu a řešeními ekologických otázek z pohledu hodnot současné společnosti. Ode dneška si v Radioknize můžete poslechnout reprízu četby ze dvou starších knížek, které v letech 1994 a 2003 přiblížily veřejnosti výstupy z jejího dlouholetého výzkumu. Byly to knihy Pestří a zelení a Vlažní a váhaví. Letos vychází kniha třetí – Věrní a rozumní – která na obě předchozí navazuje.
Librová sestavila soubor asi čtyřiceti rodin, které se z jejího pohledu vymykaly konzumnímu trendu. Členové těchto rodin žili skromněji než jiní. A to nejen proto, že byli chudí, ale prostě proto, že jim to připadalo zábavnější a udělali si ze skromnosti koníček a životní styl. Tématy dnešního dílu jsou automobilismus a nový pohled na jídlo a vaření.
Lit.: Blažejovská, Alena: Četba ze dvou legendárních knih Hany Librové. In web ČRo Plus, 26. 1. 2017 (článek). – Cit.: Radiokniha přináší četbu ze dvou knih Hany Librové, která se zabývá environmentálními souvislostmi způsobu života.
Brněnská socioložka a bioložka profesorka Hana Librová (nar. 1943) se odborně zabývá environmentálními souvislostmi způsobu života a hodnotovými řešeními ekologických otázek. Poslechněte si četbu z knížek, které jsou výstupy z jejího dlouholetého odborného výzkumu.
Knihu Pestří a zelení – kapitoly o dobrovolné skromnosti vydalo v roce 1994 Hnutí Duha. Librová se ve své době pokoušela odpovědět na otázku, proč se lidé snaží žít skromně. Tyto, z pohledu „normálního člověka“, „blázny a podivíny“ rozdělila na dvě základní skupiny. Na „zelené“, čili ty, kteří chtějí žít skromně proto, že tím neubližují přírodě, a na ty ostatní – „pestré“, tedy na ty, kteří se rozhodli žít skromně z jiných důvodů.
Obě četby vysíláme také pro rekapitulaci dosavadního výzkumu Hany Librové a jejího týmu. V letošním roce se totiž chystá vydání navazujícího svazku pod názvem Věrní a rozumní – kapitoly o ekologické zpozdilosti. Také tuto novou knihu připravujeme jako Radioknihu do vysílání.
Byla to kniha o naději uprostřed ekologické krize, tázající se, zda také zoufalství může být lékem. Autorka se v ní ptala, jestli práce ničí svět, pohlížela na auto jako na zlý sen a přinášela nový pohled na jídlo a vaření. Upozorňovala na rozdíl mezi tvrdým a měkkým turismem a uvažovala, zda je možné se ztotožnit s přírodou, anebo najít šance v lidské kultuře. Kapitoly z této iniciační knihy českého environmentálního hnutí čte Sylva Talpová.
Deset roků pak trvalo, než Hana Librová překonala svou nechuť k přidávání dalších svazků do přeplněných regálů knihkupectví a rozhodla se dopovědět, co bylo třeba. V úvodu své knihy Vlažní a váhaví – kapitoly o ekologickém luxusu (nakladatelství Doplněk, 2003) vysvětluje, že to byl zejména profesor Erazim Kohák, kdo ji přiměl k zamyšlení, zda v případě jejích „pestrých a zelených“, lidí, kteří žijí jinak, jde o skromnost, nebo spíš o „výběrovou náročnost“.
Přestože autorka prezentuje názor, že ekologická krize není řešitelná, trvá na tom, že nás to nezbavuje povinnosti žít důstojně a s ohledem na okolí. Její úvahy přinášejí náměty, jak i v tomto ohleduplném, důstojném životě najít potěšení. Definuje termín „ekologický luxus“, přičemž zdůrazňuje, že luxusem je dnes čistý vzduch, dostatek času a soustředění, dobré mezilidské vztahy a bezpečí v ulicích.
Vymezuje rozdíl mezi chudobou (dobrovolnou) a bídou (nedobrovolnou), zamýšlí se nad tím, jestli je ekologicky příznivý životní styl jednoduchý nebo složitý, osvětluje problém tzv. temporálií (života respektujícího běh času a ročních dob) atd. Kapitoly z této knihy si můžete poslechnout v podání samotné autorky.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku