Stýskání zažehnáno 1/5 (2018, 2019)
Pětidílná četba na pokračování ze stejnojmenné autobiografické knihy herečky a fenomenální operní pěvkyně Soni Červené. Dramaturg Jaroslav Pokorný. Hudební spolupráce Jan Králík. Mistr zvuku Leoš Sedláček. Režie Jan Sklenář.
Účinkují Soňa Červená, Pavlína Štorková a Miroslav Zavičár.
Připravil ČRo Hradec Králové v roce 2018. Premiéra 1. dílu 2. 12. 2018 (ČRo Hradec Králové, 18:07 h.) v cyklu Návštěva (premiéra dalších částí vždy následující neděle).
Vydal Radioservis, květen 2019 (2 CD; CR1021-2; EAN 8590236102125, celková délka 126 min.).
Pozn.: Křest knihy proběhl v pondělí 27. května 2019 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, Václavské nám. 34, Praha 1.
Lit.: Baják, Milan: SOŇA ČERVENÁ: STÝSKÁNÍ ZAŽEHNÁNO! Premiéra pětidílného cyklu rozhlasové četby. In web ČRo Hradec Králové, 3. prosinec 2018 (článek). – Cit.: Herečka a operní diva Soňa Červená okouzlila svým hlasem i šarmem publikum mnoha slavných scén v Evropě i Americe. Umělecká dráha světově proslulé Soni Červené čítá sto operních rolí v pěti tisících vystoupeních na jevištích pěti kontinentů.
Soňa Červená v Českém rozhlase Hradec Králové natočila pro posluchače svou knihu Stýskání zažehnáno. Pětidílná četba na pokračování o jejím návratu domů. Se Soňou Červenou, Pavlínou Štorkovou a Miroslavem Zavičárem pro Český rozhlas Hradec Králové připravil režisér Jan Sklenář.
A tuto četbu na pokračování nabízíme všem jejím fanouškům jako takový vánoční dárek. Jednotlivé díly vysíláme v prosinci vždy v neděli po 18. hodině.
„Se Soňou Červenou nás pojí nejen přátelství, ale teď i krásná společná práce – rozhlasová četba její knihy vzpomínek Stýskání zažehnáno. Nahrávka vznikala půldruhého roku a konečná verze tedy mohla v našich myšlenkách zrát a vyvíjet se. Scházeli jsme se, zkoušeli, nahrávali, snili, v jednu chvíli mi přišel na mysl zcela zásadní obraz. Po rozhovorech nad Janáčkem jsem si uvědomil, že Soňa není Carmen ani Piková dáma – role, které s celosvětovým úspěchem hrála, nýbrž že je Bystrouškou. Krásnou liškou, kterou si nikdy nezahrála, ale kterou pro mne svojí bytostí je. Chytrá, krásná, odvážná, nespoutaná Bystrouška. Proto jsme jednotlivé díly zabalili právě do této Janáčkovy nádherné hudby. Užijte si krásný napínavý a někdy i vtipný poslech, říká režisér Jan Sklenář.
Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená rekapituluje po svých devadesátých narozeninách právě dovršené čtvrtstoletí od návratu ze světových scén do vlasti.
Ačkoli vše směřovalo ke klidnému odpočinku, po čtyřicetileté operní kariéře v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Anglii a USA a po činoherním působení v Hamburku, New Yorku, Hongkongu a Sydney se jí doma otevřely další, nečekané umělecké možnosti.
Navzdory věku, díky železné píli a všestrannosti talentů se vrátila na operní i činoherní scény, na koncertní pódia a filmová plátna, do rozhlasu i televize a začala psát. Vše s úspěchem a ohlasem mimo jakákoli očekávání. Kniha Stýskání zažehnáno navazuje na paměti nazvané Stýskání zakázáno a na knihu Můj Václav.
Soňa Červená je zosobněním československých dějin v kostce. Otce věznili v Terezíně, matka přežila Ravensbrück, ale po komunistickém puči zemřela roku 1948 ve vězení na Pankráci. A Soňa Červená musela emigrovat.
Lit.: Doubrava, Ondřej: Divadelní střípky bez sentimentu. In web Naposlech.cz, 27. 5. 2019 (recenze). – Cit.: Soňa Červená je nepřehlédnutelnou osobností napříč uměleckými žánry. Díky tatínkovi Jiřímu Červenému, zakladateli legendární Červené sedmy, a svému účinkování v Divotvorném hrnci stála pevně u zrodu československého nejen hudebního divadla dvacátého století. A v mnoha ohledech ho pomáhá utvářet i v současnosti – momentálně září i ve vlastním recitálu v Divadle Ungelt. Je proto logické, že její memoáry mohou být pro zájemce velice poutavou záležitostí. Jejich první část s názvem Stýskání zakázáno, mapující léta v exilu, svoji audiopodobu prozatím nemá, druhý díl, který nyní vydal Radioservis, ovšem může stát zcela samostatně.
Pokud čekáte hlubší ponor do divadelní historie, nebo analýzu režijních postupů, nedočkáte se ho. Ostatně délka nahrávky, přesahující jen mírně dvě hodiny, to ani nedovoluje. Můžete si ale vychutnat drobné střípky často úsměvných zákulisních historek, jen tak mimochodem občas zarámovaných nějakou historickou událostí. Dramaturgové, či vůbec lidé „od fochu“ se občas mohou pobavit více – hodně vděčné určitě bude například trochu svérázné setkání s Lou Reedem. I když do partitury osudu Soni Červené občas pronikl nějaký ten hořký tón v podobě morální volby nebo nemoci, je prakticky okamžitě vystřídán notou optimistickou, smířlivou.
Zásadní linkou vyprávění je dlouholeté umělecké pouto Soni Červené s režisérem Robertem Wilsonem a to od proslulé inscenace The Black Rider s hudbou Toma Waitse pro hamburské Thalia Theater až po Čapkovu Věc Makropulos pro pražské Národní divadlo v roce 2010. Navazující projekt s názvem 1914 už je zde zmíněn jen okrajově. Nechybí ani vhled do zásadní spolupráce se skladatelem Alešem Březinou na soudobých operách o osudu Milady Horákové Zítra se bude… a Toufar o faráři Josefu Toufarovi.
Četba je svěřena hned třem interpretům. Sama autorka nemůže chybět, je však střídána podobně zabarveným, avšak mladým, energickým hlasem Pavlíny Štorkové. Prvních pár minut zní toto řešení trochu zvláštně, ale brzy se ukáže jako dobře fungující natolik, že oba hlasy subjektivně splynou v jeden (což je krásně akcentováno v úplném závěru). Navíc hlas Soni Červené stále hraje v mnoha pasážích prim. Miroslav Zavičár potom čte úryvky z recenzí nebo korespondence, u níž účelně mění náladu, tempo a barvu hlasu.
Pečlivě vybraná je hudební složka nahrávky, jíž vévodí Janáčkova Liška Bystrouška. Zaslechneme i archivní záznamy, vztahující se přesně k daným projektů. V tomto žánru obvyklé koláže, v nichž se s ukázkami pracuje často necitlivě a nechronologicky, se zde chvályhodně nevyskytují.
Primární cíl textu, tedy s vděkem zavzpomínat na oblíbené spolupracovníky, je v audioknize Stýskání zažehnáno zpracován s lehkostí. Připočteme-li grácii Soni Červené a poctivý režijní přístup, máme před sebou příjemný tip zejména pro milovníky divadla.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku