Cestovatelé ve třetí říši 1/10 (2021)
Julia Boydová. Po první světové válce čekaly na Němce jen trápení, hlad a nejistota, trápily je tvrdé sankce Versailleské smlouvy i podmínky spojenecké okupace. Přesto zahraniční pozorovatele udivovala vstřícnost obyvatel vůči nedávným nepřátelům, jak dokládají zápisky dvou amerických důstojníků, Trumana Smithe a Harryho Francka. Na okraji dění se zjevuje jistý Adolf Hitler se svými pochodujícími „výtržníky“. Knihu přeložil Robert Novotný. Pro rozhlas upravil Viktor Bezdíček. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.
Účinkuje Jiří Valůšek.
Natočeno 2021. Premiéra 18. – 27. 3. 2021 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Obsah: 1. díl: Otevřené rány – 2. díl: Sex a slunce (24:24) – 3. díl: Smyčka se utahuje (25:27) – 4. díl: Zrůda, nebo zázrak? (24:57) – 5. díl: Festivaly a fanfáry (25:34) – 6. díl: Heil Hitler! (25:43) – 7. díl: Hitlerovy hry (25:42) – 8. díl: Pochybné vstřícnosti (25:44) – 9. díl: Anšlus a rozbité sklo (26:26) – 10. díl: Válka.
Lit.: Blažejovská, Alena: Cestovatelé ve třetí říši od Julie Boydové. Kdo z turistů si všiml, jak se v Německu rodí fašismus? In web ČRo Plus, 27. březen 2021 (článek). – Cit.: Pro britské a americké turisty bylo meziválečné Německo lákavou destinací kvůli přírodě, kultuře i vstřícnému obyvatelstvu, pobývali zde studenti, profesoři, diplomaté i novináři, avantgardní Berlín přitahoval četné umělce i sexuální dobrodruhy. Nezvyklý obrázek vzestupu a pádu třetí říše skládá Julia Boydová z deníků, korespondence, knih, časopisů, novinových článků i dobových prospektů.
Kniha Cestovatelé ve třetí říši se snaží odpovědět na otázku, zda současníci mohli pochopit podstatu nacionálního socialismu, čelit vlivu nacistické propagandy a tušit či předvídat holokaust. (…)
Tito cestovatelé byli prostými turisty, ale i významnými intelektuály, mezi které patřili spisovatelé Knut Hamsun, Samuel Beckett nebo letec Charles Lindbergh. Na pozadí i jejich postřehů z Německa ukazuje, že nevidět varovné signály mohl úplně každý, i když někdy musel schválně trochu víc zavřít oči.
Už brzy po první světové válce se atmosféra v Německu začala měnit a po nástupu nacismu bylo čím dál tím těžší zavírat oči před všudypřítomnou surovostí. Totalita tříbila postoje návštěvníků, vedle jejích odpůrců přijížděli obdivovatelé, ale též oportunisté a ignoranti.
„Jaké to bylo, cestovat po třetí říši a nemít výhodu poválečného poučení z minulosti? Jak snadno mohl tehdy člověk rozpoznat, co se opravdu děje, pochopit podstatu nacionálního socialismu, zůstat nedotčený propagandou či předvídat holokaust?“ ptá se Boydová v knize, kterou můžete v premiéře poslouchat na Plusu. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku