Příběhy sportovců – Bican proti Hitlerovi 1/6 (2024)

Zdeněk Zikumnd. Četba na pokračování. Připravila Zuzana Vlčková. Dramaturgie Zuzana Vlčková.  Zvukový mistr Tomáš Gsöllhofer. Režie Josef Kačmarčík. Produkce Petra Kupcová, Sandra Baxová.

Čte Ladislav Hampl.

Natočeno 2024. Webová premiéra 19. 3. 2024 (MujRozhlas).

Obsah: 1. – Jak přežít válku a hrát fotbal? (10:13) – 2. Zrod profesionalizace fotbalu (10:28) – 3. Spontánní odpor (8:46) – 4. Hrdinové i kolaboranti (11:02) – 5. Příběh redaktora Laufera (10:16) – 6. Osudy slavného útočníka (11:59).

Pozn.:  V nové sérii podcastu Příběhy sportovců se zaměříme na historii českého, respektive československého fotbalu. Sport a právě velmi populární fotbal se totiž často ocital v hledáčku velkých dějin. Například nacisté si byli velmi dobře vědomi toho, jak je úzce spojen s pocitem národa nebo třeba i čestného chování a postojů obecně. Dramatické příběhy českého fotbalu budeme sledovat díky knize Zdeňka Zikmunda: Bican proti Hitlerovi. Fotbal v Protektorátu Čechy a Morava. Podcast vznikl ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor. (anotace)

Lit.: Plašil, Jaroslav – rej: Jak to bylo s fotbalem ve válečné době? Poslechněte si medailon o časech Protektorátu Čechy a Morava. In web ČRo Radiožurnál Sport, 19. březen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Fotbal je celosvětový fenomén, dokáže spojovat a také třeba pomáhat v překonání složité doby. Vždyť se celkem běžně hrál i v době druhé světové války. O tom, jak to vypadalo na našich stadionech a hřištích v době protektorátu, psal ve své knize Bican proti Hitlerovi historik Zdeněk Zikmund. Autor posbíral zajímavá svědectví té doby, všímal si významných duelů, ale třeba také velkého rozmachu kopané na nižších úrovních.

Že byl fotbal ve válečných letech velmi populární můžete poznat i z řady filmů, třeba i z těch, které zachycují život právě v takzvaném Protektorátu Čechy a Morava. Ukázka, kterou právě posloucháte, je ze snímku „Levé křídlo.“ Parta kluků z okraje Prahy v něm pomáhá francouzskému chlapci, uprchlíkovi z transportu, a hřiště je důležitým místem příběhu.

Zatímco mnoho odvětví válka ochromila nebo úplně zastavila, fotbal se i v rámci omezených možností rozvíjel. A nejenom na té nejvyšší úrovni, ale třeba i ten mládežnický.

„Nesmírného rozvoje dosáhlo za Protektorátu tělovýchovné a sportovní zdravotnictví, i dorostenecká kopaná. Byly zavedeny věci, které dřív v kopané neexistovaly. Zdravotní prohlídky žáků i dorostenců vždy před začátkem a v průběhu každé sezony,“ vyprávěl před časem ve vysílání Radiožurnálu Sport autor knihy Bican proti Hitlerovi Zdeněk Zikmund, který také připomínal, že měl fotbal a sport obecně narozdíl třeba od filmu přece jenom víc volnosti.

Navnaďte se medailonkem na poslech celé série o knize Bican proti Hitlerovi. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)