Zkoušeli jste v dospělosti číst znovu Vinnetoua? (2015)

Miroslav Balaštík. Fejeton. Dramaturgie Alena Blažejovská.

Připravil ČRo Brno v roce 2015. Premiéra 5. 12. 2015 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 18:00 – 19:00 h).

Lit.: Blažejovská, Alena: Zkoušeli jste v dospělosti číst znovu Vinnetoua? In web ČRo Brno, prosinec 2015 (anotace + text fejetonu). – Cit.: Literární vědec a šéfredaktor brněnského nakladatelství Host Miroslav Balaštík píše o spoluprožívání a znovuprožívání jako potřebách typických pro dětskou četbu. Jestli to funguje i v dospělosti, o tom uvažuje na příkladu čtení vinnetouovek.

„Ležím v noci schovaný pod peřinou a v matném světle baterky čtu první díl Vinnetoua. Kolem postavičky cínových vojáčků, kteří představují indiány, protože plastové figurky rudých bratrů nebyly tehdy k dostání. A pak tam mám ještě péro z káněte a nůž rybičku. Hltám stránku po stránce a uši mi hoří vzrušením a asi taky nedostatkem kyslíku a strachem, že mne rodiče přistihnou.“ 

Tak vzpomíná na okolnosti své dětské četby Miroslav Balaštík a přiznává, že vinnetouovky ho tehdy dokázaly přimět k tomu, že běhal po jundrovském lese s kusem dřeva připomínajícím tomahawk a honil proradné bledé tváře ze třetí C. 

Podobné vzpomínky na dětskou četbu má většina z nás. Podle Miroslava Balaštíka je příznačná právě potřeba spoluprožívání příběhu – proto si také v dětství s kamarádem pižlal nožem rybičkou zápěstí na znamení bratrství. 

Druhým typickým aspektem dětské četby je podle něj znovuprožívání. Kolektivní sdílení příběhu vytváří potřebu prožít jej znovu a rozvíjet jej mimo text. V dospělosti se totéž projevuje jinými způsoby, například hromaděním knih téhož autora. „Pídíme se po rozhovorech s ním, po jeho názorech, nebo dokonce toužíme po setkání s ním a podpisu v knize.“ 

Jak jste si odpověděli na titulní otázku? Miroslav Balaštík se prý nedávno pokoušel znovu začíst do příběhů Vinnetoua – ale marně. Už ho to prý nudilo. Na ono dětské vzrušení z četby pod peřinou se však pamatuje dodnes. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)