Velký plán odcházející kancléřky (2018)
Jan Klesla: Komentář.
Natočeno 2018. Premiéra 29. 11. 2018 (ČRo Plus) v cyklu Názory a argumenty.
Lit.: Klesla, Jan: Jan Klesla: Velký plán odcházející kancléřky. In web ČRo Plus, 29. listopad 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Angela Merkelová si minulý týden svolala celou spolkovou vládu na dvoudenní zasedání s jediným bodem na programu – jak se Německo stane jedním ze světových center umělé inteligence.
Co možná někomu pořád přijde jako science fiction pro snílky, považuje jedna z nejmocnějších žen světa za tak podstatné, aby tomu vyhradila zcela bezprecedentní čas svého kabinetu. A to dokonce ve vyhrocené době jednání o brexitu.
Kancléřka pak představila strategii, jejímž jádrem jsou investice tří miliard eur, tedy přibližně 80 miliard korun. Nejde přitom už o roboty, ale přímo o mozky chytrých strojů, které řídí celé továrny, nebo třeba autonomní auta. Což přirozeně Němce zajímá především.
S podobnou strategií za jednu a půl miliardu eur nedávno přišel francouzský prezident Macron. Čína pak lije do umělé inteligence miliardy dolarů už několik let s cílem dohnat a předehnat USA. Právě do závodu s duem supervelmocí digitálního věku chce Merkelová naskočit a sází přitom hlavně na podporu špičkové vědy a výzkumu.
Pokud by někdo pochyboval, že z univerzitních lavic může vzejít velký byznys, měl by si připomenout 20 let starý článek dvojice doktorských studentů Stanfordovy Univerzity. Podepsali jej Lawrence Page a Sergey Brin a začíná slovy „V tomto článku bychom vám rádi představili Google“. Právě internetová jednička je dnes jednou ze světových špiček v umělé inteligenci.
Na čí stranu se postavíme
Výzkumné centrum přitom v září otevřel i v Paříži. Jak řekla jeho šéfová, důležité pro ně byly vysoké školy silné především v matematice, nadějné francouzské firmy, ale právě i podpora a jasná vize tamní vlády. Celá EU a s ní i Česko začalo letos dohánět vlak umělé inteligence.
Na jaře vydala Evropská komise svou strategii, na vlastní pracuje i naše vláda a ambici postavit v Praze centrum umělé inteligence nedávno oznámil i premiér Andrej Babiš. Špičkový výzkum máme především v Centru AI na Fakultě elektrotechnické pražského ČVUT a Matematicko fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.
Součástí plánu kancléřky Merkelové ale je ještě jedna podstatná součást, kterou může být v Česku mnohem složitější prosadit. Německá vláda by chtěla vytvořit doslova digitální alianci demokratických států, a to proti Číně. Mimo Evropu se chce spojit s Japonskem a Kanadou a my bychom se měli bezvýhradně přidat.
Na mezinárodním poli se dnes mluví doslova o nové studené válce mezi Spojenými státy a komunistickou diktaturou. Nejde ale jen o obchod a ekonomiku. Do roku 2020 chtějí Číňané spustit vševidoucí a vševědoucí systém kontroly obyvatelstva a jejich hodnocení indexem občanské spolehlivosti.
Už dnes si kvůli špatnému skóre nemohly miliony Číňanů koupit letenku nebo jízdenku na vlak. A bude hůř. Jde o nejhorší zneužívání právě umělé inteligence k porušování základních principů, na kterých stojí západní civilizace.
Co je pak ještě horší, na celém systému dobrovolně a rády spolupracují tamní obří firmy, které postupně začínají expandovat i k nám. Dveře jim přitom otevírají v Číně působící skupiny jako je PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Musíme si proto dobře zvážit, na čí stranu se v nové době postavíme – kancléřky Merkelové, nebo komunistické totalitní moci.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku