Teprve osmdesát let od války (2019)

. Komentář.

Natočeno 2019. Premiéra 30. 8. 2019 (ČRo Plus) v cyklu Názory a argumenty.

Lit.: Šonka, Jaroslav: Jaroslav Šonka: Teprve osmdesát let od války. In web ČRo Plus, 30. srpen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Pohledem z české oblasti začíná 2. světová válka mnichovským diktátem 1938, po kterém německé vojsko obsadilo Sudety či březnovým rozdělením zbytkového Československa 1939.

Brutální válka ovšem začala 1. září 1939 po vykonstruované události v Gliwicích, kde nacisté sami inscenovali přepadení tamního rozhlasu Polskem. Bylo to týden po tom, co Molotov a Ribbentrop podepsali v Moskvě sovětsko-německý pakt o neútočení včetně tajného dodatku o rozdělení vlivových sfér v Evropě.

Sovětský svaz zaútočil na Polsko 17. září 1939 a harmonie mezi Stalinem a Hitlerem trvala pak ještě téměř dva roky. Ještě v květnu 1940 mohl Sovětský svaz v Katyni klidně povraždit na 4,5 tisíce polských důstojníků, což pak dlouho – i po válce – sovětská propaganda prohlašovala za čin německé armády.

Ještě Gorbačov pak tajný dodatek paktu v archivech prý „nemohl najít“, i když dnes máme svědecké výpovědi o tom, že ho měl v ruce. Teprve v 90. letech minulého století se postupně pravda dostávala na světlo světa i tam, kde byl pakt podepsán – totiž v Moskvě.

Komunisté a Hitlerův režim

Není zde místo na obsáhlý výčet důsledků paktu Molotov Ribbentrop, či jinak Hitler-Stalin. Jen snad poukaz na to, že tato dohoda zajistila Hitlerovi na delší dobu zdroje energie a surovin. Bojkotovat Třetí říši ze západu tak nebylo snadné.

A Hitler tak měl i více času jak k přípravě přepadení Sovětského Svazu 22. června 1941, tak k přípravě masového vraždění židů, o jehož kulminaci, takzvaném „konečném řešení“, rozhodli nacističtí pohlaváři na konferenci ve Wannsee v lednu 1942, něco málo přes půl roku po přepadení Sovětského svazu. O život přišlo na 6 miliónů lidí.

Dodnes jsou viditelné i změny polských hranic a posun Polska směrem na západ, do regionu, odkud byli vyhnáni Němci. Také to patří  k podstatným Stalinovým činům, které jsou zakořeněné právě v roce 1939.

I v české historii k začátku 2. světové války existuje zajímavá epizoda: Českoslovenští komunisté po přepadení Polska pár měsíců Hitlerův režim nekritizovali, neboť přeci šlo o otázky spojenectví Německa a Sovětského svazu.

Počátek 2. světové války prostě není jednoduchým datem, ke kterému by pak patřil jen její konec, ale obrovskou a složitou mozaikou.

Autor je publicista

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)