Msta písecké panny (2016)
Vlastimil Vondruška. Audiokniha z detektivního cyklu Hříšní lidé Království českého. Příběhy Oldřicha z Chlumu. Hudba Daniel Tůma. Zvukový design Martin Dušek. Grafický design Vladimír Verner. Režie Jindřiška Nováková.
Osoby a obsazení: Oldřich z Chlumu (David Prachař), Ota ze Zástřizlí (Lukáš Příkazký), Diviš (Pavel Rímský), vypravěč (Vladislav Beneš), Přemysl II. Otakar (Václav Rašilov), Eliška, dcera českého krále (Kristina Jelínková), Anežka, dcera českého krále, Domaslava (Klára Sedláčková Oltová), abatyše Anežka (Milena Steinmasslová), Zbyslav z Valdeka, Domšík (Jiří Ployhar), Hromotluk (Jiří Schwarz), sklepnice (Regina Řandová), rybářka, Dorotka (René Slováčková), Tobiáš (Otmar Brancuzský), strážný, Duben, lotr (Svatopluk Schuller), rychtář, hlas (Bohuslav Kalva), šenkýř, sládek (Viktor Dvořák), purkrabí (Ivan Jiřík) a student, tovaryš (Petr Neskusil).
Natočeno v roce 2016 ve zvukovém studiu Babidabi. Vydalo Audiostory a Vyšehrad 9. 5. 2016 (1 CD, 116:47).
Části: 1. Urozená uličnice, 2. Sudí Benedikt, 3. Medvěd, 4. Zaječek, 5. Zbyslav z Valdeka.
Pozn.: Oldřich z Chlumu doprovází českého krále Přemysla II. Otakara s jeho družinou do Prácheňska. U řeky Otavy poblíž města Písek na něj čeká panoš Ota. Je horký letní den, a tak se jde vykoupat. Překvapí ho krásná dívka bez šatů, která mu ze břehu odnese oděv. Tak začíná příběh lásky a zrady, který se odehrává uprostřed spletitých vztahů šlechtického rodu.
Kam čert nemůže, nasadí ženu, a to platí pro tento příběh beze zbytku. Míní se tím žena jako objekt neodolatelného svodu, žena, pro kterou je rytíř schopen udělat cokoli včetně těch nejvážnějších hříchů, jakými jsou vraždy.
Lit.: Macháček, Tomáš: Mordy jako na běžícím pásu. In web Naposlech.cz, 7. 6. 2016 (recenze). – Cit.: Když se na českém audioknižním trhu objeví zbrusu nová dramatizace, je třeba zpozornět. Mezi drtivou většinou jedno či vícehlasých četeb jde o bílou vránu. Vydavatelství AudioStory se jejich natáčení nebrání, což dokazuje aktuální novinka Msta písecké panny.
Na rozdíl od předešlých dramatizací (autorem scénářů všech je sám Vlastimil Vondruška) zde není vypravěč součástí děje, což umožnilo využít herce Vladislava Beneše pouze pro popisné pasáže a dialogy ponechat v čistě dramatizované podobě. Tempu příběhu tento krok významně pomohl, posluchač se lépe vžije do aktuálního dění a neruší jej, když kromě dialogů pronáší stejný interpret i doplňující text.
Obsazení je široké, přesto se tvůrci ani tentokrát neubránili obsazení některých herců do více rolí. I když tyto postavy dokážou interpreti hlasově rozlišit, trochu matoucí je výběr podobně laděných hlasů. Výkony všech zúčastněných nesklouzávají k rutině ani k přehrávání, při prvním poslechu však chvíli trvá, než se uši zorientují v tom, kdo zrovna mluví, pokud postavu neuvede vypravěč. To může být způsobeno tím, že na rozdíl od třeba Pavla Rímského nebo Jiřího Schwarze nejde o často slyšené interprety. Na druhou stranu i v menších úlohách najdeme herce známých a okamžitě rozpoznatelných hlasů, potěší například obsazení Mileny Steinmasslové.
Zvukově třetí dramatizace v řadě pokročila zase o kus dál. Zvukový mistr Martin Dušek pracuje citlivěji s jednotlivými ruchy a efekty a celý podkres cizeluje k větší a větší propracovanosti. Pokud si posluchač nevšímá pouze děje, odhalí, že se v nahrávce dají odlišit různá prostředí, například kamenná hradní komnata, nebo cikádami a šploucháním vody charakterizované nábřeží řeky, aniž by však tyto zvuky odváděly pozornost od děje.
Mezi posluchači mluveného slova se najdou jak zarytí zastánci klasické četby, tak ti, kdo preferují vícehlasou dramatizaci. Jen čas ukáže, co uspěje u příznivců Vondruškových detektivek. Msta písecké panny může být dobrým argumentem pro ty, kdo hlasují pro druhou možnost, protože se rádi sluchově ponoří do literárního světa obklopeni zástupem kvalitních herců a doprovodnou hudbou.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku