Zabij mě znovu (2016)

Rachel Abbottová. Když je váš život jedna velká lež, komu se dá věřit? Audiokniha. Detektivní příběh. Překlad Milan Lžička. Mistr zvuku Jan Kacian. Režie Jakub Tabery.

Čte Simona Postlerová.

Natočeno 2016. Vydala Audiotéka a Mladá fronta 17. 10. 2016 (celková délka 11 hodin 50 min.).

Pozn.: Když Maggie Taylorová přijme v Manchesteru nové zaměstnání, je přesvědčená, že z pohledu její rodiny jde o krok správným směrem. Děti si zvyknou záhy, ovšem manžel Duncan už tak nadšený není. Nic ale nemůže Maggie připravit na šok, který zažije, když jednou večer přijde z práce domů a zjistí, že Duncan zmizel a jejich malé ratolesti nechal samotné. Nemůže se mu dovolat a vůbec netuší, kam mohl manžel odejít a proč. A pak zjistí, že není jediná, kdo po něm pátrá. Když dojde k brutální vraždě ženy, která se Maggie nesmírně podobá, a vyšetřování převezme inspektor kriminálky Tom Douglas, uvědomí si Maggie, jak málo toho ví o Duncanově minulosti. Je tím, koho miluje? A před kým chtěl utéct? Na rozhodování, zda mu důvěřovat, nebo ho zradit, nemá mnoho času. Jedno už totiž Maggie pochopila – brzo zemře další žena a možná to bude ona sama. (anotace)

Rachel Abbottová

Rachel Abbottová se narodila v roce 1953 kousek od anglického Manchesteru. Pracovala jako systémová analytička, poté si založila vlastní firmu nabízející interaktivní obsah. Roku 2000 společnost prodala a roku 2005 se přestěhovala do italského regionu Marche. Před nedávnem přesídlila na Alderney, jeden z Normanských ostrovů, kde se nyní na plný úvazek věnuje psaní. Její první kniha Only the Innocent se stala mezinárodním bestsellerem a podobně úspěšně si vedl i její druhý román The Back Road. Mezi její romány, které vyšly v češtině patří Spi sladce, Nezvěstná a Ohrožená.

Simona Postlerová

Narodila se v Plzni v roce 1964. Její rodiče se věnovali filmu, otec byl režisérem a matka herečkou. Po gymnáziu absolvovala studia herectví na DAMU a už během studia hostovala v Národním divadle, kde v roce 1987 získala stálé angažmá. Od roku 1992 je členkou Divadla Na Vinohradech. Příležitost získala také v divadle Ungelt a v Karlínském divadle. Hrála v mnoha televizních seriálech a inscenacích a věnuje se také dabingu a načítání audioknih.

Lit.: Mlok: Když si myslíte, že o svých blízkých víte úplně všechno. In web Mlok Cestovatel, 10. 11. 2016 (recenze). – Cit.: Řeknu vám, už dlouho jsem se tak nebála jako při poslechu téhle audio detektivky. Mé hrůze asi hodně napomohlo to, že stejně jako hlavní hrdinové a oběti z této knihy, se i já momentálně nacházím v Anglii a že mně už pár dní pořádnou hrůzu nahání náš tajuplný soused, který do svého bytu přichází jenom proto, aby tam za zataženými závěsy cosi kutil s vrtačkou, pilou a kladivem. Pochybuju, že tenhle divný pán vyrábí pro svoji manželku vánoční dárek. Spíš se bojím, že staví klec, do které následně bude chytat bezbranné dívky z východní Evropy.

A v téhle atmosféře já jsem se pustila do poslechu knihy, kde se většina děje odehrává po nocích, kde hustě sněží, kde hrdinové nacházejí v poštovních schránkách fotografie neznámých mrtvých žen a kde nemůžete věřit ani vlastnímu manželovi (natož sousedovi).

No, uznejte, není to dost hororová kombinace?

Za úplně nejděsivější ale považuji myšlenku, se kterou si Rachel Abbottová pohrává v průběhu celé knihy a kterou je otázka, kolik toho vlastně víme o svých blízkých. Hlavní hrdinka Maggie byla deset let přesvědčená, že o svém manželovi ví úplně všechno. Myslela si, že zná jeho minulost i jeho povahu. A potom stačil jeden večer k tomu, aby začala pochybovat o tom, že skutečně ví, s kým má své dvě děti a s kým celou dobu žila.

Příjemné na Zabij mě znovu také je, že autorka ani její hrdinové hned neodhalují všechny svoje karty. Děj se tak stále víc zamotává a u žádné postavy si nemůžete být jistí, zda patří do kategorie klaďáků nebo se hlásí k těm zlým.

Jediné, co mě na audioknize Zabij mě znovu mrzí, je zvukové zpracování. Za nahrávkou opět stojí Audiotéka. Asi už bych si prostě měla zvyknout na to, že nahrávky z dílny Audiotéky nepatří k těm nejnápaditějším. Problém je tu zase stejný jako v případě Einsteina. Jak kdyby šlo jenom o to, knihu převést do audio podoby a tvůrci se už vůbec nezamýšleli nad tím, co by mohlo poslech knihy zpříjemnit.

Naštěstí ale je kniha výborně načtená. Četby se ujala Simona Postlerová, která svůj hlas propůjčila už například knize Všude kolem černý les, kde mě její přednes zase tolik nezaujal. Narozdíl od toho mám ale pocit, že Zabij mě znovu Simoně Postlerové sedlo mnohem víc. Při poslechu si budete uvědomovat, že Simona Postlerová prožívá děj knihy stejně jako vy nebo jako hlavní hrdinové. Tam, kde se budete divit, co se to děje, budete cítit tenhle údiv i z hlasu Simony Postlerové a tam, kde bude Maggie prožívat strach, bude úzkostně znít i Simona Postlerová.

Takže, pokud máte pocit, že Halloween ještě neskončil a chcete se ještě bát, tak si určitě poslechněte Zabij mě znovu.

Lit.: Fajmon, Kamil: Empaticky přednesený thriller. In web Naposlech.cz, 17. 1. 2017 (recenze). – Cit.: Maggie Taylorové se v životě dařilo. Nedávno se se svým hodným a obětavým manželem, s nímž měla dvě krásné děti, přestěhovala do Manchesteru, našla si dobře placenou práci, a i kolegové v zaměstnání ji měli rádi. Jaké proto bylo její překvapení, když jednou zjistila, že ji muž bez vysvětlení opustil. Zamiloval se snad do jiné, anebo chtěl rodinu uchránit před blížícím se nebezpečím? Marně se Maggie pokoušela manželovi dovolat. Jí samotné přes telefon vyhrožoval cizí hlas a dokonce obdržela snímek zavražděné ženy s nápisem „jsi na řadě“. Co to všechno znamená?

Přestože jsou knihy s detektivem Tomem Douglasem do českého jazyka překládány až od třetí části a ve zvukové podobě zatím vyšel jen poslední šestý díl Zabij mě znovu, posluchači nemusejí mít z dezorientace v ději obavy. Anglická autorka Rachel Abbottová totiž v tomto románu vše potřebné vysvětlí a příběh pečlivě uzavře. Na rozdíl od mnoha spisovatelů detektivek, kteří případy píší z pohledu vyšetřujících, klade větší důraz na to, jak dané události prožívají oběti. Ne že by žádné pátrání kriminalistů neprobíhalo, pouze není hlavní linií a posouvačem děje. I když se vyprávění o Maggie Taylorové řadí k thrillerům – nutno říci, že akčních scén je tu celá řada, autorka se podrobně zabývá především vnitřními prožitky a do detailů rozebírá rozpoložení, myšlenky, úvahy, niterné konflikty a nevyřčené emoce svých hrdinů. Zabij mě znovu nemůžeme označit za román, který by si sám připravoval půdu pro případný filmový scénář, jak je tomu u řady knih tohoto žánru. Tím spíše se ale nabízí zvukové zpracování, které by nalezlo citlivou a empatickou interpretaci. Tu se Audiotéce podařilo najít v Simoně Postlerové.Postlerová se díky er-formě staví do role pozorovatele a průvodce. Nejprve naslouchá nervovému vypětí všech postav a poté je promyšleně a s pochopením pro danou emoci sděluje – jednou rozechvěle, podruhé napjatě, jindy zase netečně, ustrašeně, přiškrceně či zděšeně. Totéž platí i o opačných pocitech: vztek, rozhořčení, nenávist… Svůj hlas nemoduluje do nepřirozených poloh a důkladně pracuje s intonací. Díky tomu opačné pohlaví nezesměšňuje přehnaným předváděním, jak se to často stává mužům, když se pokoušejí herecky ztvárnit ženské postavy.

Dalo by se tedy říci, že audiokniha nabízí posluchačům profesionální přednes. Bohužel tomu tak úplně není. Jakub Tabery, režisér nahrávky, v četbě ponechal všemožné nepatřičné váhání a to nejen při otáčení stránek. Zřejmě si nenatočil dostatek materiálu při vzniklých přebreptech, takže je na mnoha místech střih až příliš patrný – věta často začne v určitém tempu a melodii a uprostřed se radikálně změní. Poslech tak mnohdy ztrácí rytmus a začátečnické až amatérské úpravy značně narušují plynulost četby. Určitá režisérova nepozornost je bohužel rozpoznatelná i při načítání delších, zejména popisných částí, v nichž herečka slova před čárkou či tečkou mnohdy příliš rychle vyhrkne. Tyto interpretační vady by měl režisér umět ohlídat, a i když Simona Postlerová má cit i potřebné schopnosti pro auditivní umění, zasloužila by si větší oporu a pevnější režisérské vedení.

Titul neobklopuje žádná hudební složka, která by dílo citlivě doprovodila a více zpřehlednila několik dějových linií. Pro jednu z nich byl sice použit slabounký echo efekt, recenzent si však není zcela jist, zda jeho malá intenzita bez použití sluchátek a vyššího stupně hlasitosti přehrávače bude ihned identifikována – zvuk byl testován na více rozdílných zařízeních.

Zabij mě znovu lze jednoznačně díky výkonu Simony Postlerové k poslechu doporučit, pečlivé provedení, které zvukovým knihám věnuje mnoho vydavatelů mluveného slova, však od této audioknihy bohužel nečekejte.

Lit.: Ungrová, Kristina: První letošní audiokniha. In web Tintikův blog, 26. 1. 2017 (recenze). – Cit.: Na podzim roku 2016 vydala Audiotéka ve spolupráci s Mladou frontou audioknižní podobu detektivky Zabij mě znovu od Rachel Abbottové. Ačkoliv to není první knížka, která se k nám od této autorky dostala, pro mě to bylo první setkání s jejím dílem. Takže jak to dopadlo?

Maggie Taylorová přijala nabídku na novou práci v Manchesteru a znamená to, že ji, manžela Duncana a dvě děti čeká stěhování. Rozhodnutí práci přijmout však nelituje a doufá, že Duncana jeho rozmrzelost brzy opustí. Vše vypadá dobře, dokud se však jednou večer nevrátí z práce domů a nezjistí, že Duncan nechal doma děti samotné a prostě zmizel… Co se to děje? Kam se Duncan tak beze slova poděl? Aby toho nebylo málo, dojde k brutální vraždě ženy, která se Maggii neuvěřitelně podobá. A to je teprve začátek… Před Maggie teď stojí důležitá otázka. Kde je Duncan a má s tím vším něco společného?
Hlavní postavou knihy je Maggie Taylorová, právnička, nikoliv policistka. Má novou práci, milujícího manžela a dvě děti, zkrátka žije v domnění, že má spokojený život. Jenže tohle domnění se po Duncanově zmizení rozplyne jak pára nad hrncem a Maggie je najednou donucena o všem začít pochybovat. Je to docela drsná zkouška jejích zásad a přesvědčení.
Aby policejní složky nepřišly v knize zkrátka, je tu Tom Douglas (a pár jeho policejních parťáků), který má na starosti vyšetřování případů vražd. Mimochodem je to detektiv, který spojuje autorčiny knihy. Je to sympaťák, ale moc prostoru v knize nedostal. Možná ho měl už v předchozích dílech. 
V knížce se nepravidelně střídají kapitoly vyprávěné z pohledu Maggie s kapitolami z pohledu jiných postav (Maggiiny kapitoly převažují) a všechny jsou psané er-formou. Taky se mezi kapitolami z přítomnosti čas od času objeví kapitoly z dvanáct let starého vyšetřování, což je ale jasně zmíněno, takže orientace v čase nedělá problém. Horší už je to ale s orientací ve faktech. Autorka nám každou chvílí předhazuje stále nové a nové skutečnosti a upřímně, dost dlouho jsem si nevěděla rady s tím, co je a co není podstatné. Vlastně mi přišlo, že tam toho bylo zbytečně moc. Další otázkou pak je, co je a co není pravda, protože velmi brzy zjišťujeme, že zdaleka ne všemu se dá věřit. A hlavní kámen úrazu je pro Maggii to, že zjišťuje, že svého manžela vlastně vůbec nezná a že neví nic z jeho minulosti, což je dost děsivá představa, když je s ním víc jak deset let a má s ním dvě děti. Ještě že já znám manžela od první třídy. 
Zkrátka a dobře musím uznat, že si s námi Rachel Abbottová hezky pohrála a nejednomu čtenáři určitě pořádně zamotala hlavu.

Role narátorky pro Zabij mě znovu se ujala herečka a dabérka Simona Postlerová, s jejímž vypravěčským talentem jsem se seznámila už u audioknihy Všude kolem černý les. Už tehdy jsem byla s její prací spokojena, ale tady byla ještě o chlup lepší. Svým hlasem dokázala bez problémů vykouzlit napětí i veškeré emoce, které Maggie v průběhu příběhu prožívala.
Musím ale přiznat, že zpočátku se mi kniha neposlouchala moc dobře. Děj mi přišel zamotaný a nemohla jsem se v něm nějakou dobu zorientovat. K tomu asi ani nepřispěly větší časové rozestupy, které jsem z počátku mezi poslechem jednotlivých kapitol měla. Vždycky to holt nejde poslechnout během pár dní. S přibývajícími minutami se mi ale poslouchalo stále líp a líp a musím uznat, že ke konci byly kapitoly tak hezky napínavě ukončené, že jsem měla chuť dávat si sirky mezi víčka, abych večer neusínala a stihla toho víc. Jediné, co mi to kazilo, bylo to, že jsem odhalila hlavního záporáka dřív, než ho odhalila sama autorka. I když nějaké to překvapení pro mě ještě na konci zbylo. Jako cena útěchy.
Podtrženo, sečteno, audioknize dávám tři a půl hvězdičky. Další autorčiny knížky už mám na chci-si-přečíst seznamu, takže kdyby vyšly jako audioknihy, podstatně by se zkrátila jejich čekací lhůta :)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)