Útočník (2016)
Ed McBain. Detektivní příběh ze série 87. revír. Nezkrácená audiokniha. Překlad Alena Maxová. Mistr zvuku Jan Kacian. Režie Jakub Tabery.
Čte Jiří Plachý.
Natočeno 2016. Vydala Audiotéka v roce 2016 (MP3, celková délka 2 hodiny 7 minut).
87. revír #2
Pozn.: Čekává na ně v temných zákoutích velkoměsta, a když je s nimi hotov, skloní se a řekne: Clifford vám děkuje, madam. Zanechá je ležet v krvi, pohmožděné, trvale postižené psychicky, někdy i tělesně, ale živé. Nyní to násilník přehnal: nová, mladá oběť útok nepřežila. K tomu má i velkou smůlu: Bert Kling si vzal jeho dopadení jako osobní věc, protože oběť byla jeho přítelkyně.
Ed McBain (1926 – 2005)
Americký spisovatel a scénárista Evan Hunter, rodným jménem Salvatore Lombino přijal svoje nové jméno (nejen jako pseudonym, ale i v životě) v roce 1952 na radu vydavatele, že anglosasky znějící jméno „se bude prodávat“ lépe. Pod jménem Lombino publikoval do té doby, jenom několik povídek. Svá díla však psal i pod řadou pseudonymů. Uznání si vydobyl románem Džungle před tabulí (The Blackboard Jungle; 1954) z prostředí americké střední školy. Napsal též scénář k filmu Alfreda Hitchcocka Ptáci (The Birds). Do paměti čtenářů se však nejvíce zapsal pod pseudonymem Ed McBain jako tvůrce cyklu detektivek o 87. revíru, v jehož více než pěti desítkách románů zachycuje příběhy policisty Steva Carelly a jeho kolegů ze smyšleného amerického velkoměsta Isoly, nápadně se podobajícího autorovu rodnému New Yorku. Dále je třeba připomenout jeho floridské detektivky s hlavním hrdinou advokátem Matthew Hopem, které také došly velkého čtenářského uznání. McBainovy detektivky vynikají faktografickým realismem, vypravěčskou lehkostí a pozorovatelským talentem s nimiž autor vykresluje množství figurek svého velkoměstského panoptika. Některé jeho romány byly použity jako předlohy detektivních seriálů (např. Colombo).
Jiří Plachý (1946)
Vystudoval gymnáziu a poté DAMU. Ještě jako student DAMU hostoval v Národním divadle a Městských divadlech pražských. Po absolutoriu pak získal angažmá v karlovarském Divadle Vítězslava Nezvala (1967-1970), a od roku 1970 dodnes je Jiří Plachý angažován ve Vinohradském divadle. Tady našel uplatnění v klasickém repertoáru (Tři sestry, Strakonický dudák, Gazdina roba, Tartuffe), vynikl ale i v moderních hrách (Přišel na večeři, Dvanáct rozhněvaných mužů). Získal také mnoho rolí ve filmu a v televizních seriálech a inscenacích. V současné době se věnuje také hodně dabingu a načítání audioknih. Pro Audiotéku načetl audioknihu Krvavé země.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Celková délka není jen 2 hodiny 7 minut, ale 6 hodin 13 minut.
Vydaly společně Audiotéka a Bookmedia.