Sirotčinec slečny Peregrinové – Podivné město (2017)

Ransom Riggs. Audiokniha. Nejde jen o to, kým se máme stát, ale co máme vykonat. Překlad Bronislava Grygová. Režie Michal Bureš.

Čte Viktor Dvořák.

Natočeno 2017. Vydal OneHotBook 6. nebo 10. 3. 2017 (1 CD MP3, katalogové č. AK129; EAN 8594169481296; délka nahrávky 10 hodin 29 minut).

Pozn.: Jacob Portman se vydává se svými novými přáteli do Londýna, kde chtějí najít lék pro slečnu Peregrinovou, uvězněnou v ptačí podobě. Jenže ve městě ničeném válkou na ně na každém rohu číhají nečekaná překvapení. Děti sice mají zvláštní schopnosti, ale musí si poradit s telepatií, neprozkoumanými časovými smyčkami, cirkusovými triky, podivnými dospělými, vraždícími nestvůrami a bizarními druhy zázračných zvířat… A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové. (anotace)

Pokračování audioknihy Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti.

Ransom Riggs  (*1980)

Narodil se v Marylandu na 200 let staré farmě, a vyrůstal na Floridě, kde navštěvoval školu pro nadané děti. Studoval anglickou literaturu na Kenyon College a film na Univerzitě Jižní Kalifornie. Díky svému blogu (mentalfloss.com) i krátkým filmům, které zveřejňoval na internetu, získal práci na The Sherlock Holmes Handbook, publikaci související s filmem Sherlock Holmes z roku 2009. Jeho románový debut Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti byl inspirován sbírkou starých fotografií, od té doby napsal dvě další knihy série s podtituly Podivné město a Knihovna Duší.

Viktor Dvořák (* 1979)
Narodil se v Českých Budějovicích. Po gymnáziu se přihlásil na DAMU a ke konci studia odešel do angažmá v Moravském divadle Olomouc. Tři roky poté se přesunul do Divadla Petra Bezruče v Ostravě, kde byl další tři roky členem hereckého ansámblu. Pak hostoval např. ve Východočeském divadle v Pardubicích a nakonec zakotvil v Městských divadlech pražských. Objevil se i v několika televizních seriálech jako Kriminálka Anděl, Ordinace v růžové zahradě či Redakce, proslavil se ovšem zejména rolí Kryštofa Lébla v seriálu První republika.

Lit.: Špetlíková, Tereza: Sirotčinec slečny Peregrinové 2: Podivné město. In IBlog Dnes, 21. 4. 2017 (recenze). – Cit.: „Vidíš? Jsme někdy jindy.“ … Po úspěšné filmové adaptaci prvního dílu trilogie o podivných dětech, kterou režíroval Tim Burton, se tento magický příběh jistě vryl do paměti mnohých, a to možná nemuseli ani číst některou z knih nebo vidět film, protože propagačních materiálů bylo opravdu mnoho. Dokonce i úvodní stranu mého Kindlu na nějaký čas obsadil filmový plakát s krásnou Evou Green v čele. Jako bestselleru (oprávněnému) se nyní již i druhému dílu knihy dostalo audio knižního zpracování. A znovu pod hlavičkou vydavatelství OneHotBook, režií vždy vynikajícího Michala Bureše a samozřejmě i stejného skvělého interpreta, Viktora Dvořáka.

Naše podivné děti jsme na konci prvního dílu opustili v době, kdy přišly o svůj domov, většinu věcí a téměř i o své životy. Jen s velkým štěstím dokázaly zachránit svou ymbrynu, avšak s velkým zraněním na těle i duši, kvůli nimž není schopná přeměny do lidské podoby, a tak dětem pomoci se zachránit. Naopak, to ona potřebuje je, aby měla šanci zase žít jako člověk. Problém je, že skutečně jí dokáže pomoci jen jiná ymbryna, jenomže kde ji najít, když všechny zajali netvoři, kteří jsou jim navíc neustále v patách? Je tu jedna naděje, a ať se děje co se děje, v tu musí věřit a riskovat cokoliv, aby ji našly a nebylo už příliš pozdě…

article_photoDeset podivných dětí včetně mladého, na první pohled obyčejného amerického hrdiny ze současnosti Jacoba a jeho milované Emmy se vydává vstříc novým smyčkám, dobám, dobrodružstvím, netvorům i dětem s neokoukanými talenty. Na svých cestách se potkávají i s bájnými a podivnými zvířaty a seznámí se s cikány, mezi nimiž nečekaně objeví svého „bratra“ i věrné přátele. Jacob se neustále zlepšuje ve své schopnosti vycítit netvory, dokonce objeví zcela novou schopnost, resp. jazyk. Zažije také první velké citové zklamání, ale alespoň se mu podaří nepřijít o život a většinu kamarádů. Celý druhý díl na mě působil dospěleji a vyspěleji. Obsahoval více akce, napětí a celkově se mi více líbil, ale nutno podotknout, že bez první (audio)knihy, v níž byl odvyprávěn základní příběh a byli nám představeni všichni protagonisté včetně výjimečností světa Ransoma Riggse, by to nešlo.

Audiokniha Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město, kterou svým jedním, ale zároveň mnohými hlasy namluvil Viktor Dvořák, mě moc bavila. Užila jsem si narátorovo zaujaté vypravování, jehož intonace se ve chvílích akce nebo klidu příhodně měnila a jeho celkový přednes bych označila za skvělý i za absence výrazných, hlasových zabarvení či hlasovým imitací. Jednoduchou, ale dramatickou hudbou, která audioknihu doplňovala na začátcích, koncích, ale i uvnitř kapitol, jsem si vyloženě neoblíbila, ale tematicky mi sedí. Každopádně celkově hodnotím audioknihu velmi pozitivně a moc se těším na další díl!

95 %

 

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)