Hovory s T. G. Masarykem (199?, 2009)

masaryk_malyKarel Čapek.Vydal Petr Kopecký.

Osoby a obsazení: Tomáš Garrigue Masaryk (Rudolf Pellar), Karel Čapek (Jiří Hanák).

Natočeno 199?. Vydal Radioservis, listopad 2009 (2 CD mp3 PK 018-01 – 8594156790189;  CD 1 9:38 hod., CD 2 7:55 hod.).

Pozn: Ve známém díle představuje vynikající český spisovatel prezidenta Masaryka, jeho životní vzpomínky, filozofické, etické, politické zásady, vztah k demokracii, novému státu a jeho občanům, jak se mu vyjevily v řadě osobních rozhovorů. Jejich umělecká reprodukce stále budí dojem, že k posluchači promlouvá prezident sám. Hovory vznikaly před více než sedmdesáti lety, nyní se však českému čtenáři respektive posluchači dostávají v nové podobě.

Lit.: Chuchma, Josef: Osudová přitažlivost osobnosti TGM projevená na kompaktních discích. In IDnes, 23. 8. 2010 (recenze). – Cit.: Dohromady více než dvacet hodin záznamů mluveného slova tvoří dva CD komplety spojené s osobností prvního československého prezidenta. A první ze zmíněných titulů se nepřímo váže k dnešnímu dni – ten, kdo na něm o Masarykovi vypráví, by se dneska dožil pětaosmdesáti let.

Dnes, 23. srpna, by se 85 let dožil Milan Machovec; zemřel v lednu 2003. Tento filozof dialogu se valnou část své myslitelské dráhy zabýval životem a dílem T. G. Masaryka. Ostatně již v roce 1968 vydal jeho monografii, která se o dvaatřicet let později dočkala reedice. Machovec zamýšlel sepsat práci Dějiny české duchovní kultury, avšak seznal, vzhledem k již pokročilému věku a nemoci, že mu na to nezbudou síly. Takže roku 1993 požádal publicistku Ludmilu Vrkočovou, která s ním počátkem devadesátých let už cosi natáčela pro Český rozhlas, zda by zvukově nezaznamenala přednášky pronášené v jeho bytě v pražských Holešovicích. Stalo se. Poslední část cyklu Dějiny české duchovní kultury Milan Machovec nazval Masaryk aktuální.

Záznam Machovcova uvažování nad Masarykem nakonec vyšel až předloni, když Ludmila Vrkočová shromáždila prostředky (i díky finanční podpoře Nadace Židovské obce v Praze), aby je vydala ve svém skromném nakladatelství, v němž do té doby publikovala několik málo knížek. Titul Masaryk aktuální dostal podobu kompletu čtyř CD, na nichž je ve více než čtyřech hodinách zaznamenána filozofova interpretace TGM. Machovcův svérázný, vášnivý a přístupný projev unese takovou stopáž, ač jde o monolog, jen tu a tam proložený několika klavírními akordy. A tak ve dnech filozofova nedožitého jubilea se patří připomenout, že jeho hlas je zde díky soukromé iniciativě Ludmily Vrkočové zaznamenán a že stojí za poslech i mimo jubilea ať Machovcova či Masarykova.

Zajímavou shodou se vloni objevil další CD titul, který se vrací k Masarykovi a který rovněž vyprodukoval člověk jinak nespojený s vydáváním mluveného slova. Petr Kopecký působí v Lysé nad Labem jednak jako podnikatel (správa nemovitostí), jednak je za ODS zastupitelem tamějšího městského úřadu. Za podpory například poslance Evropského parlamentu Hynka Fajmona či Památníku Karla Čapka ve Staré Huti připravil dvojalbum, na němž Hovory s T. G. Masarykem, kterak je v letech 1928–1935 sepsal Karel Čapek, čtou Rudolf Pellar (part TGM) a Jiří Hanák (part KČ). Ale pozor: záznam komprimovaný do formátu MP3 trvá celkem sedmnáct a půl hodiny! Takže žádné „sražení“ díla do dvou či tří šedesátiminutových kapitol, jak se to u zvukových knih nezřídka dělává.

Oba zde zmíněné, ne zrovna typické ediční projekty naznačují dostředivou energii Masarykovy osobnosti, která lidi, jež osloví a zasáhne, dovede k neokázalé „drobné“ práci a k dobrému výsledku.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Není nic horšího,než promarněný život.
(Machovec-přednášky a dílo)

Vzpomínám na přítele z disentu a jsou mi známá jeho díla,která dnes pomalu nikdo nezná.Pan univ.Prof.PhDr Milan Machovec DrSc a jeho významné dílo“Křestanství a Marxismus“ by bylo možná i dnes velmi dobré si zopakovat,abychom věděli na čem vlastně jsme.Vynikající český filozof dvacátého století a výborný autor o Masarykovi.Také byl předsedou“Společnosti pro lidská práva“HV Společnosti v Praze,která byla založena v pražském jaru 1968.Byl jsem přítomen za SLP,když byla MV ČR likvidována.Pamatuji si Milanův projev na závěr schůzky,kdy ukázal na prsty do Véčka na pana ministra Josefa Grössera a předsedu české vlády Josefa Korčáka a řekl jim do obličeje: „rušíte ušlechtilost myšlenky a SLP“,lid poznal půl roku svobody a po té svobodě se bude pídit i za cenu prolité krve,ale ta krev bude vaše pane ministře“.Po jeho vystoupeni nikdo ani necek.Jen asi za 15 min.mě za ramena objal pan předseda české vlády vysoký Josef Korčák a řekl:…až se ti Pepo nebude dostávat onoho lidského práva,tak přijd za mnou.Já jsem byl předsedou s největší členskou základnou ve Studénce II.Butovicích okr.Nový Jičín a naše ustavujíci schůze SLP proběhla o týdny dříve,než v Praze a v Novém Jičíně.Byli jsme laici,žádný z nás nebyl právně vzdělán,ale podávali jsme žádosti o soudní rehabilitace a úspěch jsme zaznamenali ohromny.I dnešní omnudsman by nám mohl závidět.Předsedou okres,klubu SLP byl zvolen pan MUDr Věroslav Dušek chirurg z Bílovce,který byl v roce 1939 zatčen Gestapem a celou válku prožil v kontračním táboře až do května roku 1945.Ten člověk ještě žije,zda se mu dostalo odškodnění nevím,tak bych prosil o zveřejnění jeho jména a o povšimnuti v jeho dožitých devadesáti let.Děkuji.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)