Osamělost podle výzkumů z Harvardské univerzity nejvíce pociťuji Američané mezi dvacátým a třicátým rokem života. Připravila Lenka Kabrhelová. Editor a koeditor Eduard Freisler, Dominika Kubištová. Dabing Barbora Sochorová. Sound design a hudba Martin Hůla.
Hovoří Milena Batanová z Fakulty pedagogického výzkumu na Harvardově univerzitě.
Natočeno 2024. Webová premiéra 16. 8. 2024 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 26 min.).
Lit.: Kabrhelová, Lenka: Osamělost v USA: Mladí mají pocit, že se vše hroutí, říká expertka z Harvardu. In web Seznam Zprávy, 16. 8. 2024 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Překračuje hranice, trápí lidi po celém světě a představuje globální zdravotní riziko – osamělost podle Světové zdravotnické organizace ohrožuje veřejné zdraví. Ve Spojených státech už úřady před nějakou dobou narůstající osamělost a sociální izolaci označily za epidemii. V 5:59 mluvíme s odbornicí Milenou Batanovou z Harvardovy univerzity.
(…) Osamělost – zejména po pandemii koronaviru čím dál více skloňované téma. Trápí lidi navzdory věku, pohlaví i genderu a – jak ukazují vědecké studie – může se odrazit i na tom, jak vnímáme okolní svět. Například ve Spojených státech šéf amerického Úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy už vloni označil osamělost za krizi veřejného zdraví.
Výzkumu toho, jak na tento fenomén Američané reagují a jak je ovlivňuje, se dlouhodobě věnuje Milena Batanová z Fakulty pedagogického výzkumu na Harvardově univerzitě. Společně se svým týmem vydala první zprávu o osamělosti už v roce 2020, tedy na začátku pandemie. Tehdy se ukázalo, že samotu pociťuje 61 procent z oslovených mladých dospělých. Během dalších měsíců data klesala, ale i od dva roky později – v roce 2022 – osamělost pociťovala více než třetina oslovených. (….)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku